X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Białoruś: bieg "Tropem Wilczym" w Wołkowysku i objazd grobów żołnierzy

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2019 11:00
W okolicy miasta Wołkowysk na zachodniej Białorusi miał miejsce w sobotę bieg pamięci żołnierzy wyklętych "Tropem Wilczym". Imprezę zorganizował nieuznawany przez miejscowe władze Związek Polaków na Białorusi przy wsparciu fundacji "Wolność i Demokracja". 
Audio
  • Bieg w Wołkowysku. Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR)
Bieg w Wołkowysku
Bieg w WołkowyskuFoto: Włodzimierz Pac. Polskie Radio

Bieg został podzielony na dwa etapy. Najpierw biegły dzieci, a później dorośli. Część startujących była ubrana w koszulki z portretami żołnierzy wyklętych. Marek Zaniewski, wiceprezes Związku Polaków powiedział Polskiemu Radiu, że Polacy z Białorusi już po raz trzeci dołączyli się do organizowanego w Polsce i poza granicami kraju biegu "Tropem Wilczym".

- Uczestnicy to mieszkańcy Grodna, Wołkowyska, Lidy i Szydłowic, w sumie ponad 180 startujących, w tym dużo dzieci. Wszyscy przyjechali, żeby uczcić pamięć o żołnierzach wyklętych - powiedział Zaniewski.

Jeden z uczestników biegu Jerzy Czupreta z Wołkowyska zwrócił uwagę, że podobne imprezy służą przypomnieniu Polakom mieszkającym na Białorusi historii żołnierzy wyklętych. - To ważne dla pamięci. Nikt tu nie wiedział wcześniej, że byli tacy żołnierze, którzy walczyli o wolność. Dlatego popieramy to święto - mówi Czupreta.

Bieg "Tropem Wilczym" zakończył się wspólnym ogniskiem i śpiewaniem pieśni patriotycznych. 

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Związku Polaków na Białorusi

Członkowie Związku Polaków nie uznawanego przez miejscowe władze i dyplomaci z Grodna już od wtorku odwiedzali cmentarze i groby żołnierzy polskich, którzy zginęli w okresie II wojny światowej.

Odwiedzili między innymi miejsca walk żołnierzy Armii Krajowej z radzieckim NKWD. Znicze zapłonęły na grobach żołnierzy polskich w Szczuczynie, Surkontach, Raduniu czy Naczy.

W niedzielę w Brześciu miejscowi Polacy organizują uroczystość, w której swój udział zapowiedzieli również polscy dyplomaci.

IAR/agkm

Czytaj także

Białoruś ma otwartą drogę do autokefalii. "Jednak na czele cerkwi nieprzypadkowo jest Rosjanin"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2018 07:45
Decyzje dotyczące zerwania przez Rosyjską Cerkiew Prawosławną łączności eucharystycznej z Konstantynopolem, które zapadły podczas Świętego Synodu w Mińsku, będą mieć istotne konsekwencje dla Białorusi - uważają niezależni białoruscy eksperci eksperci. Stwierdzili, że to Rosjanie doprowadzają tutaj do rozłamu. Zwrócono uwagę, że  z kolei postanowienie patriarchy Konstantynopola Bartłomieja, który anulował dekret z 1686 roku, oswobodziło nie tylko Ukrainę, ale i Białoruś spod cerkiewnej władzy Moskwy. Zatem droga do autokefalii stoi otworem - jednak Rosja nieprzypadkowo umieściła na czele cerkwi białoruskiej rosyjskiego duchownego, który nigdy nie krył się z imperialistycznym nastawieniem. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruska Częstochowa wpisana na listę dziedzictwa UNESCO

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2018 12:43
Po latach starań "białoruska Częstochowa" została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Chodzi o coroczne uroczyste obchody ku czci obrazu Matki Bożej Budsławskiej, które odbywają się w pierwszą sobotę i niedzielę lipca. Odpust w Budsławiu na północy Białorusi co roku gromadzi kilkadziesiąt tysięcy wiernych z kraju i zagranicy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białoruś: wierni mają zakaz udziału w nabożeństwach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2018 07:00
Prawosławni Białorusini nie mają prawa uczestniczyć w nabożeństwach nowo utworzonej Cerkwi Prawosławnej Ukrainy. Białoruska Cerkiew, która podlega moskiewskiemu patriarchatowi, nie uznaje Cerkwi Prawosławnej Ukrainy jako kanonicznej. 
rozwiń zwiń