Bruksela: Polska przekazała do Komisji Europejskiej odpowiedź ws. ustawy o Sądzie Najwyższym

Polska przekazała odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym - informują polscy dyplomaci. Chodzi o deklarację, w jaki sposób rząd w Warszawie wdrożył lub zamierza wdrożyć wstępną decyzję unijnego Trybunału Sprawiedliwości dotyczącą zawieszenia ustawy i przywrócenia do pracy sędziów odesłanych na emeryturę. 

2018-11-19, 19:29

Bruksela: Polska przekazała do Komisji Europejskiej odpowiedź ws. ustawy o Sądzie Najwyższym
Siedziba Komisji Europejskiej. Foto: mat. prasowy KE

Posłuchaj

Polska przekazała odpowiedź Komisji Europejskiej w sprawie ustawy o Sądzie Najwyższym. Relacja Beaty Płomeckiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek mijał termin przysłania odpowiedzi. Polscy dyplomaci podkreślają, że odpowiedź wychodzi naprzeciw oczekiwaniom Komisji. 

- To jest pakiet bardzo konkretnych działań - powiedział jeden z nich. Dodał, że choć w polskim systemie prawnym do wprowadzenia postanowienia unijnego Trybunału potrzebna jest nowelizacja, to jednak i bez niej możliwe jest uznanie stanu faktycznego w Sądzie Najwyższym. Wyjaśnił, że chodzi o niepodejmowanie działań, czyli na przykład powstrzymanie się od powołania nowych sędziów na miejsce tych, którzy wcześniej zostali odesłani na emeryturę.

Jeden z dyplomatów powiedział, że możliwe jest też podejście hybrydowe, czyli uznanie stanu faktycznego i równocześnie rozpoczęcie prac nad nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym. Tak by postanowienie unijnego Trybunału Sprawiedliwości zostało wdrożone do polskiego porządku prawnego. 

Teraz odpowiedź rządu w Warszawie przeanalizuje Komisja Europejska. Wcześniej jej urzędnicy mówili, że jeżeli Bruksela nie otrzyma konkretnych informacji o podjętych i planowanych krokach, wtedy zwróci się do unijnego Trybunału Sprawiedliwości o nałożenie wysokich, dziennych kar finansowych.

REKLAMA

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej