X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Zakończyła się konwencja "Myśląc Polska". Trzy dni dyskusji o wizji Polski według PiS

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 20:04
W niedzielę zakończyła się konwencja programowa Prawa i Sprawiedliwości w Katowicach. W jej trakcie, podczas kilkudziesięciu paneli eksperckich i dyskusji, omawiano najważniejsze dla partii cele i ustalano plan programu wyborczego PiS na jesienne wybory. 
Audio
  • Jarosław Kaczyński podkreślił, że ta konwencja to "wielkie osiągnięcie" - relacja Łukasza Kałuży z Polskiego Radia Katowice (IAR)
  • Zakończyła się konwencja Prawa i Sprawiedliwości - relacja Joanny Opas z Polskiego Radia Katowice (IAR)
Przed wyborami parlamentarnymi politycy Prawa i Sprawiedliwości prezentują swoje postulaty programowe na konwencjach
Przed wyborami parlamentarnymi politycy Prawa i Sprawiedliwości prezentują swoje postulaty programowe na konwencjach Foto: PAP/Andrzej Grygiel
  • Zakończyła się konwencja PiS w Katowicach
  • W ciągu trzech dni obrad odbyły się wystąpienia liderów partii oraz dyskusje panelowe
  • W dyskusjach udział wzięli szefowie resortów oraz zaproszeni eksperci
  • Konwencja ma służyć przygotowaniu programu PiS na jesienne wybory
  • Premier: program zostanie ogłoszony w wakacje
twitter konwencja pis jarosław kaczyński free 1200 - Kopia.jpg
Wróżenie z faktów. Opinie po konwencji PiS. Czas na "wyzwania innej generacji"?

- W zależności od tego, jaki konsensus wypracujemy w ramach kierownictwa komitetu politycznego czy innych ciał statutowych, to spodziewam się w bardzo krótkim czasie zakończenia prac programowych - poinformował Mateusz Morawiecki.

Piotr Gliński: Polska tworzy klasę średnią

Konwencję otworzył swoim wystąpieniem wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Minister powiedział, że Polska włączyła miliony "Polaków do obszaru procesów rozwojowych, do procesu budowy nowej polskiej klasy średniej".

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Prof. Piotr Gliński: nasz program przyniósł Polsce dobre owoce

- PiS nie boi się nowych wyzwań programowych - dodał Piotr Gliński, odnosząc się do planów PiS na przyszłość. 

Jarosław Kaczyński: Polska musi pozostać wyspą wolności

W sobotę na konwencji przemawiał prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polityk podkreślał w swoim wystąpieniu, że "Polska musi pozostać wyspą wolności, którą jest, choć niektórzy chcą to zakłócić". - Musimy uczynić wszystko, by to trwało - powiedział Jarosław Kaczyński.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jarosław Kaczyński: Polska musi pozostać wyspą wolności

Prezes PiS dodał, że jego formacja będzie budowała wiarygodność. - Dobra zmiana musi być kontynuowana i dobry czas Polaków - mówił Jarosław Kaczyński.

ziobro-kato-1200.jpg
Zbigniew Ziobro: dobra zmiana nie tylko z nazwy, mamy mierzalne fakty

Beata Szydło: stwórzmy biało-czerwoną drużynę

W sobotę wystąpiła także wicepremier Beata Szydło. Zaapelowała do uczestników konwencji o stworzenie "biało-czerwonej" drużyny. - W tej drużynie jest miejsce dla każdego, tak jak było miejsce dla każdego cały czas - mówiła europoseł. - Stawką jest przyszłość Polaków, jest przyszłość naszej ojczyzny Polski - mówiła Beata Szydło. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Beata Szydło: nie możemy odpuścić sobie kampanii do polskiego parlamentu

Premier zapowiada inwestycje

W sobotę głos zabrał także premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślał, że w przyszłej kadencji, jeśli PiS wygra wybory, to jego rząd skupi się na inwestycjach. - Na kolejne lata chcemy zaproponować agendę rozwojową, agendę rozwoju gospodarczego - mówił Mateusz Morawiecki. 

Wśród najważniejszych obszarów zainteresowania rządu w przyszłej kadencji Mateusz Morawiecki wymienił pięć dziedzin: służbę zdrowia, edukację, ochronę środowiska, transformację energetyki i inwestycje infrastrukturalne. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Plany rządu PiS na kolejną kadencję

Środki na zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia i inne projekty będziemy w stanie pozyskać. Tego słowa nie złamiemy. To jest nasza obietnica, która rodzi się na tej konwencji - mówił Mateusz Morawiecki. 

Gowin 663.jpg
Jarosław Gowin: Polskę czekają kolejne ogromne, cywilizacyjne inwestycje

Konwencja w Katowicach w liczbach

Konwencja partyjna Prawa i Sprawiedliwości trwała trzy dni. Poza spotkaniami z udziałem szefów ministerstw odbywały się panele dyskusyjne. Wzięło w nich udział 500 panelistów i ekspertów. W konwencji uczestniczyło blisko 10 tys. osób, a przyglądało się jej 200 dziennikarzy. 

Oprócz wystąpień polityków konwencja poświęcona była także dyskusjom panelowym z udziałem zaproszonych ekspertów. Dyskusji głównych, z udziałem szefów resortów, było 16, a paneli eksperckich - 70. 

W panelach głównych omawiane był także główne założenia i punkty zainteresowania rządu przyszłej kadencji, wskazane przez premiera Mateusza Morawieckiego. 

Przebudowa systemu zdrowia, zmiany w edukacji i walka o środowisko

Minister zdrowia Łukasz Szumowski powiedział, że "najpilniejsze elementy do zaadresowania na najbliższą kadencję to m.in. dalsza przebudowa systemu, lepsza opieka, skrócenie kolejek do specjalistów i na SOR-ach, tworzenie rejestrów i edukacja o zdrowiu". Za "milowe kroki" minister zdrowia uznał działania w sferze informatyzacji ochrony zdrowia, m.in. wdrażanie e-recepty, e-skierowanie czy e-zwolnienia oraz internetowego konta pacjenta. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Dariusz Piontkowski: będą rozmowy o wynagrodzeniu dla nauczycieli

Minister edukacji Dariusz Piontkowski mówił, że "polska szkoła ma nauczać, ale też wychowywać". Zapowiedział m.in. działania na rzecz dalszego ograniczania wprowadzania do szkół ideologii sprzecznych z polskim, chrześcijańskim systemem wartości. 

Zdaniem Dariusza Piontkowskiego "uczeń musi być w centrum zainteresowania". - Szkoła musi uczyć kompetencji współpracy, rozwiązywania problemów, odwagi podejścia do decyzji - mówił. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Henryk Kowalczyk: handel surowcami wtórnymi na GPW może obniżyć opłaty dla mieszkańców

Minister środowiska Henryk Kowalczyk mówił, że odpady powinny stać się surowcem, który w przyszłości będzie podlegał obrotowi na giełdzie. Wyraził nadzieję, że w Polsce zwiększy się poziom odzysku surowców wtórnych. 

Transformacja energetyczna i nacisk na OZE

Minister energii Krzysztof Tchórzewski mówił w dyskusji panelowej, że fundamentem polityki energetycznej Polski jest sprawiedliwa transformacja. Podkreślał, że jest to ciągły proces, który zaczął się na przełomie lat 80. i 90. i który będzie trwał dalej. Minister energii dodał, że rząd chce dalej rozwijać energetykę odnawialną i prosumencką. - Powinniśmy przyspieszyć działania związane z energetyką jądrową - podkreślił.  

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Krzysztof Tchórzewski: powinniśmy przyspieszyć działania związane z energetyką jądrową

Minister Krzysztof Tchórzewski zapowiedział także, że "Polskę coraz bardziej stać na rozwój odnawialnych źródeł energii". - Polacy chcą czystej energii, a energia z OZE jest czysta. Rozwój OZE to wymóg cywilizacyjny, to musi nastąpić - mówił. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Krzysztof Tchórzewski: energetyka konwencjonalna i odnawialna uzupełniają się

Wielomiliardowe inwestycje w infrastrukturę

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk zapewnił, że Polska wykorzysta wszystkie unijne środki na przebudowę kolei. - Inwestycje sięgają 70 mld zł - powiedział. Zapowiedział też, że do 2030 roku w Polsce będzie 6 tys. km dróg ekspresowych. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Andrzej Adamczyk: wykorzystamy wszystkie środki z UE na przebudowę kolei

Andrzej Adamczyk mówił o wykluczeniu komunikacyjnym 14 mln Polaków. Podkreślił, że ważne jest inwestowanie w rozwój kolei, utrzymanie funduszu dróg samorządowych, który pomaga remontować i przebudowywać lokalne drogi, a także przywracanie połączeń autobusowych. 

W Katowicach dyskutowano także o "odpowiedzialnym rozwoju". Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński podkreślił, że rząd PiS rozwija gospodarkę z myślą o ludziach. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jerzy Kwieciński: gospodarka ma być dla ludzi

Polska w Unii Europejskiej i na świecie 

W panelu poświęconym polskiej polityce zagranicznej udział wzięli m.in. szef MSZ Jacek Czaputowicz oraz minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski. 

Mówiąc o wyzwaniach na przyszłość, Krzysztof Szczerski podkreślił, że Polska musi zbudować odporność na działania szkodzące jej pozycji. - Jeśli my awansujemy, to ktoś na tym traci, więc będziemy mieli do czynienia z licznymi kontrakcjami, działaniami, które mają zepsuć naszą rosnącą pozycję - mówił Krzysztof Szczerski. - Musimy budować odporność - regionalną, naszą własną, na sytuacje, w której będziemy próbowali być wybici z regionu, będzie ten region próbował być zdezintegrowany, będzie próbowano obniżyć naszą pozycję - powiedział prezydencki minister.

>>> [ZOBACZ TAKŻE] Ryszard Czarnecki: Polska staje się playmakerem w Parlamencie Europejskim

Szef MSZ Jacek Czaputowicz przestrzegał też przed protekcjonizmem. - Nasza wizja UE, do której należy także jej rozszerzenie, otwartość UE na Bałkany Zachodnie i państwa Partnerstwa Wschodniego, a także opierająca się na silnych relacjach transatlantyckich, jest podzielana przez wszystkie państwa, ona została zaprezentowana i o taką wizję myślę, że Polska będzie walczyć w kolejnym rozdaniu instytucjonalnym - zapowiedział.

Polityka wewnętrzna, administracja i obronność

Minister Jadwiga Emilewicz wzięła także udział w dyskusji poświęconej pomysłom decentralizacji polskich instytucji. - W kolejnej kadencji jesteśmy gotowi więcej instytucji centralnych przenieść do byłych miast wojewódzkich - zadeklarowała.

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jadwiga Emilewicz: więcej instytucji centralnych poza Warszawą

W Katowicach debatowano o sprawach e-administracji i wewnętrznych, m.in. o projekcie e-administracji i polityce obronnej państwa. - Rząd PiS nie ustąpi z drogi troski o bezpieczeństwo obywateli - mówiła szefowa MSWiA Elżbieta Witek. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Elżbieta Witek: rząd PiS nie ustąpi z drogi troski o bezpieczeństwo obywateli

Minister zadeklarowała, że jeśli PiS wygra tegoroczne wybory parlamentarne, to skupi się również na odpowiednim wyszkoleniu służb mundurowych. - Chcemy zainwestować w ludzi - mówiła Eliżbieta Witek. 

Wicepremier Jacek Sasin mówił, że Polska musi budować system elektronicznej administracji, który "obejmowałby całość sfery publicznej". 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Jacek Sasin: Polska w połowie drogi do zbudowania zintegrowanego systemu e-administracji

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk zaznaczył w swoim wystąpieniu panelowym, że wciąż brakuje rozwiązania, które pozwalałoby rządowi całościowo koordynować bezpieczeństwo i obronność, a w sytuacji kryzysowej - organizowałoby szybką komunikację między najważniejszymi organami państwa. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Michał Dworczyk: trzeba ujednolicić system obronny państwa

Minister chce uszczelnić system podatkowy

Na panelu poświęconym finansom publicznym minister finansów Marian Banaś zapowiedział dalsze uszczelnienie systemu podatkowego i podkreślał rolę wolności, rozumianą jako "posiadanie własności". 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Marian Banaś: prawdziwa wolność polega również na posiadaniu własności

W Katowicach miejsce poświęcono także rolnictwu i tematyce morskiej. Wiceminister rolnictwa Tadeusz Romańczuk zapowiedział powstanie polskiej Grupy Spożywczej. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wiceminister rolnictwa: wkrótce powstanie Grupa Spożywcza. Ma wspierać polskie rolnictwo

Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk zapowiedział, że sztandarowa inwestycja PiS w zakresie żeglugi - przekop Mierzei Wiślanej - będzie kontynuowana.  

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Marek Gróbarczyk: za tydzień rozstrzygniemy przetarg na przekop Mierzei Wiślanej

W dyskusjach panelowych obecne były także tematy sektora pozarządowego. Minister kultury Piotr Gliński mówił w dyskusji zatułowanej "Społeczeństwo obywatelskie i rozwój społeczny", że liczy na zwiększenie zatrudnienia w sektorze organizacji pozarządowych. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Piotr Gliński: liczymy, że do 2030 r. ok. 3 proc. zatrudnionych będzie w sektorze pozarządowym

Debatowano także o mediach publicznych. Wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Paweł Lewandowski wyraził nadzieję, że w kolejnej kadencji rządzącym uda się wypracować trwały system finansowania mediów publicznych. 

>>> [CZYTAJ WIĘCEJ] Wiceminister kultury o mediach publicznych: najlepszy rodzaj finansowania zupełnie nieangażujący w to obywatela

Program PiS - zaprezentowany w czasie wakacji

Szef sztabu wyborczego PiS Joachim Brudziński powiedział, że ugrupowanie rządzące będzie proponowało dalsze wspieranie rodzin, by powstrzymać kryzys demograficzny. Jak mówił, na konwencji wypracowano propozycje, które teraz zostaną poddane ocenie ekspertów i polityków, a potem przekute na konkretne rozwiązania w programie partii.

Piotr Gliński, powołując się na słowa Jarosława Kaczyńskiego, zaznaczył podczas rozmowy w Polskim Radiu 24, że są dwa style uprawiania polityki. Jeden z nich polega na manipulowaniu i mobilizowaniu ludzi wokół emocji. Wicepremier zaznaczył, że jest także drugi styl, za którym opowiadają się politycy partii rządzącej, polegający na przekonywaniu do określonych racji, pokazujący realne drogi realizacji określonych postulatów.

>>> [ZOBACZ WIĘCEJ] Konwencja Prawa i Sprawiedliwości w portalu PolskieRadio.pl

Konwencja pomoże Prawu i Sprawiedliwości stworzyć ramy programu wyborczego do jesiennych wyborów. Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że PiS do końca wakacji zakończy budowę swojego programu wyborczego.

mbl


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jarosław Zieliński: policja zyska kolejne śmigłowce Black Hawk

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 22:10
- Przed nami kontynuacja programu modernizacji sprzętu polskich służb. To nie tylko wymiana nowych samochodów w policji, ale także poszerzanie jej bazy o śmigłowce. Teraz policja liczy 11 takich maszyn, w tym dwa Black Hawki, a będą kupowane kolejne - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Jarosław Zieliński, wiceminister spraw wewnętrznych i administracji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Sellin: w ciągu trzech lat nakłady na kulturę wzrosły o 20 proc.

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2019 22:35
- W ciągu ostatnich trzech lat powiększyliśmy nakłady na kulturę w Polsce o 20 proc. Co roku zawsze też przeznaczamy 1 proc. budżetu państwa na kulturę, a do tego dochodzi budowa instytucji zwłaszcza w dziedzinie polityki historycznej. To m.in. muzea - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Jarosław Sellin, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego, podsumowując powoli kończącą się kadencję parlamentarną z perspektywy jego resortu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Wójcik: w planach ciąg dalszy reformy wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2019 12:49
- Będziemy w dalszym ciągu reformowali wymiar sprawiedliwości, by sędziowie pozostali sędziami, a nie zamieniali się w polityków. Jest przecież przepis w Konstytucji mówiący, że sędziemu nie wolno prowadzić działalności publicznej, która jest sprzeczna z niezależnością sądów - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Michał Wójcik, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń