ZNP zacznie nowy protest. W szkołach nie będzie zajęć dodatkowych ani wycieczek

15 października zaczynamy bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego - poinformował prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Dodał, że protest poparło 50 proc. nauczycieli.

2019-10-02, 10:03

ZNP zacznie nowy protest. W szkołach nie będzie zajęć dodatkowych ani wycieczek

Sławomir Broniarz poinformował na konferencji prasowej, że nauczyciele "15 października zaczynają bezterminową akcję protestacyjną, polegającą na wykonywaniu tylko tych czynności, tych zadań, tych obowiązków, które po pierwsze mieszczą się w 40-godzinnym wymiarze pracy nauczyciela, a po drugie, które są opisane w przepisach prawa oświatowego".

- Natomiast nie będziemy wykonywali tego, co stało się pewną normą zwyczajową, prawem niepisanym, co weszło w krew i przyzwyczajenia tych, którzy kierują polską edukacją - podkreślił. Wśród tych zadań wymienił m.in. wyjazdy na wycieczki szkolne, zielone szkoły, czy też prowadzenie kół zainteresowań i zajęć pozalekcyjnych.

Około 50 proc. nauczycieli opowiedziało się w ankiecie przeprowadzonej przez ZNP za strajkiem włoskim - poinformował prezes ZNP. Sławomir Broniarz poinformował, że od 15 października nauczyciele zaczynają bezterminowy strajk polegający na wykonywaniu tylko tych czynności, które są opisane w przepisach prawa oświatowego.

Powiązany Artykuł

PAP Sławomir Broniarz ZNP 2 1200.jpg
"S. Broniarz zaszkodził etosowi zawodu nauczyciela"

Zestaw zadań, których "nie chcemy wykonywać"

W ankiecie przeprowadzonej przez ZNP wśród nauczycieli, za strajkiem włoskim opowiedziało się około 50 proc. nauczycieli. - Nie ukrywam, że jesteśmy tym bardzo pozytywnie zaskoczeni, bo nauczyciele mają żywo w pamięci to, co się działo, w postaci ataków medialnych, nagonki - powiedział Broniarz.

REKLAMA

- Nie chcemy być woluntariuszami. Przygotowaliśmy zestaw zadań, które naszym zdaniem nie były do tej pory nam wynagradzane i nie chcemy ich wykonywać, mówię o sobotnio-niedzielnych konkursach, zajęciach organizowanych w dniu wolnym od pracy, sporządzaniu sprawozdań z pracy dydaktycznej szkoły, inwentaryzacji obiektów szkolnych, w tym także bibliotek. To jest katalog zadań, który chcemy przekazać nie tylko nauczycielom, ale poinformować o tym także ministra edukacji narodowej - powiedział prezes ZNP.

8 kwietnia rozpoczął się w oświacie strajk, zorganizowany przez ZNP i FZZ. Przystąpiła do niego także część nauczycieli z oświatowej Solidarności. Trwał do 27 kwietnia, kiedy został zawieszony do września.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej