more_horiz
Wiadomości

Nie żyje Władimir Bukowski, rosyjski pisarz i dysydent

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2019 08:24
Nie żyje rosyjski pisarz i dysydent Władimir Bukowski. Zmarł w niedzielę w Wielkiej Brytanii, w Cambridge w wieku 76 lat. Od 1976 roku żył na emigracji, wcześniej w Związku Radzieckim był wielokrotnie więziony za organizowanie demonstracji prodemokratycznych i rozpowszechnianie publikacji z drugiego obiegu.
Audio
  • Nie żyje Władimir Bukowski. Relacja Adama Dąbrowskiego (IAR)
  • 28.10.2019 Maria Przełomiec (TVP Info, Polskie Radio 24) o Władimirze Bukowskim
  • 28.10.2019 Jadwiga Chmielowska (SDP) na temat Władimira Bukowskiego
  • Andrzej Mietkowski wspomina Władymira Bukowskiego
Władimir Bukowski
Władimir BukowskiFoto: EAST NEWS/JACEK RENARD

W sowieckich łagrach, więzieniach i na przymusowym leczeniu w zakładach psychiatrycznych spędził kilkanaście lat. Pochodził z rodziny o polskich korzeniach, był prawnukiem polskiego oficera zesłanego na Syberię po powstaniu listopadowym.

Autor takich książek jak "Moskiewski proces", "Unia Sowiecka czy Związek Europejski", "Pacyfiści kontra pokój" i autobiografii "I powraca wiatr".

Deportacja na Zachód

W 1976 roku został deportowany na Zachód - władze w Moskwie wymieniły go na ówczesnego lidera Komunistycznej Partii Chile Luisa Corvalana. Od tego czasu żył na emigracji, po 1991 kilkukrotnie odwiedził Rosję, ale nie zdecydował się na powrót na stałe. Kilkukrotnie gościł w Polsce.

W 2007 r. rosyjska Centralna Komisja Wyborcza odmówiła rejestracji grupy inicjatywnej, składającej się z działaczy na rzecz praw człowieka, naukowców i niezależnych dziennikarzy, która chciała oficjalnie zgłosić jego kandydaturę w wyborach prezydenckich w Rosji w 2008 r. Głównym powodem odmowy - jak podano - był fakt, iż mieszkał on w Wielkiej Brytanii, a nie w kraju.

dn

Zobacz także

Zobacz także