Elżbieta Królikowska-Avis: Yad Vashem musi liczyć się z prawdą historyczną

- Nie może być tak, że Yad Vashem wybiórczo zaprasza reprezentantów dwóch państw, które rozpoczęły wojnę - mówiła w Polskim Radiu 24 publicystka Elżbieta Królikowska-Avis. Gośćmi "Debaty Poranka" byli również Marek Król ("Sieci") i Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska).

2020-01-10, 10:55

Elżbieta Królikowska-Avis: Yad Vashem musi liczyć się z prawdą historyczną
Yad Vashem. Foto: Alexandre Rotenberg/Shutterstock

Posłuchaj

Marek Król, Jarosław Włodarczyk, Elżbieta Królikowska-Avis o konferencji w Yad Vashem (Debata poranka)
+
Dodaj do playlisty

23 stycznia, na kilka dni przed 75. rocznicą wyzwolenia obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, odbędzie się w Jerozolimie konferencja, w której nie przewidziano wystąpienia polskiego prezydenta. Uroczystości są organizowane, wspólnie z władzami Izraela i Instytutem Yad Vashem, przez Fundację World Holocaust Forum kierowaną przez Wiaczesława Mosze Kantora, oligarchę i sojusznika Władimira Putina.

Powiązany Artykuł

putin free pixabay 1200.jpg
Tomasz Sakiewicz: Światowe Forum Holokaustu może być klęską Putina

Jak wynika z informacji rzecznika Instytutu Yad Vashem, w uroczystościach głos zabiorą: prezydent Rosji Władimir Putin, prezydent Francji Emmanuel Macron, książę Karol z Wielkiej Brytanii, przedstawiciel Stanów Zjednoczonych i prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier.

Prezent dla Putina

Zdaniem Elżbiety Króliikowskiej Avis nie może być tak, że Yad Vashem wybiórczo zaprasza reprezentantów dwóch państw, które rozpoczęły wojnę. - Tymczasem nie zaproszono prezydenta RP, która była pierwszą i największą ofiarą II wojny światowej. To wygląda jak prywatna inicjatywa oligarchy rosyjskiego, który jest związany z Władimirem Putinem. Wiaczesław Mosze Kantor chce Putinowi zrobić prezent - tłumaczyła publicystka.

Kantor wymiany historii  

REKLAMA

Marek Król zwrócił uwagę na moskiewski przekaz, że jeżeli Andrzej Duda nie pojedzie do Yad Vashem, to stanie po stronie nazistów, została zaadaptowana w Polsce przez Małgorzatę Kidawę-Błońską. - Miała wystąpienie, że jeżeli Andrzej Duda nie pojedzie, to postawi swoją dumę ponad interes Polski. Tymczasem postawił dumę RP, bo nie ma szans, żeby zabrać głos. Słusznie były ambasador Szewach Weiss przypomniał, że pod auspicjami Wiaczesława Mosze Kantora, historię zamienia się w kantor wymiany - zaznaczył.

Ustawa o IPN

Natomiast Jarosław Włodarczyk przypomniał w tym kontekście nowelizację ustawy o IPN. - To wywołało skandal. Jedną z konsekwencji jest brak zaproszenia do wystąpienia w Yad Vashem dla prezydenta Andrzeja Dudy. Centralne obchody związane z rocznicą wyzwolenia Auschwitz powinny być w Polsce. Będą, ale z punktu widzenia polskich władz. Jednak ze względu na to, że polskie władze są w defensywnie dyplomatycznej, przywódcy państw pojawią się w Jerozolimie - podkreślił gość Polskiego Radia 24.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

REKLAMA

Audycja: 24 Pytania - rozmowa poranka

Prowadzący: Grzegorz Jankowski

Goście: Marek Król, Jarosław Włodarczyk, Elżbieta Królikowska-Avis

Data emisji: 10.01.2020

REKLAMA

Godzina emisji: 08.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej