more_horiz
Wiadomości

Prof. Daniel Boćkowski o szpicy NATO: jest to najszybszy komponent

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2019 18:32
- Mamy koordynować przerzuceniem tych sił w dowolne miejsce świata, które w tym momencie uznaje się za kluczowe dla bezpieczeństwa Europy - mówi w "Więcej Świata" prof. Daniel Boćkowski z Uniwersytetu w Białymstoku. Co oznacza dla Polski dowodzenie tzw. szpicą NATO?
Audio
  • Szpica NATO, protesty w Bagdadzie, katedra Notre-Dame, Sylwester (Jedynka/ Więcej Świata)
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Polska przejmuje od 1 stycznia 2020 dowództwo w tzw. szpicy NATO, czyli we Wspólnych Siłach Operacyjnych Bardzo Wysokiej Gotowości, które są zdolne do reagowania w ciągu nawet kilkudziesięciu godzin. Utworzono je w odpowiedzi na rosyjską aneksję Krymu w 2014 roku. Od chwili swego powstania funkcjonują jako element strategii odstraszania Rosji.


Reagują do 72 godzin

- Jest to najszybszy komponent, który w ciągu 48 godzin i w zależności od celu i działań do 72 godzin, musi być gotowy do wprowadzenia w dowolne miejsce, które NATO uznaje za istotne dla swojego bezpieczeństwa (…). Polska, która dowodzi tym komponentem, musi być gotowa nie tylko do przyjęcia tych wszystkich dodatkowych sił (…), ale również mamy koordynować przerzuceniem tych sił w dowolne miejsce świata, które w tym momencie uznaje się za kluczowe dla bezpieczeństwa Europy. Nie musi to być koniecznie wojna - komentuje prof. Daniel Boćkowski.

Ekspert Jedynki przyznaje, że tzw. szpica NATO oficjalnie powstała ze względu na rosyjską aneksję Krymu, ale także z powodu pojawienia się Państwa Islamskiego.

Przygotowywali się po Niemcach

Polska przejmuje dowodzenie od Niemiec, gdzie tamtejsze siły zbrojne są obecnie w kryzysie. Czy dla Wojska Polskiego nowa rola będzie wyzwaniem?

- Ta procedura nie pojawia się nagle. Siły, które będą służyły w ramach szpicy i rzeczywiście będą kluczowym komponentem, one przygotowują się do tego przez prawie rok. Przechodzą wszelkie możliwe certyfikaty, są sprawdzane w działaniu i w czasie ćwiczeń. Po osiągnięciu pełnej wartości bojowej, stają się głównymi siłami szpicy, przez kolejny rok działają w ramach tej szpicy i później przechodzą do stanu spoczynku - słyszymy.

Jakie grupy wojskowe składają się na tzw. szpicę NATO? Kiedy do działań zostaje włączony kolejny komponent? Jaką rolę w tzw. szpicy NATO pełnią Amerykanie?

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Ponadto w audycji:

- Kilkaset osób zebrało się przed budynkiem ambasady USA w Bagdadzie w proteście przeciw amerykańskim nalotom na cele związane ze wspieraną przez Iran szyicką milicją Kataib Hezbollah. Demonstranci, z których część miała na sobie mundury milicji, wyłamali jedną z bram placówki i wtargnęli na jej teren. Felieton Michała Strzałkowskiego.

- Prace nad zabezpieczeniem katedry Notre-Dame w Paryżu potrwają według ekspertów do kwietnia, a niewykluczone, że i do czerwca przyszłego roku. W kwietniu 2019 roku pożar w poważnym stopniu uszkodził konstrukcję katedry. Co dalej z odbudową katedry? Rozmowa z Kristin Martinez z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Jak świat żegna 2019 rok i wita Nowy Rok? Felieton Katarzyny Semaan.

***

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadzi: Paweł Lekki 

Goście: prof. Daniel Boćkowski (Uniwersytet w Białymstoku), Kristin Martinez (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 31.12.2019 

Godzina emisji: 17.26

DS


Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem