more_horiz
Wiadomości

Mariusz Błaszczak w kwaterze NATO. Rozmowy o bazach USA

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2018 07:01
Minister obrony Mariusz Błaszczak ma we wtorek spotkać się z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Głównym tematem rozmowy ma być sprawa utworzenia stałej amerykańskiej bazy w Polsce. 
Audio
  • Szef MON w kwaterze NATO. Korespondencja Beaty Płomeckiej (IAR)
Mariusz Błaszczak
Mariusz BłaszczakFoto: COMON/por. Robert Suchy

- Będziemy rozmawiać na temat współpracy, relacji dwustronnych polsko-amerykańskich, na temat wzmocnienia zdolności obronnych Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschodniej flance - poinformował minister Błaszczak, przebywający od poniedziałku w Brukseli. 

Szef MON był pytany, czy Polska rozwiała wątpliwości niektórych krajów dotyczące utworzenia amerykańskiej bazy, nazwanej "Fort Trump".

Sam sekretarz generalny NATO miał sugerować podczas spotkania z szefem polskiej dyplomacji w ubiegłym miesiącu, by Polska rozmawiała w tej sprawie z sąsiadami. Kiedy pojawiła się informacja o negocjacjach Warszawy z Waszyngtonem w tej sprawie, niektóre państwa NATO-wskie wyrażały zastrzeżenia i wątpliwości. Cześć wskazywała, że byłoby to naruszenie jedności Sojuszu, inne, jak Francja, Niemcy i Włochy że pogorszyłoby to relacje z Moskwą, a kraje bałtyckie wyrażały obawy, że zwiększenie amerykańskich wojsk nad Wisłą, sprawi że ich bezpieczeństwo ze strony Rosji będzie zagrożone.

- Nie słyszałem, żeby te wątpliwości były formułowane przez państwa bałtyckie. W piątek i w sobotę na Litwie i będę rozmawiał również na temat wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Wzmocnienie obecności wojsk amerykańskich w Polsce wzmacnia zdolności obronne całej wschodniej flanki NATO" - powiedział minister obrony. 

Przed wizytą w kwaterze głównej NATO Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony z 28 krajów. Mają oni rozmawiać między innymi o misjach i operacjach unijnych. Zaplanowano też dyskusję z sekretarzem generalnym Sojuszu Jensem Stoltenbergiem o współpracy Unii z NATO. 

fc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szef NATO: rosyjskie rakiety zagrażają traktatowi o rozmieszczeniu broni nuklearnej

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2018 19:12
- Rozmieszczenia przez Rosję w Europie nowych rakiet zdolnych do przenoszenia pocisków jądrowych zagraża traktatowi rozbrojeniowemu z 1987 r., który pomógł zakończyć zimną wojnę - powiedział szef NATO jens Stoltenberg.
rozwiń zwiń