more_horiz
Wiadomości

Prof. Kazimierz Kik: Węgrzy i Polacy razem podkreślili wspólne wartości

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 13:08
- To spotkanie, będące podkreśleniem wspólnych wartości przed wyborami, jest absolutną koniecznością - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Kik. Odniósł się w ten sposób do piątkowych uroczystości w Budapeszcie, związanych ze Świętem Narodowym Węgier.
Audio
  • Mateusz Morawiecki: Polacy i Węgrzy stoją po stronie prawdy, solidarności i wolności (Polskie Radio 24)
  • Prof. Kazimierz Kik: takie spotkanie Węgier i Polski przed eurowyborami było konieczne (Polskie Radio 24)
  • Przemówienie Viktora Orbana w Budapeszcie podczas uroczystości związanych z obchodami Narodowego Święta Węgier (Polskie Radio 24)
Mateusz Morawiecki (z lewej) i Viktor Orban w Budapeszcie
Mateusz Morawiecki (z lewej) i Viktor Orban w BudapeszcieFoto: PAP/Leszek Szymański

To święto przypada 15 marca i jest upamiętnieniem rewolucji węgierskiej 1848 roku. W obchodach 171. rocznicy wybuchu Wiosny Ludów uczestniczył premier Polski Mateusz Morawiecki, który do stolicy Węgier przybył na zaproszenie szefa węgierskiego rządu Viktora Orbana.

Podczas uroczystości przed Muzeum Narodowym w Budapeszcie Mateusz Morawiecki wskazywał na ważne daty łączące oba narody. 

- Jak 171 lat temu, jak 75 lat temu w Warszawie, jak 63 lata temu w Budapeszcie i w czasach Solidarności w Polsce byliśmy zawsze razem, walcząc o wolność w przeszłości, tak chcemy też walczyć o lepsze jutro w przyszłości - mówił Mateusz Morawiecki.

Podkreślił, że Polacy i Węgrzy stoją po stronie prawdy, solidarności i wolności. Mateusz Morawiecki przypomniał także postać Sandora Bauera, który w 1969 roku dokonał w Budapeszcie samospalenia na znak protestu przeciwko inwazji na Czechosłowację. - W Polsce też mamy taką osobę. To Ryszard Siwiec - powiedział premier, przypominając również Czecha Jana Palacha. - Oni nas łączą do dzisiaj: Ryszard Siwiec, Jan Palach, Sandor Bauer. To są nasi bohaterowie - powiedział szef polskiego rządu.

Do wspólnego świętowania odniósł się prof. Kazimierz Kik, politolog z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. – Oba państwa i ich rządy są stosunkowo negatywnie traktowane przez neoliberalny mainstream instytucji Unii Europejskiej. W związku z tym takie spotkanie i takie podkreślanie razem wspólnych wartości przed wyborami do Parlamentu Europejskiego jest absolutną koniecznością. Niezależnie od tego, co powiedziano, to był miły gest – podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Podczas wizyty w Budapeszcie premier Morawiecki spotkał się z Viktorem Orbanem. Następnie delegacje polska i węgierska złożyła kwiaty pod pomnikiem generała Józefa Bema. W uroczystościach uczestniczyło około tysiąca Polaków. To uczestnicy "VII Wielkiego Wyjazdu na Węgry" organizowanego przez kluby "Gazety Polskiej".

Zapraszamy do wysłuchania wypowiedzi premierów Mateusza Morawieckiego i Viktora Orbana oraz komentarza prof. Kazimierza Kika.

Polskie Radio 24/IAR/PAP/bb

------------------------------------

Data emisji: 14.03.2019

Godzina emisji: 11.13

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak