more_horiz
Wiadomości

IMGW ostrzega przed oblodzeniami i mrozem. Nawet - 21 stopni nocą na Podlasiu

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2019 06:27
W czwartek rano IMGW wydał ostrzeżenia przed oblodzeniem w województwach: łódzkim, wielkopolskim, opolskim i śląskim oraz ostrzeżenie przed silnym mrozem w województwie podlaskim. Nocą termometr może tam pokazać nawet - 21 st. C. Z kolei Karpaty i Sudety jeszcze bardziej pokryją się śniegiem.
Intensywne opady na Warmii i Mazurach
Intensywne opady na Warmii i MazurachFoto: PAP/Tomasz Waszczuk

IMGW wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed oblodzeniem dla województw: łódzkiego, wielkopolskiego, opolskiego i śląskiego. Prognozuje zamarzanie mokrej nawierzchni dróg i chodników po opadach deszczu, deszczu ze śniegiem i mokrego śniegu. 

Drugi stopień ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, okresami o natężeniu umiarkowanym, powodującymi przyrost pokrywy śnieżnej miejscami do 50 cm w powiecie jeleniogórskim i lwóweckim w województwie śląskim. 

Ponadto na Podlasiu obowiązuje alert pierwszego stopnia w związku z silnym mrozem. 

Ostrzeżenie pierwszego stopnia oznacza, że przewiduje się wystąpienie warunków, które sprzyjają wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych.

Mogą one powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. 

Ostrzeżenie drugiego stopnia oznacza natomiast, że występujące zjawiska meteorologiczne mogą powodować duże straty materialne oraz - podobnie jak w przypadku ostrzeżenia pierwszego stopnia - stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Występujące w tym czasie niebezpieczne zjawiska pogodowe mogą znacznie ograniczyć codzienne funkcjonowanie.

Prognoza pogody na czwartek

Jak informuje IMGW, nad Irlandią oraz nad zachodnią Rosją znajdują się centra wyżowe. Nad Grecją jest obecny płytki ośrodek niżowy, natomiast w północnej części Morza Norweskiego głęboki niż z wyraźnymi strefami frontowymi. Polska jest w zasięgu płytkiej zatoki związanej z niżem z rejonu Grecji, a od zachodu zaczyna rozbudowywać się klin wyżu znad Irlandii. Z północnego wschodu napływa chłodna masa powietrza pochodzenia arktycznego, tylko na zachodzie jest nieco cieplejsze powietrze polarne morskie. 

Ciśnienie w południe, w Warszawie, wyniesie 1005 hPa i będzie rosnąć.

W czwartek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami opady śniegu, a nad samym morzem również deszczu ze śniegiem. Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Sudetach i w Karpatach do 8 cm. Temperatura od -11 st.C na Podlasiu, około -3 st.C w centrum, do 2 st.C na zachodzie i 3 st.C na zachodnim wybrzeżu. Wiatr słaby i umiarkowany, nad morzem porywisty, północno-wschodni i północny.

Zimna noc

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Miejscami słabe opady śniegu. Temperatura minimalna od -19 st.C na Podlasiu, około -8 st.C w centrum, do -3 st.C na zachodzie i -1 st.C na wybrzeżu. Na Podlasiu przy dłuższych rozpogodzeniach lokalnie spadek temperatury do -21 st.C, a na wschodzie kraju i w miejscowościach podgórskich Karpat lokalnie do -17 st.C. Wiatr słaby, zmienny, tylko na wybrzeżu umiarkowany i porywisty, z kierunków zachodnich. 

W czwartek w Warszawie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Możliwe słabe opady śniegu. Temperatura maksymalna około -5 st.C. Wiatr słaby, północno-wschodni. W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, możliwe rozpogodzenia. Temperatura minimalna około -10 st.C. Wiatr słaby, zmienny z przewagą kierunków północnych. 

msze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czwarty stopień zagrożenia lawinowego w Tatrach. Turyści utknęli w schroniskach

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2019 08:50
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu, zwłaszcza na terenach podgórskich i w górach. Od soboty znowu może silnie wiać, szczególnie na Pomorzu, gdzie porywy wiatru mogą osiągać prędkość 65 kilometrów na godzinę. 
rozwiń zwiń