X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Wiadomości

Patryk Kugiel: destabilizacja sytuacji w Afganistanie nie jest Chinom na rękę

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 18:56
- Obecnie chińskie zaangażowanie w Afganistanie jest nikłe, ale Chińczycy mają w tym kraju kilka ważnych interesów - powiedział na antenie Jedynki Patryk Kugiel z PISM. 
Audio
  • Rozmowy wewnątrzafgańskie w Pekinie (Więcej świata/Jedynka)
Иллюстрационное фотоFoto: ArmyAmber/pixabay

W Pekinie zorganizowano 28 października spotkanie negocjatorów Talibanu (tych samych, którzy rozmawiali z Amerykanami) z przedstawicielami rządu afgańskiego. Delegacja władz Afganistanu nie była oficjalną delegacją, ponieważ Talibowie nie uznają władz w Kabulu i odmawiają wszelkich kontaktów z przedstawicielami rządu. Oficjalnie więc była to delegacja obywateli, zatroskanych losami kraju. - Dzięki temu Talibowie mogą dalej utrzymywać, że są konsekwentni, nie uznają rządu, a jednocześnie jakaś rozmowa dochodzi do skutku mówi Patryk Kugiel z PISM.

Chiny wchodzą do gry

Wcześniej podobne rozmowy odbywały się w Moskwie i przez ostatni rok w Dosze w Katarze rozmowy afgańsko-talibańsko-amerykańskie, które się załamały na początku września. - Teraz wszyscy się zastanawiają, jak powrócić do tych rozmów lub jakimi innymi sposobami doprowadzić do wznowienia rozmów wewnątrzafgańskich - wyjaśnia ekspert. Przypomina, że Chiny od wielu lat uczestniczyły w dialogu z USA, Pakistanem i Afganistanem, a teraz aktywniej chcą się zaangażować w proces pokojowy.

Chiny mają swój interes w ustabilizowaniu sytuacji w Afganistanie i to z kilku powodów.
Chiny graniczą z Afganistanem, choć to jest dziwna granica, długa na 76 kilometrów w wysokich górach. Jest to granica, której nie można przekroczyć, gdyż nawet nie ma przejść granicznych. Patryk Kugiel podkreśla, że obecnie chińskie zaangażowanie w Afganistanie jest nikłe, ale Chińczycy mają w tym kraju kilka ważnych interesów. W Pakistanie tworzą strefę przemysłową. - Więc destabilizacja sytuacji w Afganistanie nie jest im na rękę - mówi. Boją się też, że ewentualne zagrożenia terrorystyczne mogą z Pakistanu i Afganistanu przelać się na ich terytorium, a tam mieszkają Ujgurowie. I chyba najważniejsza sprawa wiążąca się z inicjatywą "Pasa i szlaku". - Wszystkie szlaki handlowe do Europy najlepiej, jakby przechodziły przez Afganistan - wyjaśnia ekspert. Chińczycy starają się też wejść w miejsce Amerykanów, którzy ograniczają swoją inicjatywę, a jak pokazał przykład Syrii z dnia na dzień mogą wycofać swoich żołnierzy.

Posłuchaj całej audycji, w której również

Rosja - Dzień Pamięci Ofiar Represji Politycznych,
Wizytae Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga na Ukrainie,
Przedterminowe wybory w Wielkiej Brytanii.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Michał Strzałkowski

Goście: Krzysztof Winkler (Grupa Brytyjskich Studiów Społeczno-Politycznych Britannia na Uniwersytecie Warszawskim), Patryk Kugiel (PISM), Maciej Jastrzębski (Moskwa), Paweł Buszko (Kijów)

Data emisji: 30.10.2019

Godzina emisji: 17.24

ag


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Konflikt w Afganistanie. Patryk Kugiel: jest presja na zawarcie porozumienia

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2019 20:05
- Za rok w USA będą wybory prezydenckie, a Donald Trump potrzebuje sukcesów w prowadzeniu polityki zagranicznej, to może mieć wpływ na porozumienie USA z Afganistanem - powiedział w audycji "Więcej świata" Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
rozwiń zwiń

Czytaj także

A. Talaga: polityka amerykańska w sprawach bezpieczeństwa nie jest jednoznaczna

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2019 19:16
Ekspert podkreśla, że obserwujemy, iż polityka Stanów Zjednoczonych jest wahająca się nie tylko w kwestiach bezpieczeństwa. - Jest to efekt tego, jak myśli prezydent Trump - ocenia.
rozwiń zwiń