Wybór sędziów KRS przez Sejm konstytucyjny? Jest wniosek sejmowej komisji

Sejmowa komisja ustawodawcza wnosi o uznanie konstytucyjności przepisu mówiącego o wyborze przez Sejm sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa. 

2018-12-28, 17:33

Wybór sędziów KRS przez Sejm konstytucyjny? Jest wniosek sejmowej komisji
Krajowa Rada Sądownictwa. Foto: IAR/Krystian Dobuszyński

Takie stanowisko izby zarekomendowała dziś dla Trybunału Konstytucyjnego przed wyznaczoną na 3 stycznia rozprawą w TK. Będzie ona dotyczyć m.in. zbadania konstytucyjności przepisów ustawy o KRS dotyczących sposobu powoływania przez Sejm sędziów, będących członkami rady. 

W ocenie Jadwigi Potrzeszcz z Biura Analiz Sejmowych, konstytucja nie określa wyraźnie, że członkami-sędziami KRS mogą być jedynie sędziowie wybierani przez sędziów. Jej zdaniem w artykule 187 ust 1 pkt 2 Konstytucji ustrojodawca celowo nie posłużył się sformułowaniem "wybranych przez sędziów".

Jadwiga Potrzeszcz uważa, że zrobił tak, aby pozostawić otwartą kwestię podmiotu, który będzie wybierał sędziów. W jej ocenie, gdyby chciał wskazać ten podmiot, przepis otrzymałby brzmienie: "15 członków wybranych przez sędziów spośród sędziów Sądu Najwyższego, sądów powszechnych, sądów administracyjnych i sądów wojskowych". 

Jednocześnie komisja ustawodawcza zarekomendowała uznanie za niekonstytucyjne przepisów umożliwiających kandydatom na sędziów odwoływanie się od uchwały KRS dotyczących powoływania sędziów, w tym sędziów do Sądu Najwyższego. Kwestii tej także będzie poświęcona rozprawa zaplanowana na 3 stycznia. Z wnioskiem o zbadanie zgodności wspomnianych przepisów z konstytucją wystąpiła Krajowa Rada Sądownictwa.

REKLAMA

W grudniu ubiegłego roku Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, która zmienia zasady wyboru sędziów-członków KRS. Zgodnie z nią wyboru 15 członków-sędziów Rady na wspólną czteroletnią kadencję dokonuje Sejm, a nie środowisko sędziowskie, jak było przed nowelizacją.

kad

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej