X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Ponad 720 zatrzymanych, liczne kontrole i prewencja. CBA cieszy się wysokim zaufaniem Polaków

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 06:42
721 osób podejrzewanych o dokonanie przestępstw korupcyjnych zatrzymało w 2018 roku Centralne Biuro Antykorupcyjne - wynika z rocznego sprawozdania służby. CBA jest wysoko w rankingu zaufania społecznego - według ostatnich badań ufa mu 47 proc. Polaków.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: CBA/ materiały dla mediów

Z przygotowywanego co roku sprawozdania wynika, że agenci Biura doprowadzili w 2018 roku do ujawnienia szkód w mieniu Skarbu Państwa na blisko 1,6 mld zł. CBA zabezpieczyło 448 mln zł mienia na potencjalne kary.

145 osób zatrzymanych przez CBA trafiło do aresztu, wobec pozostałych najczęściej stosowano poręczenia majątkowe. Biuro zweryfikowało też w ubiegłym roku 4581 oświadczeń i deklaracji majątkowych urzędników i samorządowców.

Więcej funkcjonariuszy

W 2018 roku wzrosła o 406 osób obsada Biura - 354 funkcjonariuszy i 52 pracowników. Na koniec roku w służbie było 1171 funkcjonariuszy i 151 pracowników. CBA m.in. w Warszawie uzyskało nową siedzibę dla delegatury stołecznej - przy ulicy Krzywickiego.

Budżet, którym dysponowało Biuro, to 228,8 mln zł z budżetu państwa i dodatkowe 31,3 mln z rezerwy celowej. Najwięcej z tej puli środków wydawane jest na wynagrodzenia - 118,8 mln zł. Nie wydano blisko 19 mln zł - to wydatki niewygasające w 2018 roku.

Akty oskarżenia


orlen-1200-cba.jpg
Dyrektor szkoły muzycznej w Warszawie w rękach CBA. Zarzuty przyjęcia łapówek

W 2018 roku funkcjonariusze CBA prowadzili 567 postępowań przygotowawczych - 189 wszczęto w zeszłym roku, a zakończono 173. Aktem oskarżenia skończyły się 73 z nich, 71 spraw umorzono. Biuro prowadziło też działania w sprawie blisko 200 warszawskich nieruchomości - w związku z podejrzeniem nieprawidłowości przy ich reprywatyzacji. Kontynuowane działania w tej sprawie z poprzednich lat w 2018 roku doprowadziły do postawienia aktów oskarżenia w kluczowych sprawach i przedstawienia zarzutów kolejnym kilkudziesięciu podejrzanym.

W całym 2018 roku zarejestrowano 470 spraw operacyjnych - 185 wszczęto w tym roku i 154 zakończono. Prowadzono też 37 śledztw dotyczących wyłudzeń skarbowych i 36 śledztw dotyczących wyłudzeń środków unijnych.

Działalność kontrolna

CBA prowadzi też działalność kontrolną - w 2018 roku funkcjonariusze przeprowadzili 145 kontroli, 727 analiz przedkontrolnych i 1,4 tys. spraw kontrolnych. W przypadku stwierdzenia podczas kontroli, że mogło dojść do przestępstwa, CBA kieruje zawiadomienia do prokuratury - w 2018 roku było 30 takich zawiadomień.


cba free 1200.jpg
Kolejne zatrzymania w sprawie GetBack. CBA przeszukuje mieszkania

Oprócz pracy dochodzeniowej, śledczej i kontrolnej Biuro przygotowuje też analizy dla najważniejszych osób w państwie. W ubiegłym roku takich specjalistycznych opracowań agenci CBA przygotowali czterdzieści. Ich zakres dotyczył informatyzacji urzędów państwowych, ochrony zdrowia i farmaceutyków, sektora paliwowo-energetycznego i sektora finansowego w Polsce.

Analizy kryminalne i prewencja

Dzięki specjalistycznym umiejętnościom agentów Biura i wyposażeniu prowadzone są też w CBA analizy kryminalne - w 2018 roku było ich blisko 400, ponad połowa - 230 - dotyczyła analizy billingów połączeń telekomunikacyjnych, a w 71 przypadkach - przepływów finansowych.

Istotną częścią działań jest prewencja korupcyjna i szkolenia antykorupcyjne - w 2018 roku przeszkolono prawie 5,7 tys. urzędników podczas 126 szkoleń w 79 instytucjach. Znacznie więcej osób przeszkoliło się samemu, w ramach e-learningu na platformie internetowej CBA. Takie szkolenia od początku istnienia platformy przeszło i certyfikat uzyskało aż 137 189 osób.

Zaufanie społeczne, które wobec CBA w ostatnich badaniach CBOS zadeklarowało 47 proc. badanych, jest najwyższym wskaźnikiem od początku istnienia CBA.

PAP/pp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

CBA złożyło zawiadomienie przeciw b. burmistrzowi Barwic. Chodzi o decyzje ws. spółki "Przemtorf"

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2019 10:13
Centralne Biuro Antykorupcyjne - po kontroli miasta i gminy Barwice (zachodniopomorskie) i jej decyzji podatkowych w stosunku do spółki "Przemtorf" - skierowała do prokuratury zawiadomienia przeciw byłemu burmistrzowi Barwic i członkowi zarządu firmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe ustalenia o b. agencie CBA. "Przejawiał zaburzenia psychiczne"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2019 13:19
Wojciech J., były agent Centralnego Biura Antykorupcyjnego, który teraz oskarża Biuro o tuszowanie skandalu obyczajowego z udziałem posła, przejawiał w czasie służby w wojsku zaburzenia natury psychicznej - informuje portal tvp.info.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prokuratura potwierdziła, że jest zawiadomienie CBA o popełnieniu przestępstw przez Wojciecha J.

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2019 21:20
Prokuratura Regionalna w Warszawie otrzymała złożone przez Centralne Biuro Antykorupcyjne zawiadomienie o popełnieniu przestępstw przez b. agenta Biura Wojciecha J. - powiedziała rzeczniczka prasowa PR w Warszawie Agnieszka Zabłocka-Konopka.
rozwiń zwiń