X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Nie zapłacili 70 mln zł podatku. CBŚP zatrzymało 17 osób

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2018 07:24
Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 17 osób, podejrzanych o tworzenie "karuzeli podatkowej" i niepłacenie podatku VAT. Zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się obrotem urządzeniami elektronicznymi i naraziła Skarb Państwa na ponad 70 mln strat.
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 17 osób
Funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 17 osób Foto: cbsp.policja.pl

Jak podała PAP w piątek rzeczniczka CBŚP, kom. Iwona Jurkiewicz, do rozbicia gangu doszło w połowie tygodnia. Policjanci z biura śledczego wraz funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno–Skarbowego w Warszawie ujęli w różnych miastach Polski w sumie 17 osób. Zatrzymania miały związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej.

- Ustalenia śledztwa wykazały, że członkowie grupy działali w okresie od 2014 roku do grudnia 2018 roku na terenie całego kraju, w tym w Warszawie i w Pruszkowie oraz poza granicami Polski – podała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej, prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Przestępcy zajmowali się obrotem urządzeniami elektronicznymi, m.in. komputerami, drukarkami czy telefonami komórkowymi. Jednak według ustaleń prokuratury, podejrzani wielokrotnie obracali tym samym towarem, tworząc pomiędzy sprzedającym a kupującym pozorny "łańcuch podmiotów", które miały między sobą zawierać umowy. W konsekwencji żaden z tych podmiotów nie uiszczał należnego podatku od towaru i usług. Transakcje wspierała sfałszowana dokumentacja księgowa, poprzez którą wprowadzani byli w błąd pracownicy urzędu skarbowego. Według ustaleń prokuratury, grupa mogła narazić Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w kwocie ponad 70 mln zł.

Zarzuty pozornego obrotu towarem

- Podejrzanym zarzuca się wykonywanie w ramach grupy przestępczej zleconych czynności polegających na tworzeniu łańcucha podmiotów gospodarczych dokonujących pozornego obrotu towarem, zlecanie przelewów środków pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi określonych firm, sporządzanie dokumentacji poświadczającej nieprawdę, posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT – poinformowała prok. Zabłocka-Konopka.

Podczas zatrzymań CBŚP zabezpieczyło w mieszkaniach i firmach podejrzanych dokumentację dotyczącą transakcji, sprzęt komputerowy i nośniki danych. Zabezpieczono także wart około 2 mln złotych sprzęt elektroniczny, którym handlowała grupa oraz pieniądze, biżuterię i luksusowe samochody należące do podejrzanych.

Prokuratura skierowała do sądu osiem wniosków o tymczasowe aresztowanie podejrzanych. Zostały one rozpoznane przez stołeczny sąd rejonowy w czwartek późnym popołudniem. Sąd przychylił się do pięciu wniosków, stosując tymczasowy areszt. Dwie osoby także zostały aresztowane, ale zostaną zwolnione po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Wobec jednej osoby sąd zastosował dozór policyjny, w związku z czym prokuratura zapowiada zażalenie.

Prok. Zabłocka-Konopka zaznacza, że śledztwo ma charakter rozwojowy. Postępowanie obejmuje aż 93 podmioty gospodarcze związane z procederem wyłudzania VAT-u. Przestępcom grożą kary do 8 lat więzienia, a także kary finansowe.

koz

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak