X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Piotr Radziszewski: musimy mieć zapewnione bezpieczeństwo farmakologiczne kraju

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2019 18:10
- Musimy mieć zapewnione bezpieczeństwo farmakologiczne kraju. Aby to uczynić musimy mieć pewne zasoby strategiczne. Trzeba stworzyć polski podmiot odporny choć odrobinę na wahania rynku. Nie możemy być zależni od jednego dostawcy leków - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Piotr Radziszewski, kandydat PiS do Senatu, lekarz urolog. 
Audio
  • 17.09.2019 Prof. Piotr Radziszewski o reformach niezbędnych w systemie ochrony zdrowia
Polska potrzebuje rodzimych producentów leków
"Polska potrzebuje rodzimych producentów leków"Foto: Pixabay

Gość Polskiego Radia 24 zaznaczył, że Polska eksportuje leki, a prócz Polfy Tarchomin nie ma u nas żadnego krajowego producenta. - Pamiętamy o braku leków, który odnotowaliśmy wiosną tego roku. Aż prosi się, aby leki były produkowane w Polsce przez nasz rodzimy koncern farmaceutyczny. Na chwilę obecną leki są sprowadzane z zagranicy, jednak na ogół koncerny mają producentów zlokalizowanych w krajach azjatyckich, np. w Chinach czy Indiach. To może stanowić strategiczny problem dla państwa. Bezpieczeństwo farmaceutyczne i zdrowotne kraju jest przez to zagrożone - uważa.

- Na chwilę obecną mamy firmy farmaceutyczne, które wprowadzają leki do obrotu na polskim rynku. W ogóle od państwa polskiego nie zależy czy leki będą czy nie. Kiedyś może się okazać, że wszyscy producenci biorą tę samą substancję, a potem inaczej ją nazywają i opakowują. Fabrykant może zatem zbankrutować, a my zostaniemy bez leku. Wszyscy chcą produkować jak najtaniej i to także obserwujemy w przypadku leków - dodał.

Konstanty Radziwiłł 1200.jpg
Konstanty Radziwiłł: 500 mld złotych na służbę zdrowia w ciągu kolejnych 10 lat

Ogrom pracy do wykonania

- Skala tego zjawiska zależy od rodzaju leków i liczby zamienników. Zdarza się jednak, że danego leku nie ma, bo wszyscy kupują go od tego samego producenta i od jego humoru zależy czy ten lek będzie w Polsce czy nie - zaznaczył.

- W 2015 r. prezydent powołał mnie do Narodowej Rady Rozwoju. Analizowaliśmy wówczas co nie tak działa w ochronie zdrowia i zobaczyłem jaki ogrom pracy jest do zrobienia. Jeżeli 100 mld zł wpadło by w system, to niestety na chwilę obecną nasz system ochrony zdrowia nie jest w stanie przyjąć tych pieniędzy. To musi być ewolucja, a nie rewolucja - przekonywał lekarz. 

"Rozwiązania w zasięgu ręki"

Kandydat do Senatu podkreślił także, że jako lekarz nie może przejść obojętnie wokół tego co się dzieje w systemie ochrony zdrowia. - Jako polityk i jako lekarz nie wyobrażam sobie odejścia od łóżka moich pacjentów. Nie mogę jako lekarz stać obok i patrzeć na to co dzieje się w ochronie zdrowia, mając pewien zasób wiedzy, dzięki któremu mogę zasugerować co trzeba zmienić - wskazał profesor. 

- Rozwiązania leżą w zasięgu ręki, tylko trzeba chcieć. To musi być współdziałanie, a nie oskarżanie się nawzajem, że nic nie działa. Pierwszym rozwiązaniem systemowym do skrócenia kolejek jest to, aby lekarz zlecił podstawowe badania, ustalił leczenie i odesłał pacjenta z powrotem do lekarza rodzinnego. W skali kraju zwolniłoby się dzięki temu pół miliona miejsc do urologa. Proszę wyobrazić sobie co by się działo, gdyby tak było w każdej specjalizacji. Konsultacje u lekarzy w Polsce nie są efektywne - twierdzi rozmówca. 

Zagórski 1200.jpg
Pierwszy rok z e-receptą. Marek Zagórski: to technologiczne ułatwienia

- Pacjent mógłby także przyjść z listem od lekarza rodzinnego i dzięki temu mogę dowiedzieć się co dolega pacjentowi i jeszcze raz odesłać go do lekarza rodzinnego z adnotacją jak pacjent ma być dalej leczony. W tej chwili powstaje narodowa strategia onkologiczna. Chcemy powiązać opiekę specjalistyczną z lekarzem rodzinnym i opieką szpitalną. Nie będzie jednak dobrego leczenia bez dobrej profilaktyki i zamierzamy edukować pod tym względem Polaków - oznajmił Piotr Radziszewski.

Reforma oświaty i administracji

- Kształciliśmy mało studentów, część lekarzy wyjechała za granicę, a obecna kadra po prostu się postarzała. Zwiększamy liczbę miejsc dla studentów medycyny, ale aby wykształcić lekarza potrzeba przynajmniej 10 lat. Obecnie możemy odczepić lekarza od komputera. Lekarz powinien leczyć, natomiast pracami biurowymi powinna zajmować się sekretarka - twierdzi rozmówca.

Jego zdaniem zmiany są również potrzebne w kształceniu przyszłych lekarzy. - Musimy zreformować szkolenie podyplomowe i specjalizacje, aby wypuszczać młodych ludzi, którzy po szkoleniu specjalistycznym mogą pójść do pracy. Młodzi lekarze oczekują także spokojnej pracy, aby mogli zająć się leczeniem zamiast tym, gdzie mają przekazać pacjentów. Lekarze nie są od administracji - podsumował. 

***

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu była Małgorzata Raczyńska-Weinsberg

Polskie Radio 24/pkr

----------------

Data emisji: 17.09.2019

Godzina emisji: 17:35

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Prof. P. Radziszewski: stan służby zdrowia to efekt kilkunastu lat wstecz

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2019 11:10
- Jeżeli dzisiaj ludzie umierają na raka, to znaczy to, że 8-10 lat temu zadziało się coś złego. To jest chore - wskazywał w PR24 kandydat PiS na senatora prof. Piotr Radziszewski. - Warto się zastanowić nad tym, co doprowadziło do kryzysu w służbie zdrowia. To nie stało się wczoraj - dodał.
rozwiń zwiń