Piotr Gliński: gen. Stanisław Maczek nie przegrał żadnej bitwy, to dla nas przykład

2019-09-03, 20:00

Piotr Gliński: gen. Stanisław Maczek nie przegrał żadnej bitwy, to dla nas przykład
Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury . Foto: PAP/Radek Pietruszka

- Postać gen. Stanisława Maczka to przykład dla nas wszystkich. Był to człowiek niezwykły i wybitny patriota - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński w liście do uczestników wernisażu wystawy "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze".

  • Minister kultury Piotr Gliński wystosował list do uczestników wernisażu "Generał Stanisław Maczek i jego żołnierze"
  • "Był to człowiek niezwykły i wybitny patriota" - napisał Piotr Gliński o gen. Stanisławie Maczku
  • "Prowadził powierzonych żołnierzy twardą ręką, ale wiemy również, że go kochali i otaczali szacunkiem" - dodał minister

- Postać Generała Maczka, dowódcy, który dowodząc najsilniejszym z polskich zgrupowań taktycznych II wojny światowej, nie przegrał żadnej bitwy, to przykład dla nas wszystkich" - ocenił w liście wicepremier.

- Przypuszczam, że wielu z nas zna ukutą przez niego prawdę, która znajduje się na jego warszawskim pomniku - "Żołnierz polski bić się może o wolność wszystkich narodów - ale umiera tylko dla Polski". Wiemy o nim, że był doskonałym strategiem, organizatorem i dowódcą. Prowadził powierzonych żołnierzy twardą ręką, ale wiemy również, że go kochali i otaczali szacunkiem - dodał minister kultury.

Gliński zwrócił uwagę, że Maczek "łączył drogocenną w każdym czasie umiejętność zarządzania tak przedsięwzięciami, jak i podwładnymi".

"Gen. Stanisław Maczek był niezwyky"

Przypomniał, że generał w odezwie do Powstańców Warszawskich powiedział: "największym szczęściem każdego polskiego żołnierza byłoby walczyć w Polsce, w Warszawie. Polska Dywizja Pancerna we Francji składa hołd żołnierzom i ludności cywilnej stolicy. Ślubujemy, że poniesione przez was ofiary pomścimy stokrotnie".

- I podobnie jak w tych, tak w wielu innych jego słowach odnajdujemy niezachwianą miłość do ojczyzny, do Polski. Tak - był to człowiek niezwykły i wybitny patriota - podkreślił szef MKiDN.

Minister kultury dziękując odpowiedzialnym za przygotowanie tej wystawy - kierownictwu Muzeum Historii Polski wraz z zespołem, napisał: "mam nadzieję, że podróż tej wystawy za granicę, wsparta stosowną promocją, będzie przypominać i opowiadać światu historię II wojny światowej z polskiej perspektywy". 

Wystawę można oglądać w pawilonie na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie do 28 września.

pkur

Polecane

Wróć do strony głównej