X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Sonda InSight wylądowała na Marsie. Mamy pierwsze zdjęcia

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2018 11:42
W poniedziałek wieczorem na powierzchni Marsa wylądował bezzałogowy próbnik InSight. Celem wysłanej przez NASA sondy jest poznanie wnętrza Czerwonej Planety. Polska ma spory udział w tej misji, na pokładzie sondy znajduje się nasz mechanizm służący do penetracji gruntu.
Jedno z pierwszych zdjęć sondy InSight
Jedno z pierwszych zdjęć sondy InSightFoto: NASA/PAP?EPA

Lądownik o nazwie Interior Exploration using Seismic Investigations, Geodesy and Heat Transport, w skrócie InSight, udanie ukończył manewr lądowania 26 listopada o godz. 20:53 polskiego czasu. Jego podróż rozpoczęła się 5 maja, we wtorek rozpoczyna się dwuletni okres badań na powierzchni planety.

Tuż po lądowaniu na Marsie, na Ziemię dotarło pierwsze zdjęcie z lądownika. Bardzo zamazane, bowiem zdjęcie zostało wykonane zostało przez przeciwpyłową osłonę. Potwierdzało za to, że sonda wylądowała i jest sprawna.

Kolejne przesłane zdjęcia są zdecydowanie wyraźniejsze.

InSight ma działać przez jeden marsjański rok i 40 dni, czyli do 24 listopada 2020 roku.

Polska ma także swój udział – urządzenie skonstruowane przez firmę Astronika we współpracy z ośrodkami badawczymi i innymi firmami pełni istotną rolę w misji. Jest to mechanizm penetratora gruntu, a wiercenie na głębokość do 5 metrów pod powierzchnię Marsa to kluczowy element projektu InSight. Będzie to 15 razy głębiej niż wiercenia dokonywane przez wcześniejsze sondy.

Podstawowym celem projektu InSight jest poznanie budowy wewnętrznej Marsa, co ma pogłębić wiedzę o planetach skalistych, wiedzę o procesach procesy powstawania i ewolucji planet w Układzie Słonecznym, a także o planetach krążących wokół innych gwiazd.

tjak/PAP/NASA

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak