more_horiz
Wiadomości

Premier Wielkiej Brytanii: w sprawie Brexitu są tylko trzy opcje

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 12:45
Premier Wielkiej Brytanii uważa, że w sprawie Brexitu istnieją tylko trzy opcje. Theresa May powiedziała BBC, że jeśli posłowie odrzucą jej koncepcję wyjścia z Unii Europejskiej, na stole pozostanie twardy Brexit lub jego odwołanie.
Theresa May
Theresa MayFoto: PAP/EPA/JULIEN WARNAND

- Jedna opcja to opuścić Unię z umową. Ja wynegocjowałam porozumienie. UE stawia sprawę jasno, że innego nie ma. Ale to nie wszystko: jest to też dobre porozumienie. Druga opcja to wyjście bez umowy. Trzecia - że Brexitu nie będzie wcale. A ja mówię zdecydowanie: mamy obowiązek wypełnić wolę wyrażoną w głosowaniu z 2016 roku - tłumaczyła brytyjska premier.

Theresa May przyznała, że ma problem z przekonaniem do porozumienia własnych posłów i pracuje nad wzmocnieniem roli parlamentu w kluczowej kwestii: tak zwanego irlandzkiego mechanizmu awaryjnego. Krytykom nie podoba się, że gdyby wszedł w życie wprowadziłby odmienne zasady w Irlandii Północnej niż w reszcie Królestwa. W dodatku Londyn nie miałby możliwości wycofać się z mechanizmu bez zgody Brukseli.

- Rozważam teraz tę kwestię, rozmawiam z ludźmi o stopniu, w jakim będzie to decyzja parlamentu. O tym mechanizmie mówi się czasami, jakby był automatyczny. Ale to nieprawda. Po pierwsze nie mamy zamiaru dotrzeć do momentu, w którym będzie trzeba go użyć. Ale nawet w takim przypadku wciąż staniemy przed wyborem - stwierdziła szefowa brytyjskiego rządu.

Jednocześnie odrzuciła po raz kolejny ideę powtórzenia referendum. - Wielu ludzi wzywających do drugiego referendum robi to w nadziei, że usłyszą inną odpowiedź. Tak nie powinno być. Pytanie już zadaliśmy. I dostaliśmy odpowiedź - podkreśliła Theresa May.

Dziś kolejny dzień debaty nad ratyfikacją umowy brexitowej. Głosowanie - w przyszły wtorek. Na razie arytmetyka parlamentarna sugeruje, że premier je przegra. Partia Pracy zapowiedziała w takim przypadku wniosek o wotum nieufności.

mr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Część ministrów apeluje do brytyjskiej premier, by odwołała głosowanie ws. Brexitu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 10:45
Część ministrów apeluje do premier Theresy May, by odwołać wtorkowe głosowanie w sprawie Brexitu. Według "Times'a" obawiają się, że zanosi się na parlamentarną porażkę rządu o takiej skali, że jedynym wyjściem będzie dymisja szefowej rządu.
rozwiń zwiń