"Zdrowie jest jednym z priorytetów". Łukasz Szumowski o osiągnięciach Ministerstwa Zdrowia

2018-12-05, 12:45

"Zdrowie jest jednym z priorytetów". Łukasz Szumowski o osiągnięciach Ministerstwa Zdrowia
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji prasowej "Praca dla Polski - podsumowanie działań Ministerstwa Zdrowia". Foto: PAP/Tomasz Gzell

- Zdrowie jest jednym z priorytetów rządu premiera Mateusza Morawieckiego i te priorytety znajdują swoje potwierdzenie w realnych działaniach - powiedział minister zdrowia Łukasz Szumowski podczas konferencji podsumowującej działania resortu.

Posłuchaj

Łukasz Szumowski podkreślał, że kluczowe jest umiejętne wydawanie środków (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister podkreślił, że jednym z jego priorytetów jest także rozmowa ze wszystkimi, którzy proponują zmiany w systemie ochrony zdrowia. - Ten dialog, ta rozmowa, ma realny wymiar i realne konkretne działania - powiedział.

Wskazał, że udało się m.in. przyspieszyć wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2024 r. - To jest ogromna wartość, wiemy, że system potrzebuje tych pieniędzy - tłumaczył Łukasz Szumowski.

Szef resortu zdrowia zaznaczył, że oprócz celów długoterminowych w ochronie zdrowia są również obszary, które wymagają szybkich działań. Jednym z takich priorytetów w jego ocenie są braki kadrowe.

- Ten temat pewnie będzie przedmiotem naszej troski przez wiele, wiele lat - powiedział minister. Dodał, że resort prowadzi działania mające na celu przeciwstawienie się brakom kadrowym w ochronie zdrowie.

- Drugim takim elementem było zmniejszenie biurokracji, wprowadzenie i podkreślenie roli sekretarek medycznych. To zostało również zrealizowane poprzez wprowadzenie tego zawodu, poprzez stworzenie rejestru, gdzie są wpisywani asystenci medyczni, którzy mają swoje określone miejsce w systemi" - powiedział Łukasz Szumowski. Dodał, że w celu przeciwdziałania brakowi kadr wprowadzono dodatki dla specjalizujących się lekarzy, czyli tzw. bon patriotyczny.

- Również jednym z takich elementów, które bolały polskich pacjentów było to, że często lekarze zmieniali się w opiece nad pacjentem. Z jednej strony dotykało to pacjentów, bo była to pewna nieciągłość opieki nad pacjentem, z drugiej strony lekarze pracowali w wielu miejscach po to, żeby uzupełnić swoje rodzinne budżety. Dlatego zaproponowaliśmy te 6750 zł dla lekarzy specjalistów, którzy pracują w jednym miejscu po to, żeby pacjent miał lepszą opiekę, ciągłość opieki, a lekarze żeby mieli w jednym miejscu godziwe wynagrodzenie - przypomniał.

Chodzi o wzrost wynagrodzenia lekarza specjalisty zatrudnionego na etacie do 6750 zł, pod warunkiem, że będzie pracował tylko u jednego pracodawcy, czyli w jednym szpitalu (lekarz specjalista będzie mógł być dodatkowo zatrudniony w poradniach, hospicjach, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji leczniczej i opieki długoterminowej).

mr

Polecane

Wróć do strony głównej