X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szef MI6 Alex Younger: trwa technologiczna rywalizacja wywiadów

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 16:22
Szef brytyjskiego wywiadu zagranicznego MI6 Alex Younger ostrzegł w rzadkim przemówieniu publicznym, że Wielka Brytania jest zmuszona do coraz bardziej wymagającej rywalizacji technologicznej z konkurencyjnymi potęgami światowymi, m.in. Rosją i Chinami.
Siedziba MI6
Siedziba MI6 Foto: Shutterstock/Wei Huang

Treść jego przemówienia na szkockim Uniwersytecie w St Andrews została we wtorek omówiona przez wiele brytyjskich mediów, m.in. dziennik "The Times".

W zaledwie drugim publicznym wystąpieniu od objęcia swojego stanowiska przed czterema laty Younger - znany skrótowo jako "C" - zaznaczył, że brytyjskie służby muszą "szybciej znajdować innowacje" niż rywale, aby móc odpowiadać na działania wynikające z rosnących możliwości technologicznych konkurencyjnych sił.

Kluczowa infrastruktura państwa

Szef MI6 zaznaczył, że "był świadkiem tego, jakie szkody mogą wyrządzić nowe technologie, jeśli trafią w ręce wyszkolonego przeciwnika, który nie jest powstrzymywany przez jakiekolwiek poczucie moralności". W tym kontekście wspomniał m.in. o ryzyku cyberataków na kluczową infrastrukturę państwową lub podejmowania prób dezinformowania opinii publicznej.

Younger bezpośrednio skrytykował Rosję, przypominając m.in. o jej odpowiedzialności za marcową próbę zabójstwa byłego pułkownika GRU Siergieja Skripala i jego córki Julii i przywołując w tym kontekście skuteczność decyzji o usunięciu ponad 150 rosyjskich dyplomatów z ponad 20 państw sojuszniczych, w tym Polski.

- Kiedy mierzymy się z tego typu atakami, nasze i naszych sojuszników podejście charakteryzuje się próbą podkreślenia kosztów takiego zachowania. Naszą intencją jest to, aby Rosjanie uznali, że zyski, które dla nich wynikają z tej działalności nie są warte tego ryzyka - podkreślił.

Dopytywany, czy Wielka Brytania mogła lepiej zadbać o bezpieczeństwo Skripala, szef MI6 podkreślił, że były rosyjski szpieg i współpracownik wywiadu brytyjskiego został w przeszłości ułaskawiony przez prezydenta Rosji Władimira Putina. - Nie będziemy ponownie zakładali, że to ma jakiekolwiek znaczenie - dodał, podważając wiarygodność Kremla.

Rośnie rola Azji

W trakcie swojego wystąpienia Younger ostrzegł jednak również przed rosnącą rolą państw Azji, w tym np. Chin i firmy Huawei, która pracuje nad technologią mobilną 5G. Szereg państw - w tym będące wraz z Wielką Brytanią w tzw. Sojuszu Pięciorga Oczu (porozumienie organizacji wywiadowczych) Nowa Zelandia i Australia - zablokowały dostęp tej firmy do sieci 5G, wskazując na ryzyko dla bezpieczeństwa narodowego. 

- Musimy zdecydować, do jakiego stopnia czujemy się z komfortowo z tym, że Chińczycy będą mieli kontrolę nad tymi technologiami i platformami. Nasi sojusznicy zajęli dość jednoznaczne stanowiska w tej sprawie (...) - przyznał. 

Szef MI6 zaznaczył w tym kontekście, że "w Chinach mają inne ramy prawne i etyczne, które sprawiają, że mogą używać i manipulować danymi na skalę, o której my tylko możemy pomarzyć". 

Younger wykorzystał również swoje przemówienie na uniwersytecie, którego jest absolwentem, do wezwania młodych ludzi do rozważenia kariery w wywiadzie, omawiając m.in. swoje osobiste doświadczenie z pracy w regionie Bałkanów Zachodnich i w Afganistanie.

- Stereotyp mówi, że trzeba mieć szczególnego typu (charakter), aby dołączyć do MI6. To nie jest prawda. (...) Nie ma znaczenia, skąd jesteś. Jeśli chcesz coś zmienić (...) to mamy nadzieję, że się do nas zgłosisz - powiedział Younger.

ras

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kolejny brytyjski minister zrezygnował na znak protestu ws. brexitu

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 06:56
Brytyjski podsekretarz stanu do spraw uniwersytetów, nauki i badań, Sam Gyimah, zrezygnował ze stanowiska - poinformował "Daily Telegraph". Polityk przyłączył się do działaczy Partii Konserwatywnej, protestujących przeciwko wynegocjowanemu porozumieniu, dotyczącemu opuszczenia Unii Europejskiej. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik Trybunału: można jednostronnie wycofać wniosek o wyjściu z UE

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2018 11:28
Można jednostronnie wycofać wniosek o wyjściu z Unii Europejskiej - tak uważa rzecznik generalny unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. To oznacza, że Wielka Brytania mogłaby to zrobić, nie czekając na jednomyślną decyzję państw członkowskich, jeszcze przed zatwierdzeniem umowy brexitowej. 
rozwiń zwiń