X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Leszek Suski (komendant główny Państwowej Straży Pożarnej): wypalając trawy niszczymy środowisko

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2019 10:46
- Ponad 90 procent pożarów w lasach, nieużytkach, trawach powoduje człowiek - powiedział na antenie PR24 gen. brygadier Leszek Suski, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej. Pogoda sprawia, że strażacy w długi weekend mają wiele pracy.
Audio
  • 2.05.19 Komendant główny PSP: przyczyną 90 proc. pożarów lasów, traw i nieużytków jest człowiek
Wypalanie traw jest dużym problemem
Wypalanie traw jest dużym problememFoto: A_Lesik/Shutterstock

Komendant główny Państwowej Straży Pożarnej generał brygadier Leszek Suski ostrzega, że w całym kraju wciąż istnieje duże zagrożenie pożarowe. - Pożarów nadal mamy dużo. Dam przykład za minioną dobę: wczoraj (1 maja) wyjeżdżaliśmy do 60 pożarów lasów, 203 pożarów traw i nieużytków rolnych - mówił.

- Jesteśmy służbą ratowniczą, wyjeżdżaliśmy, wyjeżdżamy i będziemy wyjeżdżać (na interwencje). Natomiast szkoda tych lasów, przyrody, przepięknych widoków - powiedział komendant główny PSP. Dodał, że dużym zagrożeniem jest człowiek. - Ponad 90 procent pożarów w lasach, nieużytkach, trawach powoduje człowiek. Nie zawsze powoduje to w sposób specjalny - mówił, dając za przykład zaprószenie ognia przez iskry z jadącego pociągu. Podkreślił jednak, że istnieje zjawisko umyślnego podpalania traw i lasów.

Specjaliści apelują, że wypalanie traw jest szkodliwe, mimo to niektórzy argumentują, iż robią to "w słusznej sprawie", ponieważ ogień miałby wytępić zamieszkujące łąki kleszcze. - Kleszcze to tylko promil zwierzątek, które mogą się tam znajdować. Powodujemy wyjałowienie tej ziemi, giną drobnoustroje, drobne zwierzęta. Sam dym jest w pewien stopień substancją toksyczną, więc wypalając trawy zanieczyszczamy też środowisko - powiedział gen. brygadier Leszek Suski.

Gość PR24 zaznaczył, że "wypalanie traw występuje na ogół tam, gdzie są właściciele ziemi o mniejszych powierzchni". - Rolnicy wielkoobszarowi nie wypalają, wiedzą, że to dla nich strata. Wypalają za to działkowicze, ludzie, którzy dysponują powierzchnią budowlaną, robiąc sobie "porządku" po zimie. Tego robić nie wolno - powiedział Leszek Suski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy, w której gość PR24 mówi też o weekendowym zagrożeniu na drogach i przypadającym na 4 maja święcie strażaka.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Krzysztof Grzybowski.

PR24/msze, IAR

___________________

Data emisji: 02.05.19

Godzina emisji: 10:06

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

W ciągu ostatniej doby wybuchło kilkaset pożarów w Polsce. Jedna osoba zginęła, pięć rannych

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2019 08:16
Niemal 200 pożarów lasów i 500 pożarów traw wybuchło w czwartek w Polsce. - W jednym z takich zdarzeń zginął 52-latek - to szósta ofiara pożarów traw od początku tego roku - powiedział rzecznik KG PSP st. bryg. Paweł Frątczak. Sytuacja w polskich lasach jest nadal bardzo trudna.
rozwiń zwiń