more_horiz
Wiadomości

"GPC": Roman Giertych został przesłuchany w charakterze świadka

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2018 12:50
- Roman Giertych został przesłuchany przez rzecznika dyscyplinarnego w charakterze świadka. Od miesięcy trwa postępowanie rzecznika dyscyplinarnego warszawskiej adwokatury, które ma związek z medialnymi wypowiedziami mec. Romana Giertycha - pisze Gazeta Polska Codziennie. 
Roman Giertych
Roman GiertychFoto: Marcin Bielecki/PAP

"Gazeta Polska Codziennie" ustaliła, że "pełnomocnik Donalda Tuska, Stanisława Gawłowskiego, a ostatnio Leszka Czarneckiego został przesłuchany w postępowaniu prowadzonym przez swoistego "prokuratora" adwokatury. "Jako świadek" – zaznacza mec. Michał Fertak, rzecznik stołecznej Okręgowej Rady Adwokackiej. 

"GPC" podaje, że kilka miesięcy temu na antenie TVN24, w programie "Kropka na i", Giertych stwierdził m.in.: "Ja bym na miejscu Zbigniewa Ziobry bał się jednej rzeczy – jak zostaną przedstawione zarzuty Donaldowi Tuskowi, to ktoś będzie musiał ponieść odpowiedzialność. Na pewno poniesie ten prokurator, który będzie miał to czelność zrobić, ale może i również on". 

Jak przypomniała "GPC", w artykule na portalu Wyborcza.pl miał on również powiedzieć: "Jestem ciekaw, czy Jarosław Kaczyński znajdzie prokuratora, który w sprawie Smoleńska postawi zarzuty Donaldowi Tuskowi, bo taki prokurator sam za parę lat zostanie skazany". 

Prokurator krajowy Bogdan Święczkowski złożył w zawiadomienie do rzecznika dyscyplinarnego adwokatury. - Przytoczone wypowiedzi nie mieszczą się w granicach wolności wypowiedzi limitowanych w przepisach prawa o adwokaturze. Nadto przytoczone wypowiedzi adw. Romana Giertycha mogą być odbierane jako groźby bezprawne w stosunku do prokuratorów – uzasadniono. 

"W maju br. Sąd Dyscyplinarny uchylił postanowienie Rzecznika Dyscyplinarnego odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie wypowiedzi medialnych adw. Romana Giertycha" - "GPC" zacytowała rzecznika Okręgowej Rady Adwokackiej. 

W połowie czerwca rzecznik dyscyplinarny Izby Adwokackiej w Warszawie wszczął dochodzenie dyscyplinarne. Mecenas Fertak powiedział GPC, że "postępowanie się toczy, nadal jest w sprawie". 

Jak pisze GPC, w dochodzeniu dyscyplinarnym nadal brakuje ostatecznych decyzji. Jednak, jak powiedział rzecznik ORA "powinny one zapaść w najbliższym czasie". 

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak