Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Poznaj "Rycerza Stefana"
Film dokumentalny "Rycerz Stefan" opowiada o subiektywnym świecie dziecięcych dramatów trzyletniego Stefcia z zespołem Downa. Osią filmu jest baśń o chłopcu, który chciał zostać rycerzem - mit, który wyznacza kierunek drogi życiowej Stefana ukształtowanej na wsparciu rodziny, kulturze, wartościach wyznawanych przez rodziców. Obraz zmagania się z niepełnosprawnością może być punktem odniesienia dla tych sprawnych i zdrowych, którzy nie wiedzą, co zrobić z własnym życiem.
2019-03-21, 10:29
Stefek ma siostrę - siedmioletnią Kalinę, z którą kontakt oparty jest nie tylko na miłości, ale także na wzajemnej szorstkiej rywalizacji. Narodziny drugiej siostry - Marysi - będą dla Stefcia wyzwaniem.
- Projekt został zaplanowany na kilka miesięcy potrzebnych do obserwacji rozwoju relacji siostry z bratem. Okazało się, że Kalina w zabawie bywa dla Stefka okrutnym przeciwnikiem, ale i często mu pomaga. To była dla niego "szkoła życia", przedsmak losu czekającego w przyszłości. Praca nad filmem i kontakt ze Stefkiem były dla mnie dużą lekcją pokory - opowiada reżyser Agnieszka Kozaczka Gralak.
- Kiedy poznałam trzyletniego chłopca Stefka, zachwycił mnie jego widok, bawiącego się ze swoją siostrą Kaliną. Dzieci miały ze sobą dobry, niewerbalny kontakt, mimo że Stefan jeszcze wtedy nie mówił. Później w czasie wizyty u logopedy miałam możliwość obserwacji Stefka. Wkładał dużo wysiłku w to, żeby zrozumieć i powtórzyć te wszystkie skomplikowane słowa. Stefan miał pełny kontakt z osobą, która przed nim siedziała, jakby ją bardzo dobrze znał - mówi o początkach pracy nad filmem Agnieszka Kozaczka Gralak. - Zobaczyłam wrażliwego człowieka zamkniętego w małym ciałku. Dla niego cały świat jest wielkim wyzwaniem. Nie przychodzi to łatwo, a każdą pochwałę przyjmuje z wdzięcznością. I tak powstał pomysł na film, który jest próbą pokazania subiektywnego świata dziecięcych dramatów - opowiada reżyser filmu.
Jak wyglądała praca nad filmem i co było w niej wyjątkowego? Czego można i należy uczyć się od osób z zespołem Downa? Jak nawiązywać z nimi kontakt? Zapraszamy do obejrzenia rozmowy z Agnieszką Kozaczką Gralak, reżyser filmu.
REKLAMA
Produkcja: Studio Filmowe Dr. Watkins
REKLAMA
Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Asia Czekajewska
REKLAMA