X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Szymon Szynkowski vel Sęk: to nie Polska a Izrael ma problem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 10:13
- Mam poczucie, że każda godzina upływająca od wypowiedzi ministra Katza, kompromituje go i stwarza problemy Izraelowi - mówił w Polskim Radiu 24 wiceszef polskiej dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. Odniósł się w ten sposób do słów Israela Katza, że "Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki".
Audio
  • 20.02.19 Szymon Szynkowski vel Sęk o stosunkach polsko-izraelskich
Israel Kaatz
Israel Kaatz Foto: PAP/EPA/SEBASTIAN SCHEINER

Szymon Szynkowski vel Sęk zwrócił uwagę, że pojawiły się głosy obrony Polski ze strony środowisk żydowskich oraz ambasador USA w Warszawie Georgette Mosbacher. - To dowód na to, że w ostatnich latach wiele wydarzyło się w warstwie edukacyjno-informacyjnej. Nie można w sposób bezkarny zakłamywać historii II wojny światowej i szkalować Polski. Na te słowa powinna być reakcja władz Izraela, czekamy na nią. Liczymy, że ważniejsze są dobre relacje polsko-izraelskie niż bieżące interesy niektórych polityków podczas w kampanii wyborczej - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

Zdaniem wiceszefa polskiej dyplomacji, to nie Polska ma problem, lecz Izrael, "z każdą godziną, która upływa bez przeprosin i bez odniesienia się do tych skandalicznych słów". - Na arenie międzynarodowej nikt Izraela z tezami postawionymi przez ministra Katza nie broni. Jest przeciwnie, one są kompromitujące dla autora i państwa Izrael - tłumaczył Szynkowski vel Sęk.  

Departament Stanu USA wezwał władze Polski i Izraela do podjęcia dialogu. W dokumencie podkreślono, że Izrael oraz Polska są „ważnymi sojusznikami i przyjaciółmi” USA, stąd apel o szybkie zażegnanie konfliktu. - To bardzo dyplomatyczne stanowisko. Intencją jest, by nie zaogniać sytuacji. Głos ambasador Mosbacher jest bardziej jednoznaczny. Zgadzam się, że powinno dojść do porozumienia, jednak jedna strona nie może bezkarnie obrażać i uważać, że nic się nie stało - powiedział Szymon Szynkowski vel Sęk. - Niestety stała się rzecz bardzo poważna. Jesteśmy zwolennikami dialogu z Izraelem, musi się on jednak opierać się na prawdzie historycznej. To jest fundament wszystkich relacji międzynarodowych, w szczególności przy tak złożonej historii - dodał.

Pełniący obowiązki szefa izraelskiego MSZ Israel Katz napisał w niedzielę na Twitterze: "Nasz premier wyraził się jasno. Sam jestem synem ocalonych z Holokaustu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Było wielu Polaków, którzy kolaborowali z nazistami i - tak jak powiedział Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych".

Więcej w nagraniu. 

Gospodarzem audycji był Michał Rachoń

Data emisji: 20.02

Godzina emisji: 7.38

PR24


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Debata Poranka". Skutki dyplomatycznego spięcia z Izraelem

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 10:00
Nie milkną echa po słowach Israela Katza , że Polacy "wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Eli Barbur uważa, że krytyka tych ze słow ze strony ambasador USA w Polsce oznacza, że "takie same przekazy dotarły z Waszyngtonu do Jerozolimy", Piotr Cywiński uznał, że Polsce "przyszywa się łatę antysemityzmu", a Dawid Wildstein uważa, że słowa szefa MSZ Izraela pokazują "fobie w obrębie społeczeństwa" tego kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ambasador USA w Polsce: izraelski minister spraw zagranicznych powinien przeprosić za swoją wypowiedź

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2019 10:10
Georgette Mosbacher stwierdziła, że Israel Katz powinien przeprosić za wypowiedź o "Polakach, którzy wyssali antysemityzm z mlekiem matki". Ambasador USA w Polsce zaznaczyła również, że przprosiny nie powinny spoczywać na barkach premiera Izraela Benjamina Netanjahu.
rozwiń zwiń