X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Nowa aplikacja

Wszystko w jednym miejscu
x

Nowa aplikacja

x
Wiadomości

Pokojowy Nobel dla premiera Etiopii. "Łączą nas miłość, przebaczenie i pojednanie"

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2019 20:37
Pokojową Nagrodę Nobla odebrał w Oslo premier Etiopii Abiy Ahmed Ali. Wyróżnienie to zostało mu przyznane w uznaniu zasług na rzecz procesu pokojowego między jego krajem i Erytreą oraz demokratyzacji Etiopii
Premier Etiopii Abiy Ahmed Ali
Premier Etiopii Abiy Ahmed AliFoto: PAP/EPA/Hakon Mosvold Larsen

- Przyjmuję tę nagrodę w imieniu Etiopczyków i Erytrejczyków, zwłaszcza tych, którzy dokonali ostatecznego poświęcenia na rzecz pokoju. Przyjmuję ją w imieniu mojego towarzysza pokoju, prezydenta Erytrei Isaiasa Afewerkiego, którego życzliwość, zaufanie i zaangażowanie przyczyniły się do zakończenia trwającego dwie dekady konfliktu między naszymi krajami - powiedział Ali, odbierając nagrodę.

pap_tokarczuk1200.jpg
Olga Tokarczuk odebrała Nagrodę Nobla. "Polska literatura błyszczy w Europie"

- Nie ma "nas" i ich". Jesteśmy tylko "my", ponieważ wszyscy jesteśmy związani przeznaczeniem, wspólną miłością, przebaczeniem i pojednaniem - dodał. - Zrozumieliśmy, że nasze narody nie są wrogami, ale raczej ofiarami tego samego wroga, zwanego ubóstwem - podkreślił.

"Z pokoju, wybaczenia i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki"

11 października Komitet Noblowski, argumentując wybór laureata, oświadczył, że tegoroczna, przyznawana po raz 100. Pokojowa Nagroda Nobla za 2019 rok trafi do obecnego premiera Etiopii w uznaniu jego zasług na rzecz procesu pokojowego między Etiopią i sąsiednią Erytreą.

"Odkąd Abiy Ahmed objął polityczne przywództwo w kwietniu 2018 roku, z pokoju, wybaczenia i pojednania uczynił kluczowe elementy polityki realizowanej przez swój rząd" - napisano w komunikacie wydanym po ogłoszeniu decyzji.

Etiopia i Erytrea w lipcu 2018 roku wznowiły oficjalne stosunki po latach konfliktu, w tym po wojnie o przebieg granic z lat 1998-2000.

Po koniec października w Etiopii wybuchły protesty przeciwko Abiyowi. Ludzie wyszli na ulice, gdy Dżawar Mohammed, przywódca stanowiącej większość grupy etnicznej Oromo, oskarżył siły bezpieczeństwa o próbę zorganizowania ataku na niego. W zamieszkach zginęło prawie 80 osób, a ponad 400 aresztowano.

mg

Zobacz więcej na temat: Nobel
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nobel z chemii. Znamy laureatów nagrody

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2019 11:18
John B. Goodenough, M. Stanley Whittingham i Akira Yoshino są tegorocznymi laureatami Nobla w dziedzinie chemii. Naukowcy zostali uhonorowani "za prace nad bateriami litowo-jonowymi". 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Olga Tokarczuk i Peter Handke - laureaci literackich Nobli

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2019 14:06
Olga Tokarczuk to laureatka Nobla za 2018 rok, Peter Handke otrzymał Nobla za rok 2019. Dwie nagrodzone osoby to wyjątkowa, choć nie pierwsza, tego typu sytuacja w historii tej nagrody w dziedzinie literatury.  
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Nobel" z ekonomii. Laureaci: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer

Ostatnia aktualizacja: 14.10.2019 11:53
Nagrodą Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla zostali wyróżnieni: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer "za eksperymentalne podejście do walki z globalnym ubóstwem".
rozwiń zwiń