X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Europosłowie: Unia Europejska potrzebuje reform

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2019 19:34
Brexit i jego następstwa prowokują do stawiania pytania o przyszłość wspólnoty, która przez lata była porównywana do roweru, który przewróci się, kiedy przestanie się pedałować.
Audio
Karol Karski (L) i Jacek Saryusz-Wolski (P)
Karol Karski (L) i Jacek Saryusz-Wolski (P)Foto: Robert Bartosewicz/Polskie Radio

Polacy są jednym z narodów najgoręcej wspierających ideę Unii Europejskiej. Francuzi, jedni z ojców założycieli, sądząc z sondaży są mocno sceptyczni. Nad Sekwaną określenie franexit jest wymieniane coraz częściej. Francuzi, ale również Niemcy, nie zaakceptowali pomysłu prezydenta Emmanuela Macrona unifikacji Unii w quazi państwo. Brytyjczycy są w trakcie opuszczania Unii.

Jacek Saryusz-Wolski uważa, że po 10 latach po wstąpieniu Polski do Unii pojawiły się u nas pierwsze symptomy zmęczenia. - Te powody sytuowałbym na płaszczyźnie wewnętrznych kłopotów niezreformowanej, starej Unii Europejskiej, która zamiast przyznać się do tego, że to jej wina i dokonać reform, uczyniła nowe kraje członkowskie winnymi - mówi europoseł. Przyznaje, że brexit jest wielkim błędem Brytyjczyków, ale - jego zdaniem - jest też zawiniony przez kontynentalną Europę.

Andrzej Grzyb z PSL przypomina, że w historii Unii były okresy świetności, ale również załamania. Przyznaje, że było zjawisko zmęczenia rozszerzeniem. - Ono się wyrażało w takim stanowisku, które było prezentowane też przez obecną Komisję, że nie można oczekiwać w najbliższych pięciu latach istotnego postępu, jeśli chodzi o rozszerzenie Unii na przykład o kraje bałkańskie - zauważa europoseł.

Karol Karski z PiS uważa, że instytucje unijne i ich promotorzy dążą do tego, by Wielka Brytania albo przyjęła warunki Brukseli, albo opuściła wspólnotę bez żadnego porozumienia. - Jeśli myślę o promotorach, to myślę o państwie niemieckim, które chce zbudować nowy model tej organizacji międzynarodowej - ocenia europoseł. Jego zdaniem, jeśli przeliczyć wszystkie wagi w głosowaniach okazuje się, że Niemcy stają się najsilniejszym państwem.

Posłuchaj całej debaty.

***

Tytuł audycji: Debata Jedynki

Rozmawiał: Antoni Trzmiel

Goście: europosłowie Karol Karski (PiS), Jacek Saryusz-Wolski (niezrzeszony), Andrzej Grzyb (PSL)

Data emisji: 22.03.2019

Godzina emisji: 18.04

ag

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Protesty we Francji. Ekspert: źródłem demonstracji "żółtych kamizelek" jest autentyczna frustracja

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2019 18:49
- Niektórzy z przywódców ruchu tzw. "żółtych kamizelek" usprawiedliwiają ekscesy podczas protestów tym, że są one skierowane przeciwko coraz bardziej rosnącym kosztom życia we Francji - powiedział w audycji "Więcej świata" dr hab. Andrzej Szeptycki z Uniwersytetu Warszawskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Unia Europejska po brexicie zmieni się

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2019 18:05
Nawet jeżeli Unia Europejska i Wielka Brytania zgodzą się, aby przesunąć termin wyjścia Brytyjczyków ze wspólnoty, to kiedyś brexit nadejdzie, a Unia potem już nie będzie taka jak wcześniej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Publicystka: UE próbuje przymusić Londyn do przyjęcia umowy

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2019 19:39
Unijni przywódcy zgadzają się na opóźnienie brexitu do 22 maja pod warunkiem, że umowa brexitowa zostanie przyjęta w przyszłym tygodniu w brytyjskim parlamencie - brzmi projekt wniosków przygotowanych na szczyt, ujawnionych przez unijnych dyplomatów. O scenariuszach brexitowych dyskutowali w Jedynce publicyści Aleksandra Rybińska i Dariusz Rosiak.
rozwiń zwiń