Najcenniejsze w Polsce skrzypce na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie

2018-12-07, 09:53

Najcenniejsze w Polsce skrzypce na wystawie w Zamku Królewskim w Warszawie
Dokładne badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne. Foto: materiały prasowe

Pierwsze w powojennej Polsce skrzypce Stradivarius z 1685 roku będzie można od dziś przez dwa tygodnie oglądać w Zamku Królewskim w Warszawie. Instrument został zakupiony w maju przez Romana Ziemiana i Stephana Morgensterna, założycieli portalu FutureNet, z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 3 dni temu nadano mu imię "Polonia".

Posłuchaj

Od dziś pokaz bezcennych skrzypiec Stradivarius z 1685 roku w Zamku Królewskim. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski podkreśla, że możliwość obejrzenia skrzypiec to wyjątkowe wydarzenie. - Spojrzeć oko w oko - że tak powiem - z odległości kilku centymetrów na wyrób pochodzący z pracowni lutniczej Stradivariego jest rzeczą całkowicie unikalną - powiedział Wojciech Falkowski. - Takich okazji praktycznie na świecie nie ma i teraz przez dwa tygodnie Zamek Królewski taką okazję dla swoich gości będzie stwarzał - dodał.

Na co dzień na Stradivariusie "Polonia" gra skrzypek Janusz Wawrowski. Wirtuoz mówił, że z łezką w oku, ale i radością robi przerwę w koncertowaniu na tym wyjątkowym instrumencie, bo chciałby, by jak najwięcej osób dowiedziało się czegoś o Stradivariusie, o tym konkretnym instrumencie i mogło go zobaczyć z bliska.

Polska przed II wojną światową miała kilka Stradivariusów. Niestety wszystkie te niezwykle cenne instrumenty wywieziono, sprzedano lub przekazano w inne ręce. Teraz, po raz pierwszy w powojennej historii kraju, mamy "swojego" Stradivariusa. Forma instrumentu nawiązuje już do najwspanialszych egzemplarzy Stradivariego z tak zwanego okresu złotego jego twórczości. Ten egzemplarz pozostawał przez lata w rękach prywatnych właścicieli. Grano na nim koncert tylko raz w roku. Dzięki temu jest to obecnie jeden z najlepiej zachowanych Stradivariusów na świecie. Dokładnie badania tego 333-letniego instrumentu wykazały, że wszystkie jego elementy są oryginalne.

Skrzypce powstały w 1685 roku, w roku narodzin Jana Sebastiana Bacha. Ich autentyczność potwierdzają certyfikaty. Skrzypce zostały zdeponowane w specjalnej szklanej gablocie, która umożliwia ich prezentację publiczną. Konstrukcja witryny pozwala na przekroczenie dotychczasowej bariery bezpieczeństwa i zbliżenie wzroku na taką odległość, która umożliwi dokładne poznanie wszystkich niuansów konstrukcyjnych tego rzadkiego instrumentu. Będzie można go podziwiać zarówno po zakupie biletu na zwiedzanie stałych zamkowych ekspozycji, jak i monumentalnej czasowej wystawy "Znaki wolności. O trwaniu polskiej tożsamości narodowej", która rozpoczyna się nieopodal miejsca prezentacji skrzypiec.

mr

Polecane

Wróć do strony głównej