X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Budowa kliniki "Budzik" dla dorosłych w Warszawie. Rozpoczęła się zbiórka pieniędzy

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2018 14:01
Ruszyła zbiórka pieniędzy na budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych. Obiekt stanie na terenie Szpitala Bródnowskiego w Warszawie i będzie pomagać w leczeniu ludzi, którzy zapadli w śpiączkę. Na inwestycję potrzeba ok. 40 mln zł.
Audio
  • Ewa Błaszczyk z fundacji "A kogo?" o zbiórce pieniędzy na budowę kliniki "Budzik" dla dorosłych (IAR)
  • Paweł Skowronek, dyrektor Szpitala Bródnowskiego: placówka będzie merytorycznie wspierać działanie "Budzika" (IAR)
Pomysłodawczyni kliniki Ewa Błaszczyk i architekt Krzysztof Popiński
Pomysłodawczyni kliniki Ewa Błaszczyk i architekt Krzysztof PopińskiFoto: PAP/Jakub Kamiński

"Budzik" dla dorosłych ma stanąć w sąsiedztwie szpitala - na działce, która jest własnością samorządu. Powierzchnia planowanej kliniki to - jak podano na konferencji prasowej - ok. 3 tys. metrów kwadratowych. W trzypiętrowym budynku ma znaleźć się ok. 15 łóżek. Bryła ma nawiązywać do gmachu, gdzie mieści się "Budzik" dla dzieci. Prace projektowe już ruszyły.

Technologia XXII wieku

Pomysłodawczyni kliniki Ewa Błaszczyk z fundacji "A kogo?" podkreśla, że prace nad tym przedsięwzięciem potrwają około 3 lat. Jej zdaniem największym wyzwaniem będzie wyposażenie kliniki. Chodzi nie tylko o sprzęt medyczny, ale również o specjalne szyny, które pomogą w pionowym utrzymaniu pacjentów, a które trzeba wmontować w sufit. Ewa Błaszczyk pytana przez Polskie Radio wyjaśnia, że w placówce będzie zastosowana technologia XXII wieku.

Dyrektor Szpitala Bródnowskiego Paweł Skowronek mówił, że jego placówka będzie merytorycznie wspierać działanie "Budzika". Jego zdaniem atutami szpitala są między innymi diagnostyka, oddział neurochirurgii, neurologii czy rehabilitacji. To zdaniem dyrektora pomoże w wybudzaniu pacjentów.

"Budzik" dla dorosłych w Olsztynie

Z inicjatywy fundacji "Akogo?" od 2013 r. przy Centrum Zdrowia Dziecka działa klinika "Budzik", pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. "Budzik" przyjmuje dzieci do 18 lat, po urazie, w którego konsekwencji doszło do ciężkiego niedotlenienia mózgu, w stanie wegetatywnym (z wyłączeniem urazów okołoporodowych, chorób metabolicznych genetycznie uwarunkowanych), przebywające w śpiączce nie dłużej niż 12 miesięcy od urazu lub 6 miesięcy, jeśli śpiączka wystąpiła z przyczyn nieurazowych.

"Budzik" dla dorosłych działa w Olsztynie. Do olsztyńskiego "Budzika" przyjmowani są pacjenci, którzy są w śpiączce nie dłużej niż rok od dnia urazu lub sześć miesięcy od dnia wystąpienia śpiączki nieurazowej. O zakwalifikowaniu do pobytu w szpitalu każdorazowo decyduje zespół terapeutyczny.

Dotychczas, jak podała w niedzielę Ewa Błaszczyk, w klinice dla dzieci wybudziło się 52 małych pacjentów, zaś w Olsztynie – 10 dorosłych.

Otwarcie za trzy lata?

Przewidywany przez inicjatorów termin otwarcia kliniki to połowa 2022 r. Szacowany koszt budowy i wyposażenia - to ok. 40 mln zł.

Klinika ma działać w oparciu o trójstronną umowę, zawartą między Urzędem Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego, mazowieckim szpitalem Bródnowskim i Fundacją Ewy Błaszczyk "Akogo?".

bb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak