Nowy rok, nowe emoji. Zobacz jakie piktogramy pojawią się w 2019 roku
Nowe emoji są w drodze, zobaczymy je w połowie 2019 roku. Wśród nich znajdziemy polski akcent - cebulę, czyli symbol obciachu naszych czasów.
2019-02-08, 13:08
W nowej aktualizacji popularnych emoji, czyli piktogramów, które używamy w serwisach społecznościowych i komunikatorach, pojawi się 59 nowych ikonek, 75 — jeżeli wliczać warianty płciowe, zaś uwzględniając kolory skóry – łącznie uzbiera się ich 230.
Będą to ludziki w nowych kombinacjach, nowe warzywa i zwierzęta - m.in czosnek, pieczone ziemniaki, wydra, leniwiec i skunks. W tym roku dużo miejsca poświęcono niepełnosprawności – dodano postacie na wózkach inwalidzkich, aparat słuchowy, protezę ręki i nogi oraz język migowy. Do listy emoji dołączają także hinduska świątynia, kropla krwi i siekiera.
Polscy internauci szczególnie ucieszyli się z emoji cebuli, która stała się w Polsce symbolem kompletnego braku klasy, a nawet obciachu.
REKLAMA
Czym emoji różnią się od emotikon?
Emotikona jest obrazkiem złożonym ze znaków na klawiaturze. Nazwa pochodzi od połączenia angielskich słów emotion – emocja i icon – ikona. Za autora pierwszej emotikony uważa się Scotta Fahlmana, informatyka z Carneige Mellon University, który w 1982 roku przesłał wiadomość w postaci dwukropka, myślnika i nawiasu, które miały symbolizować uśmieszek.
REKLAMA
Emoji zaś to znane piktogramy używane przez użytkowników Interentu w mediach społecznościowych i pisaniu wiadomości. ''Emoji'' to japońskie słowo oznaczające ''piktogram''. Powstało z połeczenia e – obraz i moji – litera. Emoji mają za zadanie pomóc w wyrażaniu emocji w Internecie.
''Pinokio'' przetłumaczony na ''język emoji''
O tym jak wiele można wyrazić za pomocą emoji może świadczyć fakt tego, że przetłumaczono na nie słynną bajkę - ''Pinokio''. Autorami tego nietypowego tłumaczenia są włoscy językoznawcy Francesca Chiusaroli, Johanna Monti i Federico Sangati. Pinokio przedstawiono za pomocą symbolu biegacza.
Chiusaroli przyznała, że prace nad tłumaczeniem były żmudne i skomplikowane, a rezultat ''barwny i pełen życia''.
REKLAMA
Barbara Szczypiór
REKLAMA