more_horiz
Wiadomości

Polka w najtrudniejszym wyścigu świata

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2019 07:55
Dominika Kasieczko, to pilotka paralotniowa, która 16 czerwca wystartuje w Red Bull X-Alps. Jest to wyścig odbywający się w Alpach, na dystansie 1100 kilometrów, które trzeba pokonać pieszo lub lecąc na paralotni. Wygrywa ten komu uda się jako pierwszemu dotrzeć na metę w Monako. 
Dominika Kasieczko już w czerwcu zmierzy się z trasą Salzburg - Monako
Dominika Kasieczko już w czerwcu zmierzy się z trasą Salzburg - MonakoFoto: Paweł Biegun

Zawodniczka podkreśla, że ma jedno życie i chce je przeżyć z pasją. Latanie, to sport nieuchwytny pozwalający odkryć siebie na nowo, budować siłę charakteru i przekraczać granice.

"By latać dobrze muszę być wobec siebie absolutnie szczera, każda moja decyzja musi być pewna  bowiem natura i tak obnaży  strach czy słabość. X Alps, to duże wyzwanie podczas którego będę musiała wielokrotnie stanąć w obliczu moich limitów. Na szczęście w najtrudniejszych sytuacjach odkrywam w sobie moc, która pozwala mi iść dalej" - mówi Dominika Kasieczko.


Przygotowania do Red Bull X-Alps Przygotowania do Red Bull X-Alps

Moim asem w rękawie będzie siła mentalna

W ramach przygotowań do startu zawodniczka poza lotami stawia na bardzo zróżnicowane jednostki treningowe. Podchodzenie pod górę z plecakiem paralotniowym, bieganie, siłownia, rower, skitury i interwały.

"Podzieliłam przygotowania na trening fizyczny, mentalny, rozpoznanie trasy, ćwiczenie latania, przygotowanie sprzętowe, budżetowe, teamowe i medialne. Sześć ważnych warstw. Jeśli chodzi o trasę, to na każde trudności chcę patrzeć nie jak na przeszkody, a jak na możliwości. Chcę nastawić się na przekraczanie swoich granic. Przewagą kobiet w powietrzu jest intuicja. Wielokrotnie przekonałam się, że dzięki niej można osiągnąć więcej. Czy wyścig Red Bull X-Alps jest dla kobiet? Takie padło pytanie w jednym z wywiadów. Myślę, że tak, bo kobiecość to m. in. wrażliwość, siła, determinacja, intuicja" - wyjaśnia zawodniczka.

Przygotowania do Red Bull X-Alps Przygotowania do Red Bull X-Alps

Wymagania na trasie X-Alps

Uczestnicy muszą wykazać się żelazną kondycją, strategicznym rozplanowaniem wyścigu, umiejętnościami nawigowania, orientacji oraz pilotowania paralotni w wysokogórskim terenie. Obowiązkowo muszą mieć przy sobie paralotnie, uprząż, sprzęt nawigujący. Trasa jest bardzo wymagająca. Dowodem może być fakt, że w poprzedniej edycji jedynie dwóch zawodników dotarło do mety. 

Każdy zawodnik startuje z supportem, który wspomaga uczestnika sprzętowo, jest mobilnym punktem odżywczym, pomaga nawigować i pomaga zachować maksymalne bezpieczeństwo. W zespole Dominiki jest ratownik TOPR, taternik, pilot paralotniowy Kuba Poburka oraz pilot paralotniowy Monika Przeczewska. Teamowi towarzyszyć będzie Paweł Biegun również pilot fotograf, który odpowiedzialny będzie za media.


Przygotowania do Red Bull X-Alps Przygotowania do Red Bull X-Alps

Start Dominiki w tym wyścigu, to historyczna chwila, bowiem pierwszy raz na linii startu staną Polki. Poza Dominiką w wyścigu bierze udział Kinga Masztalerz.


Karina Terzoni

Zobacz także

Zobacz także