X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Owadzie mózgi posłużą w tworzeniu nowej sztucznej inteligencji

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 07:19
DARPA, czyli naukowy dział Pentagonu, chce zminimalizować zapotrzebowanie na moc obliczeniową i sprzęt potrzebny, by uruchomić zaawansowaną sztuczną inteligencję. Wzorem dla naukowców mają być owady.
Owady sa inspiracją dla inżynierów zajmujących się sztuczną inteligencją
Owady sa inspiracją dla inżynierów zajmujących się sztuczną inteligencją Foto: Adobe Stock

I tu od razu wyjaśnienie: nie ma tu mowy o wsadzaniu biologicznych mózgów do maszyn, a raczej o jak najdokładniejsze ich zbadanie i zbudowanie na tej podstawie odpowiednich urządzeń.

Projekt ma być częścią Trzeciej Fali Sztucznej Inteligencji, która będzie wyposażona w swego rodzaju "rozsądek" i świadomość kontekstu danej sytuacji. Naukowcy chcieliby tu naśladować ludzki mózg, ale perspektywa odtworzenia 60-70 miliardów rozmaicie połączonych komórek nerwowych jest na ten moment nieosiągalna. Za to mózgi owadzie, zawierające mniej niż tysiąc neuronów, to już zadanie dużo łatwiejsze.

Miniaturyzacja i wydajność Matki Natury

Mózgi insektów pozwalają na sprawne poruszanie się po złożonym świecie z minimalną dawką danych. Może to również pomóc w budowaniu urządzeń, które będą wykazywały elementy zdrowego rozsądku i "własnego rozumu".

"Matka natura wymusiła na tych drobnych stworzeniach niesamowitą miniaturyzację połączoną z niezwykłą wydajnością energetyczną. Niektóre owady mają zaledwie kilkaset neuronów w swoich mózgach, co nie przeszkadza im być sprawnymi żyjącymi istotami"- czytamy w dokumencie wydanym przez agencję.
"Co więcej, te organizmy wykazują pewien subiektywizm doświadczenia. Co jest pierwszym krokiem do koncepcji odrębnej świadomości" - filozoficznie puentują badacze.

Milion dla szybkich i zdolnych

Amerykańska agencja daje milion dolarów pierwszej firmie, która odtworzy dokładny schemat neuronalnych połączeń wewnątrz owadziego systemu nerwowego, a potem na tej podstawie zbuduje platformę dla wydajnej sztucznej inteligencji.

Ten projekt, przypomniał mi o przewidywaniach Raya Kurzweila, uznanego futurologa i wizjonera, który przewidywał stworzenie przez człowieka sztucznej inteligencji, która będzie odpowiadała owadziej. Co prawda miało stać się to już kilkanaście lat temu, ale mniejsza o szczegóły, jesteśmy na kursie przez niego przewidzianym.

Inicjatywa może na pierwszy rzut oka wydawać się absurdalna, jednakowoż DARPA już raz zrewolucjonizowała nasz świat, powołując do życia sieć Arpanet. Ta technologia ewoluowała do wynalazku, dzięki któremu, droga Czytelniczko i Czytelniku, czytacie teraz ten tekst. Owadzi patent na sztuczną inteligencję może również być początkiem czegoś o wiele bardziej rewolucyjnego, niż się z pozoru wydaje.

Michał Migała

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak