Wojewoda małopolski unieważnił uchwałę radnych dot. dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej

 - Za organizację zajęć edukacyjnych w szkole odpowiada dyrektor szkoły – przypomniał wojewoda małopolski Piotr Ćwik w uzasadnieniu decyzji o unieważnieniu uchwały krakowskich radnych, którzy chcieli w szkołach ponadpodstawowych dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej, by zapobiegać ciążom wśród nastolatek. 

2019-07-26, 15:48

Wojewoda małopolski unieważnił uchwałę radnych dot. dodatkowych zajęć z edukacji seksualnej
zdjęcie ilustracyjne. Foto: Pixabay.com

12 czerwca krakowscy radni podjęli uchwałę kierunkową, w której zobowiązali prezydenta miasta do stworzenia programu grantowego skierowanego do organizacji pozarządowych – miałyby one przygotować dla uczniów szkół ponadpodstawowych dodatkowe zajęcia z edukacji seksualnej, poświęcone w szczególności temu, jak zapobiegać ciąży oraz chorobom przenoszonych drogą płciową. 

Pomysłodawczyni uchwały radna Nina Gabryś z klubu Koalicji Obywatelskiej mówiła wówczas, że potrzebna jest merytoryczna, mądra edukacja seksualna, a warsztaty byłyby dla uczniów zajęciami dodatkowymi i udział w nich odbywałby się za zgodą rodzica. Za przyjęciem uchwały opowiedziało się 20 radnych, 18 było przeciw, a dwie osoby wstrzymały się od głosu. 

Powiązany Artykuł

mikołaj pawlak 1200.jpg

Tuż po uchwaleniu tej uchwały małopolska kurator oświaty Barbara Nowak napisała w mediach społecznościowych, że radni Nowoczesnej i PO w Krakowie "pod hasłami tolerancji, walki z niechcianymi ciążami i HIV chcą zajęć seksualizujących dzieci w szkołach". "To, że są to zajęcia niezgodne z podstawą programową i że nie mają żadnego prawa wchodzić do szkół, to oczywiste" – napisała kurator. Dodała, że "we wszystkich krajach realizacja programów seksualizujących w efekcie spowodowała rozbudzenie seksualne, zwiększyła liczbę ciąż, chorób wenerycznych i spowodowała problemy z określeniem swojej tożsamości płciowej u dzieci". 

Dwa powody unieważnienia uchwały

Do wojewody wpłynęło blisko 700 pism z prośbą o podjęcie działań nadzorczych w tej sprawie - wszystkie o podobnej treści. 

REKLAMA

Wojewoda małopolski unieważnił uchwałę z dwóch powodów. Po pierwsze uznał, że uchwała dotyczy sprawy, która zgodnie z przepisami należy do kompetencji podmiotów innych niż Rada Miasta: do dyrektorów szkół oraz rady pedagogicznej i rady rodziców. "Za organizację zajęć edukacyjnych w szkole odpowiada dyrektor szkoły. To na tym organie spoczywa odpowiedzialność sprawowania opieki nad uczniami oraz stwarzania warunków harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działania prozdrowotne" – czytamy w uzasadnieniu decyzji. 

Wojewoda przypomniał, że realizacja programów wychowawczo-profilaktycznych w szkole wymaga akceptacji rady rodziców i rady pedagogicznej. - Tym samym to te podmioty tj. rodzice, pełnoletni uczniowie, rady pedagogiczne oraz dyrektorzy poszczególnych szkół podejmują decyzję co do materii i zakresu realizacji programów z zakresu upowszechniania wiedzy o życiu seksualnym człowieka oraz metodach i środkach świadomej prokreacji. Obowiązujące unormowania prawne nie przewidują kompetencji rady gminy do wypowiadania się w powyższym zakresie – napisał wojewoda. 

Powiązany Artykuł

szkołaedukacja663.jpg
Po co edukacja seksualna w szkołach?

Wojewoda uzasadnia decyzję

Drugim powodem unieważnienia jest to, że radni podejmując uchwałę o charakterze kierunkowym nie mogą nakazywać prezydentowi konkretnych rozwiązań prawnych czy załatwienia konkretnej sprawy. "Zdaniem organu nadzoru w ramach kompetencji Rady Miasta Krakowa do określenia kierunków działania Prezydenta nie mieści się wydawanie wiążących poleceń organowi wykonawczemu gminy co do sposobu załatwienia określonej sprawy" – napisano w uzasadnieniu decyzji. 

REKLAMA

Według wojewody za zbyt "daleko idący zatem uznać należy taki sposób redagowania kierunków działania organu wykonawczego, który zmierza do nadania im charakteru wiążących ustaleń" i używanie w ramach uchwały "zwrotów i słów wskazujących na ich wiążący charakter względem organu wykonawczego". Wojewoda przypomniał, że uchwały kierunkowe ze swej natury nie mają charakteru wiążącego, a jedynie "wyznaczają postulowany. rekomendowany sposób działania organu wykonawczego gminy". 

O unieważnieniu tej uchwały informowała w piątek krakowska "Gazeta Wyborcza". 

Radna Nina Gabryś powiedziała PAP, że będzie chciała, żeby w przyszłorocznym budżecie miasta znalazły się pieniądze na realizację takiego programu edukacyjnego. - Rozmawiamy z Wydziałem Edukacji na temat jego przeprowadzenia – dodała.

koz

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej