Nowa służba w policji. Oddziały będą zwalczać zagrożenie terrorystyczne
Prezydent Andrzej Duda 12 grudnia podpisał ustawę, która m.in. wydziela w policji służbę odpowiadającą za prowadzenie działań kontrterrorystycznych. Do tej pory takie działania prowadziły niezależne względem siebie oddziały antyterrorystyczne policji.
2018-12-13, 17:57
Przygotowana przez MSWiA ustawa wydziela w policji służbę odpowiadającą za prowadzenie działań kontrterrorystycznych, czyli działań wobec sprawców przestępstw o charakterze terrorystycznym i osób przygotowujących lub pomagających w dokonaniu takiego przestępstwa. Do tej pory takie działania prowadziły niezależne względem siebie oddziały antyterrorystyczne policji, czyli Biuro Operacji Antyterrorystycznych KGP i samodzielne pododdziały antyterrorystyczne.
Nowa służba będzie się składała z Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji Biura Operacji Antyterrorystycznych (podlegającego bezpośrednio komendantowi głównemu) i z samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych policji. Przygotowanie sił i środków do realizacji działań kontrterrorystycznych będzie koordynował dowódca BOA.
W nowelizacji w nazwie Centralnego Pododdziału Kontrterrorystycznego pozostawiono skrót dotychczas istniejącego Biura Operacji Antyterrorystycznych (BOA), m.in. ze względu na zachowanie ciągłości historycznej, rozpoznawalność jednostki za granicą i koszty administracyjne.
BOA sprawuje nadzór
Pododdział BOA będzie sprawował nadzór merytoryczny nad realizacją działań bojowych i szkoleniowych oraz wykorzystaniem sił i środków samodzielnych pododdziałów kontrterrorystycznych. Zgodnie z proponowanymi przepisami dowódca BOA i jego zastępcy będą powoływani przez komendanta głównego policji spośród oficerów służby kontrterrorystycznej.
W ustawie przewidziano także możliwość odstąpienia od przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny służby, jeżeli w czasie wykonywania zadań służbowych policjant służby kontrterrorystycznej stwierdzi, że jest prawdopodobieństwo uratowania życia ludzkiego lub odwrócenia zagrożenia godzącego w bezpieczeństwo państwa.
"Przepis ten pozwoli na wykorzystanie wszelkich środków do ratowania życia przez policjantów służby kontrterrorystycznej" – wskazano w uzasadnieniu do projektu nowelizacji. Przypomniano również, że podobne rozwiązanie zastosowano w ustawach regulujących funkcjonowanie m.in. Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu.
ras
REKLAMA
REKLAMA