X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Francja: sankcje wobec 18 Saudyjczyków w związku z zabójstwem Dżamala Chaszodżdżiego

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2018 19:08
Francja nałożyła w czwartek sankcje na 18 obywateli Arabii Saudyjskiej - poinformowało tamtejsze MSZ. Krok ten, obejmujący między innymi zakaz wjazdu na terytorium Francji, jest reakcją na zabójstwo w Stambule dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Herwin Bahar

W oświadczeniu francuski resort spraw zagranicznych wyjaśnił, że celem wprowadzonych środków jest "uniemożliwienie wjazdu tych osób na terytorium państwa oraz całej strefy Schengen". Dodano, że są to "środki zabezpieczające, które mogą zostać skorygowane lub rozszerzone wraz z postępem trwającego śledztwa".

"Morderstwo Chaszodżdżiego to niezwykle poważna zbrodnia, która ponadto nastąpiła z pogwałceniem wolności prasy i najbardziej fundamentalnych praw" - czytamy. "Francja domaga się pełnego wyjaśnienia, w jaki sposób mogło dojść do popełnienia tego czynu. Oczekuje od saudyjskich władz transparentnej, szczegółowej i wyczerpującej odpowiedzi" - napisało MSZ.

Także inne kraje zareagowały na zabójstwo. Tydzień temu ministerstwo skarbu USA nałożyło sankcje na 17 Saudyjczyków. Ze względu na sprawę Chaszodżdżiego oraz sytuację w Jemenie Dania i Niemcy zawiesiły eksport broni i sprzętu wojskowego do Arabii Saudyjskiej. Również rząd Finlandii podjął decyzję o wstrzymaniu wydawania pozwoleń na eksport sprzętu wojskowego do tego kraju.

Dżamal Chaszodżdżi, który publikował m.in. na łamach "The Washington Post" i miał krytyczny stosunek do działań saudyjskiego następcy tronu księcia Muhammada ibn Salmana, został zabity 2 października na terenie saudyjskiego konsulatu w Stambule. Przez pierwsze trzy tygodnie Arabia Saudyjska zaprzeczała, by miała cokolwiek wspólnego z zabójstwem, jednak ostatecznie przyznała, że Chaszodżdżi został zabity na terenie placówki.

Zarzuty saudyjskiej prokuratury

15 listopada saudyjska prokuratura postawiła zarzuty wszystkim 11 osobom bezpośrednio uczestniczącym w zabójstwie, z czego dla pięciu z nich zażądała kary śmierci. W czwartkowym oświadczeniu MSZ Francji podkreśliło, że "niezależnie od okoliczności" sprzeciwia się karze śmierci.

Władze w Rijadzie dalej utrzymują jednak, że rodzina królewska nie wiedziała nic o planie pozbycia się dziennikarza. Tymczasem w czwartek turecki dziennik "Hurriyet Daily News" podał, że CIA ma nagranie rozmowy telefonicznej, podczas której saudyjski następca tronu daje instrukcje, aby "uciszyć Dżamala Chaszodżdżiego tak szybko, jak to możliwe".

Prezydent USA Donald Trump we wtorek dał jednak do zrozumienia, że nie będzie nakładał sankcji na Arabię Saudyjską, nawet gdyby się okazało, że następca tronu miał związek z zabójstwem, bo utrzymanie dobrych relacji z tym państwem jest z punktu widzenia Waszyngtonu ważniejsze.

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak