Szef MEN: 6 proc. podwyżki dla nauczycieli w drugiej połowie 2020 r.

Szef MEN Dariusz Piontkowski zapewnił, że zapowiadane na przyszły rok podniesienie płac nauczycieli o 6 proc. będzie sfinansowane z przesunięć wewnątrzbudżetowych. Poinformował, że wrześniowa podwyżka o 9,6 proc. jest wprowadzona na stałe i będzie przechodziła na kolejne lata.

2019-09-26, 14:36

Szef MEN: 6 proc. podwyżki dla nauczycieli w drugiej połowie 2020 r.

Posłuchaj

Dariusz Piontkowski: w ostatnich 4 latach subwencja oświatowa wzrosła łącznie o ponad 6,5 mld złotych (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Minister wyjaśnił w czwartek, że zaplanowana w projekcie budżetu subwencja oświatowa na przyszły rok uwzględnia podwyżki płac nauczycieli, wprowadzone w 2019 r. (5 proc. podwyżki od stycznia i 9,6 proc. od września).

- Wzrost subwencji na 2020 r. o ponad 8 proc. zawiera wszystkie skutki przechodzące podwyżek, tych, które zostały wprowadzone w styczniu, potem we wrześniu 2019 r. Ta subwencja wzrasta prawie do 50 mld zł, tak przynajmniej jest to zapisane w projekcie budżetu państwa na 2020 r. – powiedział Piontkowski.

Kolejne pieniądze na oświatę

Minister zadeklarował, że wrześniowa podwyżka o 9,6 proc. "jest wprowadzona na stałe i także będzie przechodziła na kolejne lata". Wyjaśnił tym samym wątpliwości podnoszone przez niektóre związki zawodowe.

- Po rozmowach z Ministerstwem Finansów i premierem uzgodniliśmy, że podwyższenie wynagrodzenia nauczycieli w roku 2020 odbędzie się na podobnych zasadach jak w 2019, w końcówce tego roku, czyli na zasadzie przesunięć wewnątrzbudżetowych i że tej kwoty nie będzie widocznej w samej subwencji oświatowej. Więc trzeba wyraźnie powiedzieć, że te 6 proc. podwyżki z drugiej połowy roku na razie nie uwzględniamy w wysokości subwencji – podkreślił.

REKLAMA

Atrakcyjne lekcje

Szef resortu edukacji zaznaczył, że z danych MEN wynika, iż w ostatnich czterech latach subwencja oświatowa wzrosła o kilkanaście procent.

- Łącznie o ponad 6,5 miliarda złotych. To jest tyle więcej przekazywane z budżetu państwa w ramach samej subwencji do samorządów i szkół niepublicznych- mówił minister. Piontkowski zaznaczył, że oprócz subwencji na finansowanie oświaty przeznaczane są dotacje, samorządy mają też obowiązek korzystania z dochodów własnych.

Minister podkreślił, że oprócz tego budżet państwa i MEN przekazuje środki na oświatę w ramach innych programów związanych z prowadzeniem szkół. Jak mówi Dariusz Piontkowski, jednym z tych najbardziej rozpoznawalnych programów jest program „Aktywna tablica”.

To program na zakup nowoczesnych urządzeń między innymi projektorów, komputerów, monitorów. W ostatnich trzech latach MEN przekazał na ten program 165 mln złotych.

REKLAMA

W 2019 roku przeznaczono 40 milionów złotych na program, w ramach którego dzieci dostają w szkole ciepły posiłek. Na bezpłatne podręczniki resort przeznaczył miliard 200 tysięcy złotych. W latach 2017-2019 sfinansował stypendia i zasiłki w kwocie 800 milionów złotych.

st

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej