Sztab Generalny: w przyszłym roku w Polsce będzie ćwiczyć 20 tys. żołnierzy amerykańskich

Żołnierze z USA wraz z 6 tys. pojazdów mają uczestniczyć w przyszłorocznych ćwiczeniach wojskowych w Polsce DEFENDER-20 - poinformował gen. Zbigniew Powęska, szef Zarządu Logistyki – P4 Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

2019-09-11, 20:54

Sztab Generalny: w przyszłym roku w Polsce będzie ćwiczyć 20 tys. żołnierzy amerykańskich

Na przyszłorocznym międzynarodowym ćwiczeniu DEFENDER-20, które będzie prowadzone w Polsce od marca do sierpnia, będzie pięć brygad amerykańskich - w tym trzy brygady bojowe i dwie brygady zabezpieczenia.

Mówiąc o możliwościach naszego kraju, w tym sił zbrojnych, w przyjmowaniu sił sojuszniczych w Polsce, szef Zarządu Logistyki P-4, zapewnił, że jest ono "trenowane". Jako przykład podał minione edycje ćwiczenia wojskowego ANAKONDA, realizowanego z siłami sojuszniczymi NATO, w tym z Amerykanami.

"Największy sprawdzian polskich sił zbrojnych"

Generał zapewnił, że Wojsko Polskie posiada zdolności do przyjęcia takich sił sojuszniczych "drogą morską, kolejową, lądową i powietrzną". Mówiąc o ćwiczeniu DEFENDER-20 ocenił, że będzie to "największy sprawdzian polskich sił zbrojnych" w zakresie zdolności do przyjęcia "sił wzmocnienia", czyli wojsk innych sił sojuszniczych NATO. Chodzi nie tylko o wojska amerykańskie, gdyż w ćwiczeniu mają brać udział także wojska innych państw.


Powiązany Artykuł

F-35 1200 Free.jpg
USA: Departament Stanu zgodził się na możliwość sprzedaży Polsce F-35

- W przyszłym roku te zdolności będą ćwiczone na około 20 tys. żołnierzach amerykańskich, którzy przybędą do Polski, wraz z sześcioma tysiącami pojazdów - w tym ma być około 1500 pojazdów gąsienicowych i 2500 kontenerów sprzętu. Siły te będą przerzucane do Polski drogą kolejową i morską - przewidziano 90 transportów kolejowych i 20 morskich.

REKLAMA

- To będziemy realizowali w przyszłym roku i sprawdzimy ten system HNS, w różnych konfiguracjach. Zarówno przyjęcia, zabezpieczenia pobytu, jak i wycofania tych sił do miejsc ich stacjonowania. Chcę podkreślić, że ten system był wielokrotnie trenowany i ćwiczony, i zapewniam, że również w tym ćwiczeniu to wyjdzie - mówił generał Zbigniew Powęska.

100 platform kolejowych do przewozu sprzętu ciężkiego


Uzupełniając jego informację przedstawiciele departamentu infrastruktury MON poinformowali, że obecnie dla wojska w zakresie infrastruktury drogowej najistotniejsze jest wsparcie państwa dla rozwoju dróg samorządowych o znaczeniu obronnym. Ale rozwijane są też możliwości przemieszczania wojsk koleją. Zaznaczyli, że w tym celu wojsko, we współpracy z PKP, zakupiło 100 platform kolejowych do przewozu sprzętu ciężkiego. Są one od 1 czerwca "w pełni wykorzystywane" - służą przemieszczaniu wojsk, m.in. stacjonujących w naszym kraju wojsk amerykańskich.

Z informacji przedstawicieli resortu wynika też, że Polska chce zgłosić około 180 projektów infrastrukturalnych - morskich, kolejowych i drogowych - które mają służyć także celom obronnym - do konkursu w ramach finansowania "Connecting Europe" realizowanego przez Komisję Europejską. Chodzi o pieniądze rzędu 6,5 mld euro, które jako wsparcie ma trafić na inwestycje państw UE. Z ich wypowiedzi wynika, że obecnie projekty są przygotowywane do zgłoszenia do konkursu. 

jj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej