more_horiz
Wiadomości

Święto Trzech Króli. W ponad 750 miastach przeszły orszaki pod hasłem "Odnowi oblicze ziemi"

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2019 16:45
Ulicami 752 miejscowości w Polsce i 22 poza jej granicami przeszły orszaki Trzech Króli. Hasło pochodu w tym roku brzmiało "Odnowi oblicze ziemi" i nawiązywało do słów papieża Jana Pawła II. Największy z orszaków - warszawski - rozpoczął się na placu Zamkowym i przeszedł na plac Piłsudskiego.
Audio
  • Ojciec dr Kazimierz Szymczycha, sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, o orszakach Trzech Króli (IAR)
  • Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski o orszakach Trzech Króli (IAR)
  • W Warszawie przeszedł Orszak Trzech Króli. Relacja Mariusza Pieśniewskiego (IAR)
Orszak Trzech Króli przechodzi ulicami Warszawy
Orszak Trzech Króli przechodzi ulicami WarszawyFoto: PAP/Tomasz Gzell

Wymarsz orszaku poprzedziła msza św., odprawiona w archikatedrze warszawskiej św. Jana Chrzciciela pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza. Przed mszą św. kard. Nycz odznaczył 28 osób medalami "Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej". Wśród nagrodzonych znalazła się prof. Krystyna Szostek-Radkowa, wybitna śpiewaczka operowa związana z duszpasterstwem środowisk twórczych.

O godz. 12.00 na Placu Zamkowym uczestnicy Orszaku obejrzeli na telebimach transmisję modlitwy "Anioł Pański" z Watykanu, podczas której papież Franciszek pozdrowił uczestników orszaków z Polski. Po modlitwie kard. Nycz rozpoczął warszawski orszak, mówiąc: "Idźmy w pokoju, niech gwiazda betlejemska prowadzi nas do stajenki".

Barwny pochód przeszedł Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego, gdzie ustawiona została stajenka. Prowadzili go trzej królowie - Kacper, Melchior i Baltazar, symbolizujący trzy kontynenty - Europę, Azję i Afrykę. Imprezie towarzyszyła zbiórka pieniędzy pod hasłem "Podaruj dzieciom wakacje", z której dochód zostanie przeznaczony na dofinansowanie wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży z ubogich rodzin.

Orszak zorganizowała Fundacja Orszak Trzech Króli. Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w 2008 r. w prowadzonej przez Stowarzyszenie "Sternik" szkole "Żagle".

Święto Trzech Króli z udziałem władz państwowych w Wadowicach

Z udziałem przedstawicieli władz państwowych w Wadowicach przebiegły uroczystości święta Trzech Króli. Po mszy w kościele świętego Piotra na wadowicki rynek wyruszył tradycyjny orszak. Wraz z mieszkańcami przeszli w nim m.in. prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką, wicepremier Beata Szydło, parlamentarzyści, a także przedstawiciele władz lokalnych.

PAP prezydent Andrzej Duda Orszak Trzech Króli 1200.jpg
Andrzej Duda: rozwój idei Orszaku Trzech Króli pokazuje, że Polska się odnawia

Para prezydencka na ryku złożyła kwiaty przy znajdującym się tam pomniku św. Jana Pawła II. Stoi on tuż przy bazylice, kilka metrów od miejsca, w którym papież spotykał się z wadowiczanami podczas wizyt w rodzinnym mieście w 1979 i 1999 r. W bazylice Karol Wojtyła został ochrzczony, przyjął I komunię i bierzmowanie. Obok stoi także dom rodzinny Jana Pawła II. Podczas uroczystości na rynku głos zabierze prezydent Andrzej Duda oraz burmistrz Bartosz Kaliński. Zaplanowano też wspólne kolędowanie.

Orszaki w dużych miastach

W Katowicach tłumy wiernych w kolorowych koronach i przebraniach pojawiły się na ulicach miasta. Na kilka godzin centrum zamieniło się w scenę, na której odegrano jasełka. Motywem przewodnim orszaku była zachęta do refleksji nad słowami papieża Jana Pawła II, który mówił o zbiorowym wysiłku na rzecz budowania lepszego świata, dobra w ojczyźnie oraz do osobistej pracy nad przemianą serc. Przemarsz orszakowej trasy zakończył się wspólnym kolędowaniem.

W Lublinie setki mieszkańców przeszły w orszaku z placu Litewskiego do Archikatedry. Wcześniej było wspólne kolędowanie, a Mędrcy złożyli dary w bożonarodzeniowej szopce. - Dzisiejsze święto, to święto kościoła uniwersalnego - powiedział lubelski metropolita, arcybiskup Stanisław Budzik. Zaznaczył, że święto jest dedykowane dla ludzi różnych narodów. W postaci królów wcielili się obcokrajowcy. Po raz kolejny królem był Assef Salloom z Syrii, który pojawił się po raz pierwszy w Orszaku cztery lata temu. Scenografię wykonali uczniowie Zespołu Szkół Plastycznych im. Cypriana Kamila Norwida w Lublinie.

Łódzki orszak poprzedziła msza święta w kościele pod wezwaniem Zesłania Ducha Świętego na placu Wolności. Nabożeństwo odprawił metropolita łódzki. Arcybiskup Grzegorz Ryś powiedział, między innymi, że "pytanie dzisiejszej uroczystości nie brzmi, w jaki sposób poganie dochodzą do Boga, tylko czy wierzący ludzie też się ku niemu ruszą". Podkreślił, że mimo wielu wskazówek, jak na przykład Biblia, nie potrafimy znaleźć Boga. Po zakończeniu nabożeństwa ulicą Piotrkowską do katedry przeszedł barwny Orszak Trzech Króli, na trasie którego prezentowane były jasełkowe scenki.

Rzecznik KEP: w orszaki angażują się całe rodziny

Ks. Paweł Rytel-Andrianik Tradycja przedstawiania orszaków trzech króli podróżujących do miejsca narodzenia Jezusa swój początek wzięła w Hiszpanii.

O orszakach trzech króli mówi ksiądz Paweł Rytel-Andrianik. - Tradycja przedstawiania orszaków trzech króli podróżujących do miejsca narodzenia Jezusa swój początek wzięła w Hiszpanii - mówi ksiądz Rytel-Andrianik. Jednak obecnie to organizowane w Polsce orszaki przewyższają liczebnością te hiszpańskie.

Jak zwraca uwagę rzecznik, w polskie orszaki angażują się całe rodziny, które w ten sposób manifestują publicznie swoje przywiązanie do wiary i świątecznych tradycji. Spotkanie trzech mędrców z małym Jezusem jest odczytywane przez chrześcijan jako symbol nawrócenia. Ksiądz Rytel-Andrianik podkreśla, że według Pisma Świętego, królowie oddali pokłon Jezusowi, uznając go za Boga.

- Dzień Misyjny ma na celu dzielenie się wiarą z innymi ludźmi - tłumaczy rzecznik. Przywołał słowa świętego Jana Pawła II, że wiara umacnia się, kiedy jest przekazywana. Orszaki trzech króli w Afryce zapoczątkowane zostały przez polskich misjonarzy, w 2015 roku w Rwandzie, a w zeszłym - w Kongo.

***

6 stycznia w Kościele katolickim przypada uroczystość Objawienia Pańskiego czyli święto Trzech Króli: Kacpra, Melchiora i Baltazara. Kończy ono obchody Bożego Narodzenia. Od 2011 r. jest to dzień wolny od pracy. Od Trzech Króli rozpoczyna się karnawał, którego zakończeniem są ostatki - wtorek przed Środą Popielcową rozpoczynającą Wielki Post.

kad/bb

Zobacz także

Zobacz także