X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Chodnik antysmogowy w Warszawie – dosłownie pochłania zanieczyszczenia

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2019 16:23
Chodnik, który oczyszcza powietrze ze smogu, potrafi zredukować z powietrza ok. 30 proc. tlenków azotu –twierdzi doktorant Politechniki Łódzkiej Hubert Witkowski. Instalacja wykonana z betonu fotokatalitycznego znajduję się przy rondzie Daszyńskiego i ma około 350 metrów kwadratowych.
Chodnik antysmogowy znajduje się w pobliżu Ronda Daszyńskiego w Warszawie
Chodnik ''antysmogowy'' znajduje się w pobliżu Ronda Daszyńskiego w WarszawieFoto: ZDM

Dzięki promieniom słonecznym na powierzchni betonu dochodzi do redukcji szkodliwych dla ludzi związków pochodzących ze spalin samochodowych, znajdujących się w miejskim powietrzu. Smog, który na nim osiada, jest neutralizowany, a następnie usuwany z powierzchni przy czyszczeniu chodnika lub podczas deszczu. Dodatkową zaletą takiego chodnika są jego właściwości do samooczyszczenia.

''Taka technologia jest już znana na świecie, w Polsce przechodzi pierwsze testy'' – powiedział w rozmowie z Polską Agencją Prasową Witkowski. ''Nasze badania wykazały, że warunkach miejskich fotokataliza pozwala zredukować średnio 30 proc. tlenków azotu (NOx), a miejscowo nawet ok. 70 proc.'' – poinformował ekspert.

Ważne jest, aby chodnik był utrzymywany w czystości, co oznacza, że np. pokryty śniegiem nie będzie spełniał swojej funkcji. Ponadto, według Witkowskiego temperatura sprzyja szybkości reakcji – im wyższa, tym redukcja szkodliwych związków jest szybsza. ''Musimy mieć świadomość tego, że zanieczyszczenie powietrza jest niebezpieczne nie tylko dlatego, że je wdychamy do płuc. Oprócz tego smog osiada na nas – na ubraniach czy skórze, dlatego jest to podwójnie niebezpieczne'' – podkreślił Witkowski.

W Warszawie za antysmogową instalację odpowiada firma Skanska, która w planach ma pokrycie ponad 6 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni okolicy Daszyńskiego betonem ''antysmogowym''. Taki beton jest droższy o kilkanaście procent od zwykłego, ale jak wskazał Witkowski – biorąc pod uwagę postępujące problemy z zanieczyszczeniem powietrza, taka inwestycja może być warta swojej ceny.

„Zdaniem producenta tej technologii chodnik o powierzchni standardowego boiska do piłki nożnej jest w stanie rocznie zredukować tyle smogu, ile emituje samochód z silnikiem Diesla po przejechaniu 170 tys. kilometrów” – poinformował Witkowski.

Zgodnie z danymi WHO, w Polsce z powodu smogu, rokrocznie umiera ok. 45 tysięcy osób. Za największe emisje zanieczyszczeń, w tym pyłów zawieszonych PM2,5, PM10 oraz benzo(a)pirenu odpowiada sektor bytowo-komunalny i transport.

Barbara Szczypiór/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak