"NYT": Viktor Orban stworzył medialną machinę na wzór komunistycznej propagandy

Premier Węgier Viktor Orban zdołał stworzyć w swoim kraju medialną machinę na wzór propagandy z czasów komunistycznych, która uniemożliwia wszelką krytykę czy uczciwe rozliczenie jego prawicowo-nacjonalistycznej rządów - ocenia we wtorek "New York Times". 

2018-12-04, 16:04

"NYT": Viktor Orban stworzył medialną machinę na wzór komunistycznej propagandy
Viktor Orban . Foto: shutterstock.com/photocosmos1

"Jak na umówiony sygnał kilkunastu właścicieli mediów przekazało ponad 400 portali informacyjnych, gazet, stacji telewizyjnych i radiowych na rzecz fundacji stworzonej i zarządzanej przez sojuszników Orbana. Większość właścicieli twierdzi, że przekazała swoje media jako »darowiznę«. Jest (jednak) jasne, że nie był to akt filantropii" - podkreśla amerykański dziennik w komentarzu redakcyjnym.

Przypomina, że właściciele tych organizacji medialnych to "prorządowi oligarchowie i sojusznicy Orbana", z których część "w ostatnich latach wykupywała niezależne media i przekształcała je w prorządowe tuby". "Nietrudno sobie wyobrazić, że właściciele tych mediów z chęcią wyświadczyli tę niewielką przysługę Orbanowi i jego partii, Fideszowi, zwłaszcza że ich media były zależne od rządowych reklam i mało zarabiały" - podkreśla "NYT".

W opinii gazety Viktor Orban stworzył na Węgrzech "medialny taran, bardzo podobny do komunistycznej propagandy z dawnych czasów". Wskazuje, że za zatwierdzenie tej "konsolidacji" odpowiadają urzędnicy mianowani przez węgierskiego premiera, a ewentualne skargi oddalą jego sojusznicy w Trybunale Konstytucyjnym.

NYT: liczba prorządówych mediów znacząco wzrosła

Choć prorządowa fundacja medialna oficjalnie za cel stawia sobie stworzenie "wyważonego krajobrazu medialnego" i przeciwwagi dla "progresywnych mediów", to - jak wylicza "NYT" - liczba prorządowych mediów na Węgrzech wzrosła z 31 w 2015 roku do ponad 500 obecnie.

REKLAMA

Mediom niezależnym na Węgrzech państwo od lat odmawia zamieszczania swoich ogłoszeń, a więc i związanych z tym wpływów, przez co wielokrotnie były przejmowane przez "przyjaciół Orbana" - wskazuje "NYT". Przypomina, że najbardziej poczytna gazeta opozycyjna - "Nepszabadsag" - przestała się ukazywać w 2016 roku, a wielu jej pracowników obwiniało za to węgierskiego premiera. 

msze

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej