X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Okultyzm, ezoteryzm, zabobon. Rodzicu, nie musisz się godzić na Halloween

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 13:03
Halloween promowane jest jako niewinna zabawa, skierowana zarówno do dzieci jak i dorosłych. Za tym "świętem" idzie ogromny biznes, wsparty przez najbardziej wpływowe media. Jego krytyka spotyka się z zarzutami: o brak poczucia humoru, czy posiadanie "zaściankowych" poglądów. Kościół katolicki jednoznacznie zabrania wiernym uczestniczenia w halloweenowych imprezach, zwracając uwagę na ich okultystyczny i zabobonny charakter. Również wielu pedagogów i psychologów przestrzega przed braniem udziału w nich przez dzieci.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com
  • Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain, w wersji popkulturowej trafił on do Polski pod koniec lat 90.
  • MEN: Halloween nie mieści się w polskiej tradycji
  • KEP: Halloween to pogański zwyczaj, jest zaprzeczeniem fundamentalnych wartości chrześcijańskich
  • W przededniu Wszystkich Świętych w wielu miejscach w Polsce organizowane są tzw. bale świętych, Holy Wins
  • Rodzice mają prawo do wyrażenia niezgody na uczestniczenie ich dzieci w tym "święcie" w szkole

Halloween wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w tym dniu żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych. Celtowie wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, zaś duchom, zarówno złym jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych.

Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano. Sądzi się, iż właśnie z potrzeby odstraszania złych duchów wywodzi się zwyczaj przebierania się w ów dzień w dziwne i niepokojące stroje oraz zakładania masek.

Irlandzcy imigranci sprowadzili tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. W drugiej połowie XX wieku święto trafiło do zachodniej Europy. Halloween w Polsce pojawiło się pod koniec lat 90.

Cukierek albo psikus

Celtowie wierzyli, że zły bożek Saman wzywał potępione dusze, które atakowały ludzi. Stąd zwyczaj przebierania się w brzydkie i odpychające kostiumy (wówczas ze skór zwierząt), aby upodobnić się do potępionych dusz i uniknąć zagrożenia. Jeśli ktoś zapomniał się przebrać groziła mu "złośliwość" ze strony złego ducha. Aby się uwolnić, wystarczyło dać duchowi jakiś dar - stąd halloweenowy zwyczaj "cukierek albo psikus".

Każdy z nas kojarzy jeden z głównych symboli Halloween - dynię z wyżłobioną twarzą w upiornym uśmiechu. Okazuje się, że taka dynia ze świeczką w środku służyła poganom do odstraszenia błąkających się po ziemi duchów.

MEN: Halloween nie mieści się w polskiej tradycji

Halloween jest coraz śmielej wprowadzane do szkół. W styczniu zeszłego roku Ministerstwo Edukacji Narodowej oceniło, że ten zwyczaj "nie mieści się w polskiej tradycji". Wiceminister Marzena Machałek stwierdziła jednak, że sposób realizowania podstawy programowej "należy do autonomicznej decyzji szkoły". Podkreśliła, że "zadania wychowawczo-profilaktyczne odwołujące się do uroczystości o charakterze niechrześcijańskim nie powinny znaleźć się w programie wychowawczo-profilaktycznym szkoły".

Rodzice, którzy sprzeciwiają się udziałowi ich dzieci w obchodach Halloween w szkołach, powinni zgłaszać to dyrektorom i nauczycielom.

"Pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją"

Stanowisko Kościoła katolickiego jednoznacznie krytycznie odnosi się do Halloween.

- Halloween to pogański zwyczaj, niezgodny z naszą kulturą i tradycją. Obchody te są przeciwne atmosferze modlitwy i zadumy, jaka towarzyszy nam w uroczystość Wszystkich Świętych i w Dzień Zaduszny - mówił przed zeszłorocznymi obchodami tego "święta" rzecznik KEP. - To jest zupełnie niezgodne z duchem tych dni, a nawet jest zaprzeczeniem fundamentalnych wartości chrześcijańskich - zaznaczył ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik episkopatu podkreślił, że "w Polsce nie ma szans na sztuczne zaadaptowanie tego zwyczaju". - Z naszej tradycji wynika wspominanie bliskich zmarłych i modlitwa za nich, a nie epatowanie makabrycznym strojem - stwierdził.

Zwyczaje Halloween są zabronione w biblijnej Księdze Powtórzonego Prawa. "Nie znajdzie się pośród ciebie nikt, kto by przeprowadzał przez ogień swego syna lub córkę, uprawiał wróżby, gusła, przepowiednie i czary; nikt, kto by uprawiał zaklęcia, pytał duchów i widma, zwracał się do umarłych. Obrzydliwy jest bowiem dla Pana każdy, kto to czyni" - czytamy.

Ezoteryka i okultyzm

Z kolei egzorcysta ks. Sławomir Płus mówi o niebezpieczeństwach płynących z Halloween. - W kulturze pogańskiej złe duchy, czy też bóstwa należało przekupić, żeby były przychylne, stąd ten dar w postaci czegoś słodkiego albo jakichś prezentów dla bóstw. W momencie, kiedy zaczynam straszyć, nawet dla niewinnej zabawy to już ta granica. Nie straszymy się, bo lęk może wywołać skutki nie do przewidzenia - podkreślił egzorcysta w rozmowie z Radiem Plus.

Psycholog Bogna Białecka zwróciła z kolei w komentarzu dla PCH24.pl uwagę na próbę oswajania najmłodszych z okultyzmem i ezoteryką. - Tematyka przebrań halloweenowych krąży wokół ezoteryki, okultyzmu. Popularne przebrania to wiedźmy, zombie, duchy, inne czarne charaktery z którymi można się świetnie pobawić. W rezultacie pozostaje wrażenie, że świat okultyzmu, spirytyzmu i magii jest bezpieczny i przyjazny człowiekowi - stwierdziła.

Odpowiedź na Halloween

Od kilku lat organizowane są w opozycji do Halloween, w wieczór poprzedzający uroczystość Wszystkich Świętych, marsze świętych i bale - także pod nazwą Holy Wins - na których dzieci przebierane są m.in. za osoby wyniesione na ołtarze. Barwne korowody, śpiew, taniec - tym charakteryzują się te wydarzenia. 

- W ubiegłorocznym wydarzeniu wśród młodych świętych mogliśmy rozpoznać św. Faustynę, św. Jana Pawła II, św. Agnieszkę, św. Franciszka z Asyżu, św. Krzysztofa z małym Jezusem, św. Teresę, św. Piotra z siecią rybacką, św. Pawła, św. Łucję, św. Patryka, a nawet mniej znanego św. Karola de Foucaulda - mówi w rozmowie z "Niedzielą" proboszcz wspólnoty ks. Tomasz Zając.

Paweł Bączek, PolskieRadio24.pl

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak