X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Andrzej Duda przed szczytem klimatycznym w Katowicach: z nadwyżką zredukowaliśmy emisję dwutlenku węgla

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2018 17:01
- Polska w ramach Porozumienia z Kioto została zobowiązana do redukcji emisji CO2 na poziomie 6 proc., zrealizowaliśmy to z gigantyczną nadwyżką, redukując emisje o 29 proc. - podkreślił prezydent Andrzej Duda, który brał udział w posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju. 
Audio
  • Prezydent na Narodowej Radzie Rozwoju ws. COP24. Relacja Dawida Grygorcewicza (IAR)
Andrzej Duda na Narodowej Radzie Rozwoju
Andrzej Duda na Narodowej Radzie RozwojuFoto: PAP/Marcin Obara

NRR obraduje w związku z rozpoczynającym się w niedzielę szczytu klimatycznego ONZ w Katowicach. 

- Jesteśmy gospodarzem konferencji klimatycznej ONZ COP24 i trzeba jasno powiedzieć, że przed nami stoi bardzo ważne zadanie. Cele są dwa. Doprowadzić do przyjęcia pakietu decyzji, które będą oznaczały wdrożenie Porozumienia paryskiego z 2015 r. Po drugie chcemy to zrealizować w na zasadzie dialogu Talanoa, co również jest kwestią bardzo istotną - podkreślił prezydent. 

Tzw. dialog Talanoa ma być ważnym elementem COP24. To debata państw i partnerów pozarządowych na temat możliwości zwiększenia skuteczności wdrażanych polityk i działań w zakresie ochrony klimatu. Szefowie państw i rządów podkreślili, że wynik tego procesu powinien zostać również uwzględniony przez wszystkie strony w przygotowaniach wkładów ustalonych na poziomie krajowym na spotkanie w Katowicach. 

Duda zwrócił uwagę, że Polska może chodzić z "podniesionym czołem", jeśli chodzi o realizację polityki klimatycznej. Przypomniał, że zgodnie z Protokołem z Kioto Polska została zobowiązana do redukcji emisji CO2 na poziomie 6 proc. (w stosunku do 1989 roku).
- Zrealizowaliśmy to z gigantyczną nadwyżką, zredukowaliśmy emisje o 29 proc., to był ogromny sukces - zaznaczył. 

Prezydent dodał, że Polska nadal ogranicza emisje dwutlenku węgla. - W 2005 roku emisja była szacowana na ok. 1 tonę CO2 na MWh w przypadku elektrowni, gdzie był spalany węgiel. Obecnie ten wynik to 730 kg CO2 na MWh - powiedział. 

Andrzej Duda zwrócił jednak uwagę, że Porozumienia paryskie mówi nie tylko o redukcji emisji CO2, ale także o pochłanianiu tego gazu.
- Stoimy na stanowisku, że każde państwo powinno się w tych ramach rozwijać w sposób suwerenny, tzn. stosować takie ograniczenia emisji i stosować takie metody pochłaniania, jakie są dogodne dla jego rozwoju gospodarczego - podsumował.

Prezydent mówił, że ważne jest przede wszystkim to, aby zrównoważony rozwój był tak realizowany, żeby zapewniać krajom możliwie największy wzrost gospodarczy z jednej strony, ale z drugiej strony nie tylko nie spowodować obniżenia poziomu życia ludzi na świecie, ale żeby ten poziom życia w miarę możliwości mógł się podnosić. 

Jak mówił, jest to bardzo skomplikowana kwestia, bo to jest oczywiście związane z cenami certyfikatów emisyjnych, z cenami paliw na świecie, także i węgla. - I tutaj oczywiście konieczne jest zachowanie pewnego balansu. Ponieważ te ceny oczywiście są różne. W tej chwili z jednego punktu widzenia - na szczęście z punktu widzenia przemysłu kopalnianego - z punktu widzenia przeciętnego obywatela i biznesu który korzysta z prądu - niestety ceny węgla wzrastają, są w tej chwili bardzo wysokie - powiedział prezydent. 

Trudne negocjacje w trakcie szczytu

Prezydent przyznał, że negocjacje, które będą się toczyły podczas katowickiego szczytu, będą negocjacjami bardzo trudnymi. - Wierzę w to, że przedstawiciele wszystkich państw podejdą do tego odpowiedzialnie i że uda nam się finalnie wypracować decyzje, i że ten szczyt katowicki zakończy się sukcesem - powiedział. Zwrócił uwagę, że "symboliczne" będzie np. to, że centrum konferencyjne jest zlokalizowane na terenie byłej kopalni. 

W posiedzeniu NRR udział wzięli m.in. wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha, szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, a także minister środowiska Henryk Kowalczyk i wiceminister środowiska Michał Kurtyka, który obejmie przewodnictwo szczytu. 

pz