"Fakt, iż ktoś jest sędzią nie znaczy, że jest nadobywatelem". Ziobro o Juszczyszynie

2019-12-23, 15:50

"Fakt, iż ktoś jest sędzią nie znaczy, że jest nadobywatelem". Ziobro o Juszczyszynie
Zbigniew Ziobro. Foto: PAP/Paweł Supernak

- Każdy, kto łamie prawo, musi się liczyć z konsekwencjami i dotyczy to również sędziów - ocenił minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Odniósł się do niestawienia się Pawła Juszczyszyna na posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która uchyliła zawieszenie sędziego.

  • Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego uchyliła w poniedziałek zawieszenie Pawła Juszczyszyna
  • Sędzia był zawieszony do 29 grudnia w orzekaniu przez prezesa Sądu Rejonowego w Olsztynie Macieja Nawackiego
  • Wydając tę decyzję, Nawacki tłumaczył, że miesięczny okres zawieszenia jest maksymalnym, o jakim może decydować prezes sądu
  • O przedłużeniu tego środka lub jego zniesieniu decyduje Izba Dyscyplinarna

Powiązany Artykuł

Juszczyszyn EN-1200.jpg
Decyzja o zawieszeniu sędziego Juszczyszyna uchylona

Szef resortu sprawiedliwości zapytany o kwestię niestawienia się Pawła Juszczyszyna na posiedzeniu Izby Dyscyplinarnej oraz na uwagę dziennikarzy, że jego pełnomocnicy powiedzieli, iż nie uznają Izby za sąd, odpowiedział: "jeśli ktoś nie uznaje funkcjonującego w Polsce sądu za sąd, to stawia się poza prawem".

Źródło: TVP.Info

- Ufam, że organa, które są do tego powołane, będą stać na straży praworządności. Przez fakt, że ktoś jest sędzią to nie znaczy, że jest nadobywatelem, przedstawicielem jakiejś kasty, która nie jest prawem związana. Każdy kto łamie prawo musi się liczyć z konsekwencjami i dotyczy to też sędziów, w tym pana sędziego Juszczyszyna - podkreślił Zbigniew Ziobro.

Powiązany Artykuł

krs-1200-flickr.jpg
Rozpoznanie pytań o badanie niezależności KRS odroczone do 8 stycznia

Reforma sądownictwa

Pytany o reformę sądownictwa i jej konsekwencje minister sprawiedliwości podkreślił, że w Polsce nie można doprowadzić do sytuacji, "w której wyroki wydane przez blisko 500 sędziów powołanych przez Krajową Radę Sądownictwa będą kwestionowane tylko dlatego, że sędziowie byli powołani bądź awansowani przez tą Krajową Radę Sądownictwa, której część środowiska nie chce zaakceptować".

- Wyroki można wydawać, strony mogą wnosić apelacje, one mogą być rozpoznane, natomiast nie można doprowadzić do sytuacji kwestionowania statusu sędziów i stąd ta ustawa. Ta ustawa jest jasnym sygnałem, który przygotowaliśmy w odpowiedzi na proces chaosu jaki część walczącego politycznie środowiska sędziów zdecydowała się wprowadzić na polskie sale sądowe - powiedział Ziobro.

Powiązany Artykuł

morawiecki east news 1200.jpg
Premier: sędziowie muszą stać na straży praworządności, a nie własnych interesów

"Niektórzy chcą nam zafundować chaos prawny"

Zbigniew Ziobro dodał, że w jego ocenie żadne poważne państwo UE nie mogłoby się zgodzić na akceptowanie tego rodzaju chaosu prawnego, "który niektórzy chcieliby nam tutaj zafundować".

Juszczyszyn, delegowany do Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpatrując apelację w sprawie cywilnej uznał za konieczne rozstrzygnięcie, czy sędzia nominowany przez nową KRS był uprawniony do orzekania w pierwszej instancji. W wydanym postanowieniu nakazał Kancelarii Sejmu przedstawienie m.in. list poparcia kandydatów do Krajowej Rady Sądownictwa.

W końcu listopada prezes Nawacki - ze skutkiem natychmiastowym - na miesiąc zawiesił sędziego. Rzecznik dyscyplinarny sędziów sądów powszechnych Piotr Schab informował, że przeciwko sędziemu wszczęto postępowanie dyscyplinarne. Jego zdaniem, sędzia ten uchybił godności urzędu. Po tym, gdy Juszczyszyn zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej KRS, został także odwołany przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę z delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego. 

kstar

Polecane

Wróć do strony głównej