Franciszek obchodzi 82. urodziny. Czym wsławił się argentyński papież?

Papież w nauczaniu nawołuje do ubóstwa i miłości, czyli powrotu do korzeni chrześcijaństwa. Zachęca, zarówno wiernych, jak i rządzących, aby troszczyli się o ubogich, bezrobotnych i bezdomnych. Zasłynął swoimi decyzjami, publikacjami i wypowiedziami, które wskazują kurs jego pontyfikatu. Oto kilka z nich.

2018-12-17, 16:50

Franciszek obchodzi 82. urodziny. Czym wsławił się argentyński papież?
Papież Franciszek. Foto: Antoine Y. Mekary / Shutterstock

Franciszek jest 266. biskupem Rzymu w historii Kościoła, pierwszym z Ameryki Łacińskiej i pierwszym jezuitą w historii, zasiadającym na Stolicy Piotrowej. Urodzony w 1936 roku w Buenos Aires, w rodzinie włoskich emigrantów, kardynał Jorge Bergoglio został wybrany na papieża w marcu 2013 roku. Jego wypowiedzi na temat najważniejszych problemów ludzkości i całego kościoła były cytowane na całym świecie od początku jego ponfytikatu.

Adhortacja "Evangelii Gaudium" - Radość Ewangelii

Dokument ogłoszony 24 listopada 2013 w Watykanie został okrzyknięty wystąpieniem programowym papieża. Porusza wiele różnych tematów. Na pierwszy plan Franciszek wysuwa sprawę głoszenia wiary we współczesnym świecie. W tym kontekście mówi o konieczności "odzyskania oryginalnej świeżości Ewangelii". Dalej papież wskazuje na nakaz chwili, co do reformy struktur Kościoła, a nawet samego papiestwa. Przypomina też o potrzebie ochrony życia i pomocy ubogim.

Adhortacja powstała na podstawie prac ogłoszonego jeszcze przez Benedykta XVI Synodu na temat Nowej Ewangelizacji. Franciszek napisał swój tekst po hiszpańsku, później tłumaczono go na inne języki.

Laudato si', czyli encyklika ekologiczna

"Ziemia – nasza siostra - protestuje z powodu zła, jakie jej wyrządzamy nieodpowiedzialnym wykorzystywaniem i rabunkową eksploatacją dóbr, które Bóg w niej umieścił" - napisał w wydanej 18 czerwca 2015 encyklice papież. Franciszek wezwał głównie bogate kraje do zmiany stylu życia, aby ratować coraz bardziej zniszczoną planetę. Powołał się na naukowców, którzy podkreślają, że globalne ocieplenie powstaje z powodu nieekologicznego trybu życia ludzkości.

REKLAMA

Potępiając postawę zaniedbywania i złego traktowania środowiska papież przeciwstawił jej podejście świętego Franciszka z Asyżu, który jest patronem wszystkich prowadzących badania i pracujących w dziedzinie ekologii, "miłowanym również przez wielu niechrześcijan"

- Papież Franciszek przypomina nam, że świat jest darem – darem miłości Bożej, podarowanej człowiekowi, by z tego daru korzystał. Ale ten dar jest zadaniem, by światem tym się opiekować, by świat strzec i korzystać ze świata zgodnie z przykazaniem Boga i bliźniego, by z tego świata mogli korzystać ci, którzy po nas przyjdą - mówił o dokumencie przed niedawnym szczytem COP24 bp Wiesław Szlachetka.

Adhortacja "Amoris Laetitia"

Amoris Laetitia (Radość Miłości) powstała po zakończeniu dwóch Synodów Biskupów, które dotyczyły tematyki związanej z małżeństwem i rodziną. Oficjalnie dokument wydano w kwietniu 2016 roku. Niektóre zapisy adhortacji wzbudziły gorące dyskusje wśród ludzi Kościoła, gdyż papież napisał, że pod pewnymi warunkami i w pewnych okolicznościach osoby rozwiedzione, które zawarły ponowne związki małżeńskie, mogą przyjąć komunię świętą.

Jak mówił autor ksiązki "Jorge Mario Bergoglio. Biografia intelektualna. Dialektyka i mistyka" Massimo Borghesi, po ogłoszeniu "Amoris Laetitia" krytycy oskarżali papieża o to, że jest "zwolennikiem teologii wyzwolenia, populistą i niebezpiecznym progresistą". - Bardzo uważnie śledziłem pontyfikat papieża Franciszka, czytałem wiele jego pism i wiedziałem, że to ni prawda - mówił.

REKLAMA

Papież Franciszek o karze śmierci

Wiele kontrowersji wzbudziła decyzja Franciszka z maja 2018 roku, nakazującą prefektowi Kongregacji Nauki Wiary wprowadzenie do Katechizmu Kościoła Katolickiego stanowczej tezy, że kara śmierci jest niedopuszczalna. 

Katechizm Kościoła Katolickiego (w artykule 2267) do tego czasu nie wykluczał stosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem. Zastrzegał jednocześnie, że przypadki absolutnej konieczności usunięcia winowajcy są bardzo rzadkie, a być może wcale się już nie zdarzają. Nowy tekst tego artykułu głosi, iż "kara śmierci jest niedopuszczalna, ponieważ jest zamachem na nienaruszalność i godność osoby". 

Homoseksualizm w Kościele

Odnosząc się do kwestii homoseksualizmu wśród duchowieństwa Franciszek, stwierdził: "To coś, co mnie martwi, bo może w pewnym momencie sprawa ta nie została dobrze rozwiązana".  - Na etapie formacji musimy bardzo troszczyć się o dojrzałość ludzką i uczuciową - dodał papież w wywiadzie rzece "Siła powołania".

Dodał, że niezbędny jest proces "rozeznania". Bez niego, ostrzegł, "problemy rosną".  - Zdarza się, że na początku nie są widoczne, ale potem się ujawniają - zaznaczył Franciszek. Następnie stwierdził: "Sprawa homoseksualizmu jest bardzo poważna i wymaga odpowiedniego rozeznania wśród kandydatów od samego początku". 

REKLAMA

- Musimy być wymagający. W naszych społeczeństwach wydaje się wręcz, że homoseksualizm jest modny, a ta mentalność w pewien sposób oddziałuje także na życie Kościoła - oświadczył Franciszek. Jak ujawnił, od jednego z przełożonych zakonów usłyszał kiedyś, że "nie jest to poważna sprawa". Tę postawę Franciszek uznał za "błąd".

Franciszek i uchodźcy

Papież bardzo często wspomina o uchodźcach, nierzadko porównując ich losy z najważniejszymi postaciami biblijnymi. Podczas audiencji dla organizatorów i gwiazd koncertu "Boże Narodzenie w Watykanie", papież mówił: "Święta Rodzina z Nazaretu doświadczyła lęku przed prześladowaniami i prowadzona przez Boga schroniła się w Egipcie". 

Franciszek podkreślił, że Jezus "wzywa do refleksji nad sytuacją tylu mężczyzn, kobiet i dzieci naszych czasów - migrantów, uciekinierów, uchodźców - szukających schronienia przed wojnami, ubóstwem spowodowanym przez niesprawiedliwości społeczne i zmiany klimatyczne". 

Aby zostawić wszystko - dom, krewnych, ojczyznę i stawić czoło niewiadomej - trzeba wcześniej wiele wycierpieć. Na te dramaty Kościół odpowiada wieloma inicjatywami solidarności i pomocy, gościnności i przyjmowania - zaznaczył papież. Wyraził również nadzieję, że podpisany w Maroku Światowy Pakt w sprawie migracji spowoduje odpowiedzialne i solidarne działania na rzecz migrantów.

REKLAMA

msze, IAR, PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej