X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Politolog: PiS uzyskał najlepszy wynik pośród wszystkich partii od 1991 roku

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 20:45
- Cztery lata temu PiS miał szczęście obejmując samodzielne rządy, natomiast teraz uzyskał najlepszy wynik pośród wszystkich partii od 1991 roku - powiedział w radiowej Jedynce dr Tomasz Żukowski.
Audio
  • Politolog: PiS uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich partii od 1991 roku (Debata Jedynki)
Wieczór wyborczy w sztabie PiS
Wieczór wyborczy w sztabie PiSFoto: Andrzej Iwanczuk/REPORTER

Z oficjalnych danych PKW po przeliczeniu wszystkich głosów wynika, że PiS w wyborach parlamentarnych uzyskało 43,59 proc., KO - 27,4 proc., SLD - 12,56 proc., PSL - 8,55 proc., a Konfederacja - 6,81 proc.  Rekordowa frekwencja wyniosła 61,1 proc. Prezydent Andrzej Duda nazwał niedzielne wybory "pięknym świętem demokracji".

Dr Tomasz Żukowski politolog z Uniwersytet Warszawski powiedział, że "w momencie, gdy zaczęliśmy nowy etap budowy polskiego społeczeństwa, wówczas zaoferowano udział tym mniej zaangażowanym grupom społecznym i stąd wróciliśmy do frekwencji z początku transformacji".

- Cztery lata temu PiS miał szczęście obejmując samodzielne rządy, natomiast teraz uzyskał najlepszy wynik spośród wszystkich partii od 1991 roku. Do tej pory rekord wynosił 6,7 milionów głosów, a PiS obecnie uzyskało ponad 8 milionów. PiS ma większość w Sejmie, natomiast opozycja ma większość w Senacie. W jednomandatowych okręgach do Senatu wschodnia Polska za wyjątkiem Warszawy, Krakowa i Lublina to opcja wiążąca się z PiS, natomiast prawie cała Polska zachodnia wiążę się z opozycją, choć nieraz te różnice były niewielkie - mówił Żukowski.

Prof. Mieczysław Ryba z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyznał, że "przez Polskę przechodzi frontalna konfrontacja ideowa, zwana inaczej rewolucją kulturową, która generuje wielkie emocje". - Ludzie przywiązani do tradycji katolickiej idą nieraz do wyborów, aby bronić wartości, tradycji, kultury, rodziny. Druga strona, zafascynowana nieraz zachodem idzie w kierunku "oświecenia ciemnych Polaków" tą rewolucją - stwierdził gość radiowej Jedynki.

- Wynik wyborów nie tylko zależy od tego, czy państwo opiekuje się sferą materialną, walczy z bezrobociem, ale również od tego, jaki ma ono kształt ideowy. Napięcie w Polsce jest bardzo duże i jest ono uświadamiane. Aranżuje coraz szersze grupy ludzkie - przyznał Ryba. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

* * *

Audycja: "Debata Jedynki"

Prowadzący: Michał Rachoń

Goście: dr Tomasz Żukowski politolog (Uniwersytet Warszawski) oraz prof. Mieczysław Ryba (Katolicki Uniwersytet Lubelski)

Data emisji: 14.10.2019

Godzina emisji: 18:08

dn

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Wieczór wyborczy Polskiego Radia. Bronisław Wildstein: PiS traktuje państwo poważnie

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2019 22:35
- Totalna opozycja wmawiała Polakom, że PiS wprowadza autorytaryzm bo wzmacnia Państwo. To nieporozumienie. PiS wzmacnia państwo jako instytucję potrzebną do funkcjonowania wspólnoty - komentował w Polskim Radiu 24 Bronisław Wildstein (publicysta). W debacie wzięli udział również Eliza Olczyk (Wprost), Michał Rachoń (TVP), Piotr Zaręba (Dziennik Gazeta Prawna).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marek Suski: będziemy starali się przekonywać, że warto głosować na PiS

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 11:24
- Cieszymy się z naszego wyniku i dziękujemy za poparcie. To przepustka do tego, aby kontynuować dobrą zmianę. Także tych, którzy zagłosowali inaczej będziemy starali się przekonywać do tego, że warto głosować na PiS - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marek Suski, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Anusz: w parlamencie mogą być wygłaszane kontrowersyjne poglądy

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 13:19
- Ten Sejm może być bardziej barwny od tego, który kończy swoją kadencję. Możemy mieć do czynienia z elementami radykalnymi czy wręcz kabaretowymi, ale to dobrze, że nawet kontrowersyjne poglądy będą wygłaszane w Parlamencie - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz z Instytutu Piłsudskiego.
rozwiń zwiń