Patryk Kugiel: destabilizacja sytuacji w Afganistanie nie jest Chinom na rękę

2019-10-30, 18:56

Patryk Kugiel: destabilizacja sytuacji w Afganistanie nie jest Chinom na rękę
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: ArmyAmber/pixabay

- Obecnie chińskie zaangażowanie w Afganistanie jest nikłe, ale Chińczycy mają w tym kraju kilka ważnych interesów - powiedział na antenie Jedynki Patryk Kugiel z PISM. 

Posłuchaj

Rozmowy wewnątrzafgańskie w Pekinie (Więcej świata/Jedynka)
+
Dodaj do playlisty

W Pekinie zorganizowano 28 października spotkanie negocjatorów Talibanu (tych samych, którzy rozmawiali z Amerykanami) z przedstawicielami rządu afgańskiego. Delegacja władz Afganistanu nie była oficjalną delegacją, ponieważ Talibowie nie uznają władz w Kabulu i odmawiają wszelkich kontaktów z przedstawicielami rządu. Oficjalnie więc była to delegacja obywateli, zatroskanych losami kraju. - Dzięki temu Talibowie mogą dalej utrzymywać, że są konsekwentni, nie uznają rządu, a jednocześnie jakaś rozmowa dochodzi do skutku mówi Patryk Kugiel z PISM.

Chiny wchodzą do gry

Wcześniej podobne rozmowy odbywały się w Moskwie i przez ostatni rok w Dosze w Katarze rozmowy afgańsko-talibańsko-amerykańskie, które się załamały na początku września. - Teraz wszyscy się zastanawiają, jak powrócić do tych rozmów lub jakimi innymi sposobami doprowadzić do wznowienia rozmów wewnątrzafgańskich - wyjaśnia ekspert. Przypomina, że Chiny od wielu lat uczestniczyły w dialogu z USA, Pakistanem i Afganistanem, a teraz aktywniej chcą się zaangażować w proces pokojowy.

Chiny mają swój interes w ustabilizowaniu sytuacji w Afganistanie i to z kilku powodów.

Chiny graniczą z Afganistanem, choć to jest dziwna granica, długa na 76 kilometrów w wysokich górach. Jest to granica, której nie można przekroczyć, gdyż nawet nie ma przejść granicznych. Patryk Kugiel podkreśla, że obecnie chińskie zaangażowanie w Afganistanie jest nikłe, ale Chińczycy mają w tym kraju kilka ważnych interesów. W Pakistanie tworzą strefę przemysłową. - Więc destabilizacja sytuacji w Afganistanie nie jest im na rękę - mówi. Boją się też, że ewentualne zagrożenia terrorystyczne mogą z Pakistanu i Afganistanu przelać się na ich terytorium, a tam mieszkają Ujgurowie. I chyba najważniejsza sprawa wiążąca się z inicjatywą "Pasa i szlaku". - Wszystkie szlaki handlowe do Europy najlepiej, jakby przechodziły przez Afganistan - wyjaśnia ekspert. Chińczycy starają się też wejść w miejsce Amerykanów, którzy ograniczają swoją inicjatywę, a jak pokazał przykład Syrii z dnia na dzień mogą wycofać swoich żołnierzy.

Posłuchaj całej audycji, w której również

Rosja - Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych,
Wizytae Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie,
Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: Krzysztof Winkler (Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia na Uniwersytecie Warszawskim), Patryk Kugiel (PISM), Maciej Jastrzębski (Moskwa), Paweł Buszko (Kijów)

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 17.24

ag


Polecane

Wróć do strony głównej