more_horiz
Wiadomości

Wielka Brytania: trzech mężczyzn aresztowanych za terroryzm. Wzywali do zabicia księcia Harry'ego

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2018 16:30
Brytyjska policja aresztowała trzech mężczyzn podejrzanych o działalność terrorystyczną. Według BBC, ludzie ci - o poglądach skrajnie prawicowych - wzywali do zabicia brytyjskiego księcia Harry'ego za to, że ożenił się z Meghan Markle - aktorką o korzeniach afroamerykańskich. 
Audio
  • Trzech mężczyzn aresztowanych za terroryzm. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock/John Gomez

Zatrzymani mają 17, 21 i 18 lat. Aresztowano ich w Londynie, Bath i Portsmouth. Funkcjonariusze przeszukali jeszcze jedno miejsce, znajdujące się w Leeds.

Wszyscy mieli zachęcać do przemocy na tle rasowym i do terroryzmu. Najstarszy miał też posiadać materiały, które mogły posłużyć przygotowaniu zamachu.

BBC pisze, że zatrzymania mają związek z przeprowadzonym przez stację śledztwem dziennikarskim, które ujawniło działanie skrajnie prawicowej grupy. Jedna z opublikowanych przez nią w internecie grafik głosiła, że książę Harry to zdrajca rasy i powinno się go zastrzelić.

Przynajmniej jeden z aresztowanych był w przeszłości członkiem zdelegalizowanej ekstremistycznej National Action. Sympatyzował z amerykańskim ugrupowaniem neonazistowskim, domagającym się wprowadzenia "Uniwersalnego Porządku" opartego między innymi na ideologii Adolfa Hitlera i Charlesa Mansona - przywódcy sekty, która w latach sześćdziesiątych dokonała w Stanach Zjednoczonych serii brutalnych morderstw.

Latem londyńska policja wydała ostrzeżenie, że narasta zagrożenie ze strony radykalnie prawicowych grup. W zeszłym roku udaremniono cztery ataki terrorystyczne o podłożu prawicowym. Wciąż jednak policjanci za główne źródło zagrożenia uważają ataki islamistów.

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak