X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Pełnomocnik niemieckiego rządu przeciwko noszeniu chust przez małe dziewczynki

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 12:35
Pełnomocnik rządu Niemiec ds. integracji Annette Widmann-Mauz opowiedziała się przeciwko noszeniu chust przez dziewczynki w szkołach podstawowych. Jest to reakcja na przyjęcie w środę odpowiednich regulacji w sąsiedniej Austrii.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

- To absurd, że małe dziewczynki noszą chusty. Uważa tak również większość muzułmanów - oświadczyła Widmann-Mauz w opublikowanej rozmowie z dziennikiem "Bild". - Wszystkie środki, które chronią dziewczynki przed tym, od rozmowy z rodzicami po zakaz, powinny być sprawdzone i zastosowane - dodała.

Przewodniczący Niemieckiego Stowarzyszenia Nauczycieli (DL) Heinz-Peter Meidinger również opowiedział się za wprowadzeniem zakazu noszenia chust przez muzułmańskie dziewczynki w przedszkolach i podstawówkach.

-Chusty w szkole przeciwdziałają integracji. Przyczyniają się do izolacji na podstawie zewnętrznych oznak - przekonywał na łamach "Bilda". Zdaniem szefa DL to rodzice wywierają nacisk na małe dzieci, by ubierały się w określony sposób.

Zakaz noszenia chust przez dziewczynki w szkołach podstawowych

Austriacki parlament przyjął w środę ustawę zakazującą noszenia chust przez dziewczynki w szkołach podstawowych. Regulacje, które zostały zaaprobowane głosami deputowanych rządzącej koalicji OeVP-FPOe, zabraniają "zakładania ubrań, których noszenie wynika ze względów religijnych i światopoglądowych i jest związane z zakrywaniem głowy". Prawodawcy zadbali o doprecyzowanie, że przepisy dotyczą tylko muzułmanów, a nie np. żydów czy sikhów.

Przedstawiciele austriackiej koalicji rządowej tłumaczyli, że jest to jasny sygnał przeciwko "politycznemu islamowi", a także "uwolnienie muzułmańskich dziewczynek". Za złamanie zakazu grozi kara finansowa w wysokości 440 euro. 

Dyskusja dotycząca ewentualnego zakazu noszenia chust przez muzułmanki przetacza się przez RFN regularnie. Jest to element szerszej debaty na temat tego, czy islam jest częścią Niemiec.

"Nowe prawo wyznacza granice tolerancji wobec innych kultur"

W 2017 roku Bundestag przegłosował przepisy zabraniające noszenia burki i nikabu przez kobiety pracujące w administracji, wojsku i sądach. Ówczesny minister spraw wewnętrznych Thomas de Maiziere (CDU) powiedział, że nowe prawo "wyznacza granice tolerancji wobec innych kultur".

Posłowie koalicji rządowej uznali zaś, że całkowite zasłanianie twarzy z powodów religijnych jest sprzeczne z nakazem neutralności, obowiązującym przedstawicieli państwa.

Propozycja całkowitego zakazu noszenia burek i nikabów w miejscach publicznych nie znalazła akceptacji m.in. kanclerz Angeli Merkel, która oceniła ją jako niezgodną z niemiecką konstytucją. W RFN mieszka około 4,5 mln muzułmanów, którzy stanowią około 5,5 proc. społeczeństwa.

kad

Zobacz więcej na temat: ŚWIAT Europa Niemcy
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Arkadiusz Mularczyk: raport o stratach wojennych Polski powinien trafić na stół Angeli Merkel

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2019 15:43
- Raport o stratach wojennych Polski powinien zostać umiędzynarodowiony na forum Rady Europy oraz Unii Europejskiej; w przyszłości powinien też trafić na stół kanclerz Niemiec Angeli Merkel - powiedział we wtorek przewodniczący zespołu ds. reparacji Arkadiusz Mularczyk (PiS).
rozwiń zwiń