X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Jacek Czaputowicz na posiedzeniu OBWE: pogłębia się spór między Rosją a państwami Zachodu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 18:55
Posiedzenie Rady Ministerialnej OBWE w Mediolanie pokazało, że "istnieje i pogłębia się spór między Rosją a państwami Zachodu na tle funkcjonowania społeczności międzynarodowej" - tak pierwszy dzień obrad podsumował szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz.
Szef MSZ Jacek Czaputowicz
Szef MSZ Jacek CzaputowiczFoto: PAP/EPA/OLIVIER HOSLET

Na briefingu poinformował on, że konflikt na Ukrainie, w tym niedawny incydent w rejonie Cieśniny Kerczeńskiej, zdominował obrady w stolicy Lombardii. - Większość przedstawicieli państw (OBWE) wyrażała poparcie dla Ukrainy; potępiliśmy działania Rosji, które są sprzeczne z prawem międzynarodowym - dodał.

Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę na to, że rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow "odpowiadał na to w sposób ostry". - To było dość ostre, konfrontacyjne wystąpienie - ocenił.

- Pokazuje to, że istnieje spór i że on się pogłębia między Rosją a państwami Zachodu, jeśli chodzi o funkcjonowanie w ramach społeczności międzynarodowej - uważa minister Czaputowicz.

Wyjaśnił, że na tym forum nie było mowy o sankcjach wobec Rosji, bo jest to - jak przypomniał - "przedmiot rozmowy na innych forach".

Szef polskiego MSZ podkreślił natomiast, że z przewodniczącym delegacji USA, asystentem sekretarza stanu Wessem Mitchellem rozmawiał o sprawie "ewentualnych dalszych działań Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej wobec Rosji za łamanie prawa międzynarodowego na Morzu Azowskim".

Jacek Czaputowicz poinformował, że kryzys ukraiński to także temat jego rozmowy z minister spraw zagranicznych Kanady Chrystią Freeland. Kraj ten, dodał, "jest bardzo zaangażowany w obronę suwerenności Ukrainy".

Powiedział też, że sprawa polityki Rosji i kryzys ukraiński zdominowały jego dwustronne rozmowy z szefami MSZ Armenii, Mołdawii i Kirgistanu. 

Jak zauważył, tematyka ta dotyczy krajów, które "czują zagrożenie ze strony Rosji". - Rozmawiamy o współpracy, o bazach amerykańskich, o bezpieczeństwie energetycznym i inicjatywach międzynarodowych - powiedział. 

"Chcemy podtrzymać znaczenie OBWE"

Polski minister przypomniał, że OBWE zajmuje się też tematyką praw człowieka i kwestiami humanitarnymi. 

- Chcemy podtrzymać tę działalność, także z tego względu, że w Polsce mieści się Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka. Chcemy podtrzymać znaczenie OBWE w tym zakresie - zadeklarował.

Mówiąc o mediolańskich obradach OBWE minister Czaputowicz zaznaczył: "Trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że jest to organizacja międzynarodowa, a decyzje są podejmowane poprzez konsensus. Dlatego nie spodziewamy się, by zostały tu przyjęte ważne dokumenty, bo wszyscy musieliby się na to zgodzić".

- Już wiemy, że deklaracja polityczna będzie zablokowana przez Rosję, bo ona przyjęłaby tylko taki jej kształt, który jest nie do zaakceptowania dla Zachodu - oświadczył szef polskiego MSZ. - Nie będzie ten dokument przyjęty - wyjaśnił.

Minister Czaputowicz powiedział, że Polska "chce wzmocnienia i modernizacji" tzw. dokumentu wiedeńskiego. - Chodzi nam o takie zmiany, które zapewnią transparentność działań wojskowych, a także będą przeciwdziałać niezamierzonym incydentom, związanym z działalnością militarną. Są pewne obszary, w których my mamy konkretne propozycje, ale na razie Rosja się na to nie zgadza - zaznaczył.

Szef MSZ: Włochy są w trakcie określania polityki zagranicznej

- Celem OBWE jest budowa zaufania, a widać wyraźnie, że dzisiaj tego zaufania nie ma. Dlatego też nie ma konkretnych decyzji, ale ciągle są inne fora do zajmowania się tymi problemami: NATO i Unia Europejska - dodał polski minister i zaznaczył, że w poniedziałek odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw UE.

Minister Czaputowicz pytany, jakim rozmówcą jest nowy rząd Włoch, tworzony przez prawicową Ligę i Ruch Pięciu Gwiazd, zwrócił uwagę na to, że nowością jest "pewna asertywność" , czyli "przeciwdziałanie narzucaniu działań w kwestiach migracyjnych". Postawę rządu w Rzymie szef polskiego ONZ określił jako "dystans wobec nieomylności instytucji europejskich". 

- Ciągle widzimy, że Włochy są w trakcie określania polityki zagranicznej - powiedział szef polskiej dyplomacji i zapewnił, że ma dobry kontakt z szefem włoskiej dyplomacji Enzo Moavero Milanesim.

Podsumowując włoskie przewodnictwo w OBWE tym roku minister zauważył: "Nie możemy skonstatować jakiegoś dużego sukcesu".

Jednocześnie zapewnił o woli utrzymywania przez Polskę współpracy z Włochami. - Myślę, że jest duża podstawa - dodał. Poinformował, że w najbliższym czasie można oczekiwać wizyt i polsko-włoskich konsultacji.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak