Senat odrzucił sprawozdanie KRRiT
Jeśli sprawozdanie zostanie odrzucone również przez Sejm, a potem to samo zrobi wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski, to kadencja Rady wygaśnie z mocy prawa.
2010-05-28, 21:12
Senat odrzucił sprawozdanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za ubiegły rok. Przeciwko dokumentowi głosowali senatorowie PO, za przyjęciem - PiS.
Jeśli sprawozdanie zostanie odrzucone również przez Sejm, a potem to samo zrobi wykonujący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski, to kadencja Rady wygaśnie z mocy prawa. Sejm, Senat i prezydent przystąpią wtedy do wyboru nowej Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
Wygaśnięcie kadencji Rady nie otwiera jednak drogi do wymiany rad nadzorczych mediów publicznych, ponieważ te gremia chroni obecna ustawa medialna i zasady kadencyjności.
Do zmian w radach nadzorczych mediów publicznych może jednak doprowadzić przygotowywana przez Platformę Obywatelską tak zwana mała nowelizacja ustawy medialnej.
Jak bowiem zapowiadają politycy Platformy, fundamentalność zawartych tam zmian ma być argumentem za odwołaniem obecnych rad. Nowelizacja miałaby umożliwić odwołanie rad nadzorczych mediów publicznych przed upływem kadencji. Przewiduje ona wprowadzenie zasady konkursów przy wyborze składu rad.
Platforma Obywatelska przewiduje, że pierwsze czytanie tak zwanej małej nowelizacji ustawy medialnej, odbędzie się w czerwcu, a uchwalenie w połowie lipca. Prawdopodobnie też w tym samym czasie zakończy się kadencja obecnej Rady Radiofonii i Telewizji.
REKLAMA
Prace parlamentarne nad zupełnie nową ustawą medialną, tak zwaną obywatelską, znaną też pod nazwą projektu twórców, rozpoczną sie najprawdopodobniej jesienią. Jej podstawowym celem jest odpolitycznienie mediów publicznych i zapewnienie im stabilnego finansowania.
to
REKLAMA