more_horiz
Wiadomości

Premier: złotówka lepiej niż euro dba o dobrobyt Polaków

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 07:35
- Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, ale żeby Polacy zaczęli zarabiać tak jak w Europie Zachodniej - powiedział premier Mateusz Morawiecki w "Sygnałach dnia". 
Audio
  • Premier Mateusz Morawiecki o wdrażaniu "piątki Kaczyńskiego" (Sygnały dnia/Jedynka)

Rząd zajmie się dziś mapą drogową tzw. piątki Kaczyńskiego, która zakłada m.in. wprowadzenie 500 zł na pierwsze dziecko, trzynastki dla emerytów oraz brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia. Wspomniane zapowiedzi mają wejść w życie jeszcze w tej kadencji parlamentu. O ich wdrożeniu mówił w "Sygnałach dnia" premier Mateusz Morawiecki. Pytany był również o zapowiadany przez nauczycieli na 8 kwietnia strajk i o ocenę postulatu wprowadzenia euro w Polsce w czasie najbliższej kadencji parlamentarnej.

Złotówka lepsza

- Naszym podstawowym postulatem nie jest to, żeby Polska przyjęła euro, wręcz przeciwnie, uważamy, że nasza złotówka lepiej dba o dobrobyt Polaków. Naszym postulatem jest to, żeby Polacy zaczęli zarabiać tak jak w Europie Zachodniej, i do tego dążymy - oświadczył Morawiecki. 

Szef rządu podkreślił, że "Polska nie jest wraz ze strefą euro obecną optymalnym obszarem walutowym". Przywołał przy tym przeprowadzone na Litwie badania dotyczące cen 40 najpotrzebniejszych do życia artykułów, takich jak wyżywienie, ubrania czy sprzęt AGD. - Okazało się, że wśród 40 artykułów w Polsce jest 12 artykułów, które są najtańsze w całej Unii Europejskiej, a litewskie artykuły są nieco nawet powyżej średniej unijnej - powiedział premier. - Jeszcze kilka lat temu Polacy jeździli na Litwę i na Słowację po zakupy, a dzisiaj jest odwrotnie: Litwini i Słowacy jeżdżą do przygranicznych sklepów na zakupy do Polski - zauważył. 

- Zależy nam na tym, żeby zasobność portfeli zwykłych ludzi, wszystkich pracujących, była taka jak w zachodniej Europie. I mamy szansę, pierwszy raz od 200, 300 lat, dojść do tego poziomu: już za 5, 10 lat dogonić Włochy, a później Francję, a później te jeszcze bogatsze kraje - podkreślił premier.

Apel do nauczycieli

Pytany o sytuację nauczycieli, Mateusz Morawiecki podkreślił, że "zawód nauczyciela jest zawodem z misją i jednym z najbardziej kluczowych, jeśli chodzi o rozwój Polski". - Dlatego rok temu rozpoczęliśmy sekwencję podwyżek dla tej grupy, jakich dawno nie było. Są również samorządy, które wypłacają dodatki funkcyjne lub motywacyjne, i są takie, które na nauczycielach oszczędzają. Może warto więc zaapelować do tych samorządów. Po stronie rządowej robimy bowiem wszystko, żeby podnosić wynagrodzenia szybciej – podsumował szef rządu. 

- Mam taką prośbę do nauczycieli rzeczywiście, żeby dać nam tę szansę, żeby poczekać na kolejną podwyżkę, a potem na następną, na początku kolejnego roku. Nie ma tak wielu grup społecznych, które trzy czy cztery podwyżki dostaną w tak bardzo krótkim czasie - zaznaczył Morawiecki. Prosił też nauczycieli, by wstrzymali się od akcji protestacyjnej, ponieważ na strajku ucierpią dzieci.

Szybkie działanie

Odnosząc się do "piątki Kaczyńskiego", premier podkreślił, że "dzisiaj mamy najniższy poziom bezrobocia w ciągu ostatnich 30 lat". - Wprowadzając brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia, chcemy zachęcić młodych ludzi do pozostania w kraju – mówił w "Sygnałach dnia" premier Mateusz Morawiecki. Wskazał, że nowe rozwiązania mają być wdrożone już latem.

Premier podkreślił też, że zależy mu na szybkiej poprawie komunikacji między gminami i powiatami. - To będzie pierwsza legislacja, która wraz z ustawą o Emeryturze Plus trafi do Sejmu i już w kwietniu, maju będziemy gotowi po stronie budżetu państwa, żeby dystrybuować środki do poszczególnych powiatów, które będą w stanie logistycznie, operacyjnie obsłużyć odbudowę linii - powiedział Mateusz Morawiecki. Jak wyjaśnił, nie chodzi o to, "żeby dawny PKS wszędzie jeździł, bo to mogą być prywatne firmy przewozowe". 

Finansowanie "piątki"

Szef rządu dodał też, że w związku z wprowadzanymi zmianami budżet państwa najprawdopodobniej nie będzie musiał być znowelizowany. - A nawet jeśli do takiej nowelizacji by doszło za parę miesięcy, nie byłaby niczym nadzwyczajnym w takiej sytuacji – przyznał Morawiecki. 

Jak tłumaczył, rząd nie wyczarował pieniędzy na nowe programy, ale "przywrócił powagę instytucjom państwa". - Przywróciliśmy sprawność instytucji podatkowych, instytucji fiskalnych, zwyciężamy z przestępcami podatkowymi, mafiami vatowskimi - wyliczył Mateusz Morawiecki.

. .

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzący: Katarzyna Gójska

Gość: Mateusz Morawiecki (prezes Rady Ministrów)

Data emisji: 05.03.2019

Godzina emisji: 7.15

kad/fc/kh/PAP

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Spot wyborczy Prawa i Sprawiedliwości. "Nowa Piątka PiS"

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2019 13:15
- Udowodniliśmy, że wiemy jak rozwijać Polskę - mówi premier Mateusz Morawiecki w nowym spocie zaprezentowanym przez Prawo i Sprawiedliwość. W nagraniu, zatytułowanym "Nowa Piątka PiS", występują prezes partii Jarosław Kaczyński oraz szef rządu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Kaczyński: nie zmienia się premiera, który wygrał wybory

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2019 11:55
Będzie ocena ministrów - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński pytany, czy jeśli PiS wygrałby wybory parlamentarne rząd pozostałby ten sam, z tym samym premierem. On sam nie rozpatruje wariantu, w którym miałby zostać szefem rządu.
rozwiń zwiń