X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Wyrok dla Tomasza Arabskiego. Komentarze polityków

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2019 11:48
Tomasz Arabski został uznany winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. Zdaniem Marka Suskiego (PiS) jest to "bardzo łagodny wyrok". Do sprawy odnieśli się również: Paweł Bejda (PSL), Kamil Bortniczuk (Porozumienie) i Paulina Piechna-Więckiewicz (Wiosna).
Audio
  • 15.06.19 Sztuka słuchania. Opinie o wyroku dla Tomasza Arabskiego
Odczytywanie wyroku w procesie m.in. Tomasza Arabskiego
Odczytywanie wyroku w procesie m.in. Tomasza ArabskiegoFoto: PAP/Wojciech Olkuśnik

Warszawski sąd okręgowy uznał w czwartek byłego szefa KPRM Tomasza Arabskiego winnym niedopełnienia obowiązków przy organizacji lotu do Smoleńska z 10 kwietnia 2010 r. i skazał go za to na karę 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. 

Marek Suski (PiS) wskazał, że jest to "wyrok indywidualny, a nie zbiorowy". Jego zdaniem jednak "część obozu" PO-PSL "ponosi moralną odpowiedzialność za katastrofę smoleńską". - Próbowano to przedstawić tak, że przecież Kancelaria Prezydenta organizowała lot, że ci, którzy byli w samolocie sami są winni. To wszystko było próbą odwrócenia uwagi od rzeczywistych winnych osób - powiedział polityk. Szef gabinetu politycznego prezesa Rady Ministrów uważa, że wyrok dla Tomasza Arabskiego "jest bardzo łagodny". - Jeżeli ginie tyle osób, w takiej katastrofie, w której za przygotowanie lotu jest odpowiedzialna osoba to żaden wyrok - powiedział. 

Paweł Bejda (PSL) przypomniał, że w katastrofie smoleńskiej zginęli też politycy jego ugrupowania i pozostałych środowisk politycznych. Również wskazał na to, że wyrok dla Tomasza Arabskiego "to sprawa indywidualna". - Można rozpatrywać kto i jak zawinił. Cieszę się, że sądy się tym zajęły. Myślę, że jest jeszcze wiele tajemnic, zagadek. Do końca też nie wiemy co się działo na pokładzie tego samolotu - powiedział poseł. Dodał, że "ubolewa nad tym, że w dalszym ciągu nie ma (w Polsce - red.) wraku tupolewa". Jego zdaniem fakt, że wrak wciąż jest w Rosji to porażka i poprzedniego, i obecnego obozu rządzącego. 

- Biorąc pod uwagę skutki tego niedopełnienia obowiązków (...), to wydaje się, że jest to wyrok nikły - ocenił Kamil Bortniczuk (Porozumienie). Przyznał, że "trudno komentować decyzję niezawisłego sądu", jednak "w ocenie rodzin ofiar i ich pełnomocników, skoro wnioskowali o większy wyrok" kara 10 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 2 lata dla Tomasza Arabskiego nie jest adekwatna. - To jest pierwsza instancja. Będą mieli okazję do tego, żeby przed drugą instancją powalczyć o zaostrzenie wyroku - powiedział na antenie Polskiego Radia 24. Nazwał wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku "ciągiem niedopełnianych obowiązków" ze strony byłego szefa KPRM.

Paulina Piechna-Więckiewicz (Wiosna) przypomniała, że wyrok nie jest prawomocny. - Żal rodzin ofiar i zapowiedź apelacji i chęć tego, żeby wyrok był wyższy jest naturalna - oceniła. - Czekamy na apelację, ponieważ obydwie strony zapowiedziały, że od wyroku będą się odwoływać - dodała. - Już wcześniej w trakcie debat o katastrofie smoleńskiej mówiono o tym, że w państwie polskim brakuje procedur dbania o bezpieczeństwo najważniejszych osób w państwie - powiedziała polityk. Jej zdaniem "mamy jakiś problem, ten problem jest od dawna, w sprawie nieprzestrzeganie procedur i niewyciągania konsekwencji". 

Więcej w całej audycji, o wizycie Andrzejda Dudy w USA oraz aferze Amber Gold.

Rozmawiała Małgorzata Raczyńska-Weinsberg.

Polskie Radio 24/msze, PAP, IAR

---------------------

Data emisji: 15.06.2019

Godzina emisji: 10.06

Czytaj także

Katastrofa smoleńska. Antoni Macierewicz: Tomasz Arabski został słusznie skazany

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2019 18:22
– Tomasz Arabski nie tylko nie zastosował instrukcji HEAD, ale kpił z niej i otwarcie mówił, że nigdy w życiu jej nie czytał, chociaż ją podpisał. Zlekceważył swoje obowiązki – stwierdził w "Pulsie Trójki" szef podkomisji smoleńskiej Antoni Macierewicz.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Maria Koc: Tomasz Arabski to osoba całkowicie skompromitowana

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2019 14:35
Były szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Tomasz Arabski w czwartek został skazany na 10 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu. - To wyrok symboliczny, choć na pewno nie satysfakcjonujący. Tomasz Arabski to osoba całkowicie skompromitowana - powiedziała w Polskim Radiu 24 senator Prawa i Sprawiedliwości Maria Koc.
rozwiń zwiń